Političke prakse za vikend
Kustoškinja izložbe “Političke prakse (post)jugoslovenske umetnosti - Retrospektiva 01” Jelena Vesić vodiće posetioce tokom vikenda kroz tu postavku u Muzeju “25. maj”, a najavljeno je i javno prevođenje i diskusija knjige Miklavža Komelja “Kako misliti partizansku umetnost?”, u okviru projekta čiji je autor Branimir Stojanović.
Kustoškinja izložbe “Političke prakse (post)jugoslovenske umetnosti - Retrospektiva 01” Jelena Vesić vodiće posetioce tokom vikenda kroz tu postavku u Muzeju “25. maj”, a najavljeno je i javno prevođenje i diskusija knjige Miklavža Komelja “Kako misliti partizansku umetnost?”, u okviru projekta čiji je autor Branimir Stojanović.
Taj projekat traje do zatvaranja izložbe 31. decembra svakodnevno (osim ponedeljkom) od 15 do 18 časova, a prema navodima organizatora, predstavlja nešto više od radionice i ima status umetničkog projekta u mediju prevođenja i učenja po principu “učitelj neznalica” (Jacques Rancière).
Kustoškinja izložbe Jelena Vesić vodiće publiku kroz postavku tokom oba dana vikenda u 13 sati, a 6. decembra i kroz Mauzolej istorije umetnosti (Kunsthistorisches Mausoleum), uz čuvara Gorana Đorđevića.
Mauzolej istorije umetnosti u Beogradu je zapravo “grobnica istorije
umetnosti”, odnosno mesto gde su sahranjene dve istorije umetnosti - jednoj prostoriji smeštena je “Istorija modernog slikarstva” Herberta Rida, a u drugoj “Istorija umetnosti” H. V. Jansona.
Izložba “Političke prakse (post)jugoslovenske umetnosti: Retrospektiva 01” bavi se istraživanjem kulturnog nasleđa socijalističke Jugoslavije kroz specifične primere i konkretnu analizu umetničkih praksi unutar institucionalnih, političkih i društvenih konteksta u kojima su se formirale.
Sastoji se iz devet celina - Kako čitati partizansku umetnost (Miklavž Komelj, Lidija Radojević, Tanja Velagić, Jože Barši), Didaktička izložba i Vojin Bakić (WHW), Čim ujutro otvorim oči, vidim film (Ana Janevski, Varšava), TV Galerija (SCCA/pro.ba, Kuda.org, WHW), Trajni čas umetnosti (Kuda.org), Izvađeni iz gomile (DelVe, Zagreb), Dva vremena jednog zida: Slučaj SKC-a 1970-ih godina (Prelom) i Kunsthistorisches Mausoleum.
Priređivači tih celina pripadaju generaciji kustosa-istraživača, koja pokazuje izrazito interesovanje za umetničko nasleđe socijalističke Jugoslavije i aktivno deluje kako na lokalnoj, tako i na internacionalnoj umetničkoj sceni - članice kustoškog kolektiva WHW iz Zagreba bile su umetničke direktorke ovogodišnjeg, 11. Istanbulskog bijenala, izložba “Čim ujutro otvorim oči, vidim film” Ane Janevski proglašena je u magazinima “Frieze” i “Artforum” jednom od deset najboljih u 2008. godini, a članice DelVe kolektiva, Ivana Bago i Antonia Majača, kustoškinje su ovogodišnje izložbe savremene umetnosti “SpaPort” u Banjaluci, dok su Prelom Kolektiv i Kuda.org prezentovali istraživanja u više prilika u regionu i u inostranstvu.
U okviru izložbe, predstavljena je i grupa savremenih umetničkih radova koji tematski i metodološki korespondiraju sa izložbenim poglavljima (David Maljković, Hito Steyerl, Darinka Pop-Mitić, Igor Grubić, Chto Delat, u saradnji sa Renom Raedle i Vladanom Jeremićem, Tanja Lažetić i Dejan Habicht).
Projekat “Političke prakse (post)jugoslovenske umetnosti” su 2006. godine pokrenuli Prelom kolektiv (Beograd), WHW kolektiv(Zagreb), kuda.org (Novi Sad) i SCCA/pro.ba (Sarajevo), a izložba je izvedena u koprodukciji Prelom kolektiva, Centra za nove medije kuda.org i Muzeja savremene umetnosti Beograd.
Sajt projekta je www.pp-yu-art.net/
(SEEcult.org)