Srpska grafika danas
Izložba “Srpska grafika danas”, otvorena 18. juna u Prodajnoj galeriji “Beograd”, zamišljena je kao pregled savremene grafičke scene u Srbiji, a obuhvata radove autora svih generacija i iz različitih krajeva zemlje. Među predstavljenim radovima su i grafike Milana Blanuše i Velizara Krstića, kao i autora srednje generacije (Dragan Momirov, Dimitrije Pecić, Biljana Vuković...), koji i čine glavni deo postavke, ali i najmlađih umetnika (Ksenija Pantelić, Nikola Velicki, Jelena Sredanović, Slađana Marinković).
Izložba “Srpska grafika danas”, otvorena 18. juna u Prodajnoj galeriji “Beograd”, zamišljena je kao pregled savremene grafičke scene u Srbiji, a obuhvata radove autora svih generacija i iz različitih krajeva zemlje.
Među predstavljenim radovima su i grafike Milana Blanuše i Velizara Krstića, kao i autora srednje generacije (Dragan Momirov, Dimitrije Pecić, Biljana Vuković...), koji i čine glavni deo postavke, ali i najmlađih umetnika (Ksenija Pantelić, Nikola Velicki, Jelena Sredanović, Slađana Marinković).
Prema navodima istoričarke umetnosti Dragane Kovačić u predgovoru kataloga, najveći deo sprske grafičke produkcije podrazumeva list ispod stakla, a unutar toga odvijaju se različiti istraživački pristupi.
U jednom od njih grafički prizor postaje polje na kome su sažimaju impulsi iz drugih medija ili sveukupnog savremenog vizuelnog sadržaja.
Grafika je medijator između elektronske i tradicionalne slike u kojem se fotografija, digitalna i ekranska slika redefiniše bazičnim grafičkim postupcima. Na taj način matrica i ekran postavljaju se u istu ravan, a zatim dolazi do izvesne sublimacije mentalnog i manuelnog procesa, što rezultira restukturalizacijom slike.
U tom prostoru odvija se tihi, ali značajni razvoj savremenog srpskog grafičkog izraza, u kojem nema skokova i prelomnih trenutaka.
Dragana Kovačić istakla je i da se srpska grafika i kroz drugačije pristupe kreće svojim tokom, te da se raznovrsnost pojedinačnih mišljenja može u najširem označiti dihotomnim odnosma između nove figuracije i apstrakcije sa jedne, kao i svojevrsnim strukturalizmom i koncetualnim pristupom sa druge strane.
Izložba je otvorena do 6. jula.
Sajt Prodajne galerije je www.galerijabeograd.org
(SEEcult.org)