• Search form

29.10.2009 | 01:07

Sećanje na početku 25. BJF-a

Sećanje je tema prve večeri jubilarnog, 25. Beogradskog džez festivala (BJF), koji počinje 29. oktobra u Domu sindikata koncertom Seksteta Marković-Gut, najuspešnijeg srpskog džez sastava svih vremena, a potom proslavljene hrvatske pevačice Gabi Novak i Croatian All Star Jazz Ensemble na čelu s pijanistom Matijom Dedićem.

Sećanje na početku 25. BJF-a

Sećanje je tema prve večeri jubilarnog, 25. Beogradskog džez festivala (BJF), koji počinje 29. oktobra u Domu sindikata koncertom Seksteta Marković-Gut, najuspešnijeg srpskog džez sastava svih vremena, a potom proslavljene hrvatske pevačice Gabi Novak i Croatian All Star Jazz Ensemble na čelu s pijanistom Matijom Dedićem.

Jubilarni BJF, koji je osmišljen kao putovanje od prošlosti ka budućnosti, predstaviće 30. oktobra u glavnom programu Allstars nastavljače benda slavnog Dizija Gilespija (Dizzy Gillespi) i poljskog trubača Tomasza Stanka, a do 1. novembra nastupiće i višestruki dobitnici Gremija, trubač Terence Blanchard, saksofonista Joe Lovano i pevač Kurt Elling, kao i talentovana klarinetistkinja Anat Cohen.

Sekstet Marković-Gut vraća se pred publiku gotovo 25 godina nakon poslednjeg koncerta na BJF-u, a prema rečima Milivoja Miće Markovića, na probama proteklih dana “došli su pravog zvuka”.

I Stjepko Gut izrazio je na konferenciji za novinare zadovoljstvo učešćem i istakao da je spreman za susret sa publikom, posebno što je sa BJF-a i otišao u svet, zbog čega je prilično emotivno vezan i za DOB i za Beogradski džez festival.

“Izuzetno me raduje danas što su ovde velika imena svetskog džeza i što se vrlo ozbiljno radi”, dodao je Gut, koji je prvi put svirao na BJF-u 1980. godine, a najavio je da će od sledeće godine biti ponovo i džem sešni u džez klubu DOB-a, posle renoviranja.

Sekstet Marković-Gut formirali su članovi nekadašnje postave Džez orkestra RTB, a snimili su pet albuma i ostvarili uspešnu koncertnu karijeru u zemlji i inostranstvu.

Po raspadu, članovi su ostvarili uspešne karijere na raznim stranama sveta - Gut u Austriji i SAD, Mitrović u Švedskoj, Blam u Nemačkoj i Izraelu, a Marković, Krstić i Tošić u Srbiji.

Na ekskluzivnom okupljanju u produkciji 25. BJF-a pridružiće im se kao gost saksofonista Jovan Miković, koji živi i radi u Nemačkoj.

Prve večeri BJF-a nastupiće i slavna hrvatska pevačica Gabi Novak i Croatian All Star Jazz Ensamble (feat. Gudački kvartet Kornelije, vokalni solista Kristijan Beluhan i srpski trubač Marko Đorđević), koje predvodi njen sin Matija Dedić, a vraća se onome što ju je i proslavilo na početku karijere krajem 50-ih - džez standardima.

Pola veka od kako je Louisu Armstrongu zapevala u zagrebačkom hotelu Ritz “Tea For Two” i snimila debi album, prva dama hrvatskog šlagera i zvezda ex-jugoslovenske zabavne muzike, trijumfalno se vratila džezu početkom novog veka, a posle prvog Porina za najbolje džez izvođenje (My Funny Valentine, 2002) dobila ih je čak četiri, zahvaljujući albumu “Pjesma je moj život” (2003), te postala prva dobitnica Porina za životno delo 2006.

Ponoćni program u Domu omladine, čije je prvo veče posvećeno “novim emocijama”, predstavljaće po dva benda novijih, smelijih formi džeza.

Prve večeri nastupiće beogradski sastav Jazz Sence, a potom njujorški Gutbucket, koji je već poznat publici u Beogradu, a gostuje i na trećem Inđija džez festivalu, organizovanim u saradnji sa BJF-om.

Jazz Sence kvintet prvi put je nastupio krajem 1998. u Beogradu, a veliki potencijal najavio je i za vreme NATO bombardovanja, svirkama u beogradskom Jazz Cafeu pred zlokobne večernje sirene. Već godinama Jazz Sence svakog petka puni beograd¬ski klub “Ptica”, a njihove svirke spontano završavaju kao opštenarodno veselje. Tokom protekle decenije prešli su put od reproduktivnog hard-bop benda do kreativnog neo-bop sastava, uspevajući da steknu autentičan i lako prepoznatljiv zvuk.

Debi album “New Jazz Moment”, sa sedam originalnih kompozicija i tri obrade poznatih numera iz ex-YU pop nasleđa, objavili su ove godine.

Njujorški Gutbucket definiše svoju muziku kao “neugodnu diskusiju džeza, panka, fankija, roka, klasične muzike XX veka, afrocubana, polke i slobodne improvizacije, za okruglim stolom”, stvarajući neortodoksnu matricu izvan svih kategorija.

Prvi nastup imali su 1999. pred prepunom salom kluba “Baby Jupiter” na Menhetnu, a potom su osvojili i glavne njujorške klubove (CBGB’s, Knitting Factory, Tonic i Wetlands).

Prvi ugovor potpisali su s legendarnom produkcijom Knitting Factory, a drugi album snimili su za minhenski ENJA Records, u nameri da pojačaju prisustvo u Evropi. Naredna dva izdanja izašla su na manjim američkim etiketama. Osim klasičnog programa, koji oslikava savremeni njujorški džez, takođe ozvučavaju popularne animirane i dokumentarne filmove, a nastupaju sa cenjenim američkim gudačkim kvartetom Ethel.

Ponoćni program 30. oktobra biće posvećen damama, a nastupiće švajcarski sastav Ondes Jaž Project i Ithamara Koorax, nova vokalna zvezda brazilske muzike, dok je “Sever - severozapad” tema 31. oktobra, kada će nastupiti dansko-kanadski Peter Rosendal Trio - predstavnici mlađe struje evropskog džeza, a potom britanski sastav Red Snapper, najavljen kao najveći hit Ponoćnog programa 25. BJF-a. Završnica Ponoćnog programa, 1. novembra, rezervirsana je za Holanđane, a nastupiće Wolfert Brederode Quartet, Mićiel Borstlap's Eldorado i DJ Maestro.

Prateći program BJF-a već je počeo retrospektivom koncertnih snimaka iz istorije tog festivala, započete još 1971. godine, kada je čuveni Djuk Elington (Duke Ellington) otvorio sa svojim orkestrom prvo beogradsko izdanje čuvenog Njuport džez festivala.

Jubilarni BJF poklapa se i sa 45-godišnjicom samog DOB-a, koja je nedavno obeležena koncertom proslavljenog srpskog džez trubača Duška Gojkovića koji već decenijama živi u Nemačkoj.

O značaju 25. BJF-a govori i to što će TV Mezzo prenositi u desetinu zemalja program poslednjeg festivalskog dana, 1. novembra, kada će na Kolarcu nastupiti američki trubač Terence Blanćard, dobitnik ovogodišnjeg Gremija, kao i Kurt Elling, izdanak slavne čikaške škole (iz koje je prošle godine na BJF-u gostovala Patricia Barber) i jedan od najpoznatijih džez pevača današnjice.

Među najvećim zvezdama 25. BJF-a su članovi Dizzie Gillespie Allstars benda iz SAD, koji će nastupiti 30. oktobra u Domu sindikata.

Gilespi je svirao na istoj sceni 1971. godine, na prvom BJF-u, a neki od njegovih saboraca još uvek sa uspehom čuvaju taj originalan zvuk velikih bendova.

Gilespi je nastupao na još četiri BJF-a (i 1972, 1974, 1981. i 1990), zbog čega jubilarni festival i priređuje omaž tom legendarnom džez trubaču.
U postavi koja će nastupiti na 25. BJF-u su njegovi dugogodišnji najbliži saradnici - basista John Lee (producent sastava), saksofonista i flautista James Moody (najbolji džez flautista 2009. prema kritici Down Beata) i trombonista Slide Hampton (dobitnik Gremija 1998, a nominovan 2005. i 2006). Njihov nastup biće i evociranje uspomene na čuvene nastupe The Giants of Jazz (Gillespie, Sonny Stitt, Kai Winding , Thelonious Monk , Al McKibbon i Art Blakey) na prva dva BJF-a u Domu sindikata.

Za 30. oktobar u Domu sindikata najavljen je i slavni poljski trubač Tomasz Stanko, prvi dobitnik prestižne European Jazz nagrade za 2002. godine, koga smatraju rodonačelnikom evropskog fri džeza - stila koji je svirao s grupom Jazz Darings samo godinu dana po objavljivanju istoimenog albuma Ornette Colemana 1961.

Njegov nastup na 25. BJF-u deo je obeležavanja 40. rođendana ECM - najbolje ovogodišnje džez produkcije u anketi kritičara magazina “Down Beat”. Stanko je prve albume za ECM snimao sredinom 70-ih, da bi se u tu diskografsku kuću vratio dve decenije kasnije, kao jedan od njenih najvažnijih ekskluzivaca.

Sadašnjost na 25. BJF-u predstaviće nagrađivane postave koje vode trubač Terence Blanchard, koji je već godinama autor muzike za filmove Spajka Lija, te saksofonista Joe Lovano (vernom rekonstrukcijom be-bop zvuka Čarlija Parkera), kao i pevač Kurt Elling (fantastičnog inovativnog vokala kojim uspeva da otpeva čak i Koltrejnove višeslojne melodije), dok će na budućnost ukazati izraelska klarinetistkinja Anat Cohen.

Zvezda savremenog američkog džeza i jedan od najpoznatijih saksofonista današnjice Joe Lovano nastupiće sa svojim nonetom 31. oktobra na Kolarcu, a predstaviće proslavljeni program rekonstrukcije originalnog be-bop zvuka iz kluba u njujorškoj 52. ulici.

Lovano je najveći kolekcionar nagrada u džez zajednici - sa više od 10 prvih mesta u kategoriji tenor saksofonista - prema mišljenju kritičara i čitalaca časopisa “Down Beat”, tri nagrade u apsolutnoj kategoriji džez muzičar godine (1995, 1996. i 2001), jednim Gremijem i četiri nominacije za tu najveću svetsku nagradu muzičke industrije. Slavljen je i poštovan ravnopravno kod kritičara i publike, kao umetnik koji sa istom posvećenosću interpretira tradiciju i avangardu, istražuje veze džeza i popularne muzike, odnosno napolitanske pesme.

Pretposlednje večeri nastupiće i Anat Cohen, jedna od ubedljivo najvećih nada globalne džez scene, koja podjednako suvereno improvizuje na teme koje se protežu od džez klasika do jevrejskih narodnih melodija. Njen izraz je mešavina tradicionalnog i savremenog džeza, evropske klasične muzike, brazilskog ćora, argentinskog tanga, afro-kubana i jevrejskog folklora.

U završnici 25. BJF-a, 1. novembra na Kolarcu, američki trubač Terence Blanchard imaće evropsku premijeru novog albuma “Choices”, kojim debituje u porodici čuvene produkcije Concord Jazz.

Blanchard je tokom 20-godišnje solo karijere, u koju je ušao posle škole u legendarnom sastavu Art Blakey & The Jazz Messengers, osvojio tri Gremija i dobio još nekoliko nominacija, a jedan je i od najtraženijih kompozitora filmske muzike, posebno uspešno sarađujući s herojem novog talasa afro-američkog filma, Spajkom Lijem. Takođe je direktor čuvene džez škole Thelonius Monk Institute of Jazz, a nakon 25. BJF-a, gostovaće i na 5. Vip Jazz festivalu u Zagrebu.

Poslednje večeri BJF-a nastupiće i Kurt Elling, jedan od najuspešnijih vokalnih solista današnjeg džeza - svih sedam njegovih albuma (Blue Note i Concord) nominovani su za Gremi, što je nezapamćen slučaj u džez zajednici. Uspešno vlada raznim vokalnim tehnikama: pre svega vokalizom, ali i izvrsnim sketom, te nadahnutim izvođenjem baladnog repertoara. Rado prihvata i specijalne projekte, a piše i za balet i mjuzikle.
Na evropskoj turneji promoviše novi album “Dedicated to You” - autentični osvrt na legendarnu saradnju Johna Coltranea sa pevačem Johnnyjem Hartmanom.

DOB je obnovio BJF 2005. godine, posle 15-godišnje pauze, pa iako proslavlja 25-godišnjicu, beogradski festival star je zapravo 38 godina.

Tokom burne istorije, BJF je bio jedan od pet najznačajnijih u Evropi, a ugostio je legende kao što su Majls Dejvis, Čarli Mingus, Dizi Gilespi, Telonius Monk i Djuk Elington, zvezda prvog beogradskog izdanja čuvenog Njuport džez festivala 1971. godine.

Kao samostalna manifestacija, BJF je osnovan 1974. godine, u organizaciji DOB-a, a posle niza legendarnih muzičara koje je predstavio, 1990. održan je poslednji put pred 15-godišnju pauzu.

Prema navodima DOB-a, pauziranje tokom tragičnih 90-ih služi zapravo na čast BJF-u, budući da predstavlja ogledalo opšteg društvenog diskontinuiteta, koji upravo obnavljanje BJF-a pokušava da premosti, vraćajući polako Beogradu veliki umetnički događaj međunarodnog kredibiliteta.

Karte za glavni program BJF-a koštaju od 800 do 1.200 dinara za pojedinačne koncerte, a komplet je 3.600.

Na blagajni DOB-a moguće je kupiti karte za sve koncerte u glavnom programu, a u Domu sindikata i na blagajni Kolarca - komplete i pojedinačne ulaznice za koncerte koji će biti održani u tim dvoranama.

Pokrovitelj 25. BJF je Sekretarijat za kulturu grada Beograda, a podržale su ga i ambasade SAD, Izraela, Brazila, Holandije i Danske, Francuski kuturni centar i IN Hotel.

Sajt BJF-a je www.belgrade-jazzfest.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r