Trijumf JDP-a na 29. Borinim danima
Nagradu za najbolje glumačko ostvarenje na 29. Borinim pozorišnim danima u Vranju dobila je Anita Mančić za ulogu Jele u predstavi “Tako je moralo biti” Jugoslovenskog dramskog pozorišta, a ta drama Branislava Nušića o moralnom padu i krahu ideala, u režiji Egona Savina, proglašena je najboljom i glasovima publike.
Nagradu za najbolje glumačko ostvarenje na 29. Borinim pozorišnim danima u Vranju dobila je Anita Mančić za ulogu Jele u predstavi “Tako je moralo biti” Jugoslovenskog dramskog pozorišta, a ta drama Branislava Nušića o moralnom padu i krahu ideala, u režiji Egona Savina, proglašena je najboljom i glasovima publike.
Obeležen programskim i organizacionim zaokretom u odnosu na dosadašnja izdanja, festival je završen 26. oktobra predstavom “Prljave ruke” vranjskog Pozorišta “Bora Stanković” prema tekstu Žan Pol Sartra, u režiji Miloša Jagodića, a publika je proteklih dana imala priliku da vidi u glavnom programu šest predstava koje su se “umetničkim dometima istakle u ovogodišnjoj domaćoj pozorišnoj produkciji” - prema oceni Umetničkog saveta koji su činili teatrolozi i kritičari Ivan Medenica, Ksenija Radulović i Željko Hubač.
Tročlani žiri, koji su činili kulturni radnici iz Vranja: Zoran Dimić (profesor Filozofskog fakulteta u Nišu), Danijela Đorđević (direktorka Biblioteke Borisav Stanković u Vranju) i Bojan Jovanović (glumac i umetnički rukovodilac Pozorišta Bora Stanković), jednoglasno je odlučio da nagradu za najbolje glumačko ostvarenje, koju poklanja Komercijalna banka, dodeli Aniti Mančić.
Prema navodima žirija, Anita Mančić je uspela da lik iz Nušićeve drame razvije u svoj njegovoj kompleksnosti, čineći tako neposredno jasnom tragediju žene koja se u kontekstu snažne patrijahalne sredine bori za ostvarenje svoje slobode i dostojanstva.
Ubedljivim tumačenjem svih dramskih zapleta i dilema kroz koje prolazi njen lik, Anita Mančić uspeva, ne samo da nas uveri da je ženska stvar uvek ujedno i muška, već i da su neuspeh i tragedija ljudskog bića koje se bori za svoje samoostvarenje, istovremeno i tragedija ljudske zajednice, patrijahalne, građanske ili bilo koje druge, naveo je žiri 29. Borinih dana, posvećenih emancipaciji žena u konzervativnom društvu.
Prema navodima žirija, snažnom glumačkom interpretacijom svih sukoba kroz koje prolazi lik Jele, večni problem ljudske emancipacije time izlazi iz uskih vremenskih okvira u koji ga je Nušić izvorno postavio i postaje goruće aktuelan, čak i u današnjem, potrošačkom društvu.
Pobednička predstava JDP-a, kojom su 29. Borini pozorišni dani i otvoreni, dobila je prosečnu ocenu publike 4.79 (od maksimalno 5), a pokrovitelj nagrade je, kao i prethodnih pet godina, British American Tobačo (BAT), koji je i generalni pokrovitelj manifestacije.
“Tako je moralo biti” je, prema navodima reditelja Savina, priča o procesu moralne degradacije u svetu koji je praktičan i u kojem je svaki dodir s novcem problematičan, a ljubav onemogućena. U maniru balkanskog fin de siecla oštro je oslikana činovnička nadmenost, lenjost i bonvivanske sklonosti, udvorirčko ponašanje, prostakluk bogatih, njihova primitivnost i grubost. Amoralnost je prikazana kao deo građanskog načina života - prevare, izdaje, spletke, preljube svakodnevica su građanskog urbanog Beograda, ali i cele kapitalističke Evrope koja se zahuktala u industrijalizaciji, razarajući patrijahalne modele.
Savin je o toj drami naveo i da je veliki izazov za savremenu režiju da se pokaže da su Nušić dramatičar i Nušić komediograf zapravo isti čovek.
Šestodnevni program bio je u znaku devize “Manje, a više”, a festival je prvi put imao i bogat prateći program i pritom nije koštao poreske obveznike ni dinara, jer je celokupan budžet obezbeđen od sponzora i donatora.
Predstave i prateći program je, prema proceni organizatora, gledalo više od 2.000 građana, kao i mnogobrojni novinari i gosti. Svake večeri sala pozorišta u Vranju bila je prepuna, uključujući i sva pomoćna sedišta.
Prema preliminarnim podacima organizatora, prihod od prodaje ulaznica je deset puta veći u odnosu na prošlogodišnje izdanje Borinih dana, koje je trajalo pritom pet dana duže.
U predstavama JDP-a, Ateljea 212 i užičkog Narodnog pozorišta nastupilo je više od 40 glumaca, među kojima su i Predrag Ejdus, Miša Janketić, Gorica Popović, Anita Mančić, Vojin Ćetković, Katarina Žutić, Bojana Maljević...
Publika je i poslednje večeri pozdravila gromoglasnim aplauzom ansambl domaćina festivala - Pozorišta “Bora Stanković”, odnosno glumce i glumice Dragana Stankovića, Bojana Jovanovića, Tamaru Stošić, Kristinu Janjić, Nenada Nedeljkovića, Marka Petričevića, Ninoslava Trajkovića, Aleksandra Mihajlovića i Sašu Stojkovića.
Prema rečima direktora Pozorišta “Bora Stanković” Nebojše Cvetkovića, ovogodišnje izdanje festivala, kao rezultat koncepcijskog i organizacionog zaokreta u odnosu na prethodna, predstavlja početak vraćanja starog sjaja jednoj od najznačajnijih pozorišnih manifestacija u Srbiji.
Pozorište “Bora Stanković”, nazvano imenom velikana srpskog realizma, jedno je od najstarijih srpskih pozorišta, u kojem je prva predstava postavljena daleke 1896. godine.
Festival “Borini pozorišni dani” nastao je na inicijativu dugogodišnjeg upravnika i reditelja vranjskog pozorišta “Bora Stanković” Radoslava Radivojevića, uz podršku tada malobrojnih istomišljenika i vranjanske privrede u čast jednog od najznačajnih srpskih pisaca.
Sajt Pozorišta “Bora Stanković” je www.pozoriste-vranje.org.rs, a program 29. Borinih dana nalazi se i u arhivi Kalendara Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)