Dani kineske kulture u Srbiji
Manifestacija “Dani kineske kulture u Srbiji” počeće 15. oktobra izložbom savremenog slikarstva tušem u Istorijskom muzeju Srbije u Beogradu, koja obuhvata radove dvadesetak umetnika, a medju glavnim dogadjajima biće i koncert Centralnog folklornog ansambla 22. oktobra u Sava centru i dva dana kasnije u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu. Izložba “Nova slika- izložba savremenog kineskog slikarstva tušem”, koju će otvoriti ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, predstaviće 36 radova 21 umetnika.
Manifestacija “Dani kineske kulture u Srbiji” počeće 15. oktobra izložbom savremenog slikarstva tušem u Istorijskom muzeju Srbije u Beogradu, koja obuhvata radove dvadesetak umetnika, a medju glavnim dogadjajima biće i koncert Centralnog folklornog ansambla 22. oktobra u Sava centru i dva dana kasnije u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.
Izložba “Nova slika- izložba savremenog kineskog slikarstva tušem”, koju će otvoriti ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, predstaviće 36 radova 21 umetnika.
Kineski ambasador Vei Djinhu najavio je 14. oktobra u Ministarstvu kulture i niz drugih programa, kao što je izložba fotografija ''Kina danas'', “Nedelja kineskog filma”, a izrazio je uverenje da će ceo program prikazati duh kineske kulture, kao i nove uspehe postignute u poslednjih 60 godina u Kini.
“Kulturna razmena je duhovna razmena i razmena osećanja, i siguran sam da će saradnja u oblasti kulture ubuduće još više doprineti bilateralnim odnosima dveju zemalja”, istakao je ambasador.
Ministar Bradić takodje je izrazio zadovoljstvo manifestacijom, koja je dogovorena prošle godine, prilikom potpisivanja Sporazuma o saradnji Kine i Srbije za period od 2008. do 2012.
Bradić je posebno istakao važnost koncepta programa koji predstavlja spoj između tradicionalne kulture i savremene umetnosti, dodajući da će to biti važan podsticaj za saradnju u oblati kulture, institucija i pojedinaca, kao i za potvrdu prijateljstva i dobrih odnosa dve zemlje.
“Sledeće godine, planirano je da u Kini predstavimo ‘Dane kulture Srbije’, što će biti važan događaj za koji se pripreme već vrše. Želja nam je da pozovemo građane da posete ove manifestacije i da se uvere kakav je trenutak u umetnosti i stvaralaštvu Kine, i da na svoj način daju doprinos ovom važnom događaju”, dodao je Badić, prenelo je Ministarstvo kulture.
Kustos izložbe savremene kineske umetnosti tušem je Hiaolin Šen, koji je takodje doputovao u Beograd, a postavka će biti otvorena u Istorijskom muzeju Srbije do 5. novembra.
Umetnost vodom i tušem predstavlja kombinaciju specijalnog slikarskog materijala i istočnjačkog načina razmišljanja, koji već dugo egzistira u tradicionalnoj kineskoj kulturi. I danas, izuzetno iskustvo inspiracije prirodom u slikarstvu tušem, i dalje istinski živi u duhu Kineza kao kulturno i duhovno nasleđe. Ali, brzim razvojem modernog života, tradicionalna kineska umetnost tušem postepeno je izgubila svoje humanističko okruženje kroz koje je preživljavala.
U okviru “Dana kineske kulture”, Centralni folklorni ansambl Narodne Republike Kine, koji broji 55 članova i poznat je u Kini kao “dragulj na kruni narodnih umetnosti”, nastupiće 22. oktobra u Sava centru, a 24. oktobra u SNP-u.
Osnovan 1952. godine, to je jedini izvođački ansambl na državnom nivou koji izvodi kineske narodne pesme i igre. Njegova glavna uloga je da promoviše narodne umetnosti, pruži podstrek nadarenim narodnim umetnicima i ohrabri sve nacionalnosti da zajedno sarađuju, a zadatak mu je da obuči i obezbedi nadarene umetnike iz različitih etničkih grupa Kine.
U svojstvu kulturnog ambasadora, ansambl je gostovao svuda po Kini i u više od sto zemalja i regiona. U poslednjih 50 godina obezbedio je i obučio veliki broj dobro poznatih umetnika koji su i danas aktivni na sceni, kao što su pevači Dawei Jiang, Dedema, Liping Yang, Tengge'er, Biaou Qu, Tong Wu i bend Yi, direktori koreografije Wei Ding i Lin Deng, tekstopisac Rongqi Wang i kompozitor Cangsang Lee.
Ansambl je kreirao veliki broj izvanrednih i originalnih produkcija koje su postale klasici, kao ''Molimo vas, ostanite gosti iz daleka'' (hor), ''Plesna igra Yao'' (instrumentalna muzika), '' Zhuang -ov brokart Predsedniku Mao-u'', ''56 nacionalnosti, 56 cveta'', ''Nebo'', ''Galopirajući konj štiti granicu'' (instrumentalna muzika), ''Vreo ples na pašnjaku'' i ''Duh pauna'' (igre) i druge.
Kao jedan od vodećih izvođačkih ansambala u Kini, sprovodi i široki spektar aktivnosti, kao što su izučavanje, izvođenje, snimanje i promocija folklornih umetnosti, pronalaženje i očuvanje tradicionalnih narodnih pesama i igara i kreiranje originalnih umetničkih dela. Ansambl može izvoditi i planirati razna scenska dešavanja i predstave, pružiti propratne usluge, kao dizajn i rasvetu, zvučne efekte i scensku dekoraciju.
Centralni folklorni ansambl Kine posetio je proteklih nekoliko godina Japan (1998), SAD (2004), Peru (2006), Mauricijus (2007), Egipat i Sudan (2009), SAD (2009), a od 2001. godine do 2005. godine neki izvođači su gostovali i u Italiji, Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Portugalu, Francuskoj, Južnoj Africi, Češkoj, Kazahstanu, Tadžikistanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Grčkoj, Belgiji i drugim zemljama.
Foto: Ministarstvo kulture
(SEEcult.org)