• Search form

08.09.2009 | 20:21

Uži izbor za Bukera

Uži izbor za Bukera

Žiri za dodelu prestižne književne nagrade Buker saopštio je imena šestoro kandidata u užem izboru, među kojima su i dosadašnji dobitnici Džon Maksvel Kuci (JM Coetzee) i Antonija Bajet (AS Byatt).

Predsednik žirija, škotski pisac Džems Noti (James Naughtie) saopštio je na konferenciji za medije u Londonu da predstoji težak rad, s obzirom da su u finale ušla dva laureata Bukera, jedan finalista i jedan polufinalista, a samo dva debitanta.

“Radosni smo što možemo da objavimo rang listu sa tako značajnim imenima i što će nam izbor pobednika izazvati veliku glavobolju. Odluka će, dakle, biti veoma složena“, rekao je Noti.

Južnoafrički nobelovac Kuci nominovan je za roman “Summertime”, a ukoliko ga žiri proglasi najbolji, postaće prvi pisac u istoriji koji je tri puta dobio Bukerovu nagradu.

Kuce je ranije udostojen Bukera za roman “Život i vreme Mihaela K.” 1983. godine i 1999. za “Beščašće”.

I finalistkinja Antonija Bajet, nominovana za roman “Dečja knjiga” (The Childern’s Book), dobila je već Buker nagradu 1990. godine, za roman “Possession”.

U “Dečjoj knjizi”, kojom se vratila književnom radu nakon sedmogodišnjeg prekida, prate se sudbine nekoliko porodica koje žive na razmeđi XIX i XX veka. U njoj je obuhvaćen viktorijanski period, ideje socijalizma i feminizma, pa se ne opisuje samo boemski život, heroine romana, dečje spisateljice, nego se slika freska epohe.

U užem izboru je i dvostruka finalistkinja (2002. i 2006.) Sara Voters (Sarah Waters), nominovana za delo “The Little Stranger”.

Među autorima u užem izboru je i polufinaltskinja iz 2005. godine Hilari Mentel (Hilary Mantel), nominovana za istorijski roman “Wolf Hall” o savetniku Henrija VIII Tomasu Kromvelu (Thomas Cromwell).

Njena knjiga je i favorit na kladionicama, a nagradu bi mogla da dobiju i dva debitanta - Adam Foulds i Simon Mawer.

Dobitniku će biti uručen ček na 50.000 funti, na ceremoniji 6. oktobra u Londonu.

Predsednik žirija, Džejms Noti, ubeđen je da su kandidati za ovogodišnjeg Bukera najjači sastav poznatih pisaca od kada se dodeljuje ta posle Nobela najuglednija svetska nagrada za literaturu.

“Dok smo čitali 132 rukopisa, koliko ih je ukupno prispelo na konkurs, osećali smo se kao da putujemo nekim uzvišenim pejzažima duše. Stalno smo otkrivali nove talente, ponovo se upoznavali sa poznatim piscima, i kao rezultat tog bogatog otkrića je naše osećanje da ćemo imati zadivljujuću godinu za nagrade”, rekao je Noti.

Bukerova nagrada, ustanovljena 1968. godine, dodeljuje se svake godine piscima iz Velike Britanije, Irske i zemalja Komonvelta za najbolje književno delo napisano na engleskom jeziku.

Sam proces izbora najbolje knjige promišljen je i ne bi mu se moglo prigovoriti da je brzoplet.

Najpre se formira spisak od oko stotinak nominacija, zatim se sastavlja žiri u koji ulaze vodeći pisci, kritičari ili jednostavno popularne ličnosti.

Žri se posvećuje mukotrpnom radu i najpre se oglašava listom sa širim izborom da bi je otprilike kroz mesec dana skratio na šest kandidata. Zatim treba da prođe još mesec dana dok ne proglasi laureata.

Iako bi Kuci mogao da uđe u istoriju po broju osvojenih Buker nagrada, šansu da to prvi postigne imao je i Salman Rušdi, koji je četiri puta bio nominovan, ali je samo jednom dobio Bukera, za roman “Deca ponoći” 1981. godine.

Rušdi zapravo već ima tri Bukera, ali su mu dva dodeljena za “Decu ponoći” povodom jubileja te nagrade - 1993. povodom 25-godišnjice i 2008. godine, kada je dodeljena 40. put.

Nagradi Buker, jednoj od najprestižnijih u svetu, ne manjka ni humor, pa se tako među kandidatima u širem izboru prvi put pojavila i autobiografija bića koje nije ljudsko, a kamoli spisateljsko - bar dosad to nije bilo - majmuna.

Knjiga “Ja Čita” autora Džejmsa Levera bila je u širem izboru za ovogodišnju nagradu.

Ime autora je otkriveno, a u početku se knjiga preporučivala kao delo šimpanze Čite koji je ne samo još uvek među živima, nego i među piscima, a učesnik je na snimanju filma koji uz to gaji i nežna osećanja prema holivudskom Tarzanu, to jest Džonu Vajsmileru.

Prvi je knjigu zapazio londonski “Gardijan”, kojem ništa što je zanimljivo ne može da promakne, pa je u jesen prošle godine uvrstio to izdanje u spisak najboljih debitanata godine.

Tada su nastali žustri sporovi ko se skriva iza oštrog pera šimpnza Čite, pa su kao moguće odgonetke navođena i neka poznata književna imena. Autorstvo je pripisivano čak i Vilu Selfu, a izdavač je ćutao i na sve pokušaje novinara da dobiju intervju od pisca odgovarao je da je autor majmun “veoma preplašen i šćućurio se depresivan u ćošku kaveza, odakle se ne miče danima”.

Sada je sasvim izvesno da Džejms Lever neće biti taj srećnik koji će za svoje zagonetno delo “Ja, Čita” dobiti ovogodišnjeg Bukera.

Buker nagrada prvi put je dodeljena 1969. godine (PH Newby za "Something To Answer For"), a 1974. i 1992. dobila su je po dva romana.

Medju nagradjenim romanima su i "The Sea, The Sea" pokojne spisateljice Ajris Mardok (Iris Murdoc) 1978. godine, "Schindler's Ark" Tomasa Kenelija (Thomas Keneally) 1982. godine, kao i roman "Engleski pacijent" Majkla Ondatjea (Michael Ondaatje), nagradjen 1992.

Sajt Buker nagrade je www.themanbookerprize.com

Branko Rakočević

Marina Abramovic: Balkan Erotic Epic
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.