Praški simfoničari i Kapison
Praški simfonijski orkestar i slavni violončelista Gotje Kapison nastupiće 11. jula u Sava centru u Beogradu na zatvaranju šestog Čelo festa, a pod vođstvom svog šefa-dirigenta Jiržija Kouta, izvešće Janačekovu uvertiru Kaća Kabanova, Dvoržakov Koncert za violončelo i Simfoniju br.9 (Iz Novog sveta). Nagrađivani Kapison, koji svira na violončelu iz 1701. godine, nastupao je već na beogradskoj sceni, a 10. jula vodi i majstorski kurs u muzičkoj školi “Stanković”.
Praški simfonijski orkestar i slavni violončelista Gotje Kapison nastupiće 11. jula u Sava centru u Beogradu na zatvaranju šestog Čelo festa, a pod vođstvom svog šefa-dirigenta Jiržija Kouta, izvešće Janačekovu uvertiru Kaća Kabanova, Dvoržakov Koncert za violončelo i Simfoniju br.9 (Iz Novog sveta).
Nagrađivani Kapison, koji svira na violončelu iz 1701. godine, nastupao je već na beogradskoj sceni, a 10. jula vodi i majstorski kurs u muzičkoj školi “Stanković”.
Dobitnik prve nagrade Akademije Moris Ravel i Gran prija međunarodnog takmičenja Andre Navara, Kapison je nastupao sa dirigentima kao što su Kent Nagano, Pjer Bulez, Daniele Gati, Seidi Ozava i Klaudio Abado, a redovno sarađuje i sa Martom Argerič, Mišelom Dalbertoom, Jurijem Bašmetom, Elen Grimo...
Praški simfonijski orkestar osnovao je 1934. godine dirigent i muzički organizator Rudol Pekarek, definišući polje rada tog ansambla rečima “Film-Opera-Koncert”, čija je skraćenica FOK postala deo imena orkestra.
Snimajući muziku za najznačajnije češke filmove 1930. godine i nastupajući regularno uživo u okviru prgrama Češkog radija, FOK orkestar stekao je značajnu reputaciju i ustalio se kao jedan od nosilaca muzičkog života u svojoj zemlji.
Posebnu ulogu u postepenom širenju koncertne aktivnosti ansambla imao je Dr. Vaclav Smetaček, koji je uspeo da proširi orkestar u veliki simfonjski ansambl koji je kadar da parira izuzetno kvalitetnim češkim orkestrima. Smetaček je 1942. postao šef dirigent ansambla i zadržao se na toj poziciji punih 30 godina. U tom periodu orkestar je ostvario interpretacije viskoh izvođačkih standarda i stekao internacionalnu reputaciju.
FOK je 1952, u skladu sa modelom preuzetim iz ostalih evropskih gradova, postao profesionalni ansambl grada Praga.
Tradicionalni akronim FOK bio je zadržan, a novo ime orkestra postaje Simfonijski orkestar prestonice Prag - FOK.
Prva gostovanja u inostranstvu ostvario je 1957. godine - u Poljskoj, Italiji, Austriji i Nemačkoj.
Nakon Smetačeka, na mestu šefa dirigenta bili su Ladislav Slovak, Jidžih Rohan i potom Jirži Belohlavek, koji je značajno doprineo umetničkom razvoju ansambla. Posle Belohlaveka, orkestar su vodili Peter Altrihter, Martin Turnovski i Gaetano Delogu.
Značajni češki dirigenti koji su sarađivali sa orkestrom tokom dužeg perioda su, između ostalih, Vaclav Nojman, Zdenek Košler i Vladimir Valek.
Od 2001. do kraja sezone 2005/06. šef dirigent i muzički direktor Praškog simfonijskog orkestra bio je Serž Bodo, koji je potom postao počasni dirigent, a mesto šefa preuzeo je od sezone 2006/07. Kout.
S Praškim simfonijskim orkestrom su, kao gosti, nastupali brojni značajni svetski dirigenti i solisti.
Orkestar je realizovao i veliki broj radio i TV snimaka kako dela čeških tako i značajnih svetskih kompozitora. Ostvarili su niz komercijalnih snimaka za Suprafon, kao i za BMG, Conifer, Philips, Erato, Universal, Harmonia Mundi (Prag), Victor, Koch International, Panton, Music Vars...
Međunarodni Čelo fest, koji organizuje Jugokoncert, počeo je 5. jula u Kolarčevoj zadužbini koncertom BGO “Dušan Skovran” sa solistom Ralfom Kiršbauom, a među učesnicima su bili i Nemanja Stanković,
Milutin Mladenović, Dušan Stojanović, Sandra Belić, kao i mladi violončelisti.
Pretposlednje večeri Čelo festa, 10. jula, u Kolarčevoj zadužbini nastupiće Danijel Miler-Šot i pijanista Džonatan Gilad.
Sajt Jugokoncerta je www.jugokoncert.rs, a program Čelo festa nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)