Koncert italijanske policije
Orkestar italijanske policije Fanfara della Polizia di Stato održaće 31. maja, povodom Dana Republike Italije, koncert na Trgu republike u Beogradu, koji će biti završen kod Velikih stepenica na Beogradskoj tvrđavi, nakon muzičkog defilea Knez Mihailovom. To je prvi put da orkestar Italijanske policije nastupa zvanično u drugoj državi, a na koncertu će mu se pridružiti i beogradske kolege.
Orkestar italijanske policije Fanfara della Polizia di Stato održaće 31. maja, povodom Dana Republike Italije, koncert na Trgu republike u Beogradu, koji će biti završen kod Velikih stepenica na Beogradskoj tvrđavi, nakon muzičkog defilea Knez Mihailovom.
To je prvi put da orkestar Italijanske policije nastupa zvanično u drugoj državi, a na koncertu će mu se pridružiti i beogradske kolege.
Pod dirigentskom palicom maestra Đankarla Alesija, italijanski policajci izvešće u prvom delu koncerta, koji počinje u podne, popularne kompozicije kao što su Marš Šostakoviča, Život je lep, Morikoneov portret, Sing, sing, sing, Brava mina, Modugno forever, Time to Say Goodbye, Go...
U drugom delu koncerta Orkestar MUP-a Beograda odsviraće italijansku himnu, dok će La Fanfara della Polizia di Stato odsvirati himnu Srbije, da bi posle toga zajedno izveli Štrausov Radetski marš.
Fanfara je duvački orkestar italijanske policije, čiji su članovi muzičari potekli sa italijanskih konzervatorijuma, a različitih su zaduženja i činova.
Reč je o uhodanoj grupi čija tradicija seže u 80-te godine 20. veka, kada su prvi članovi Fanfare - petnaestak limenih duvača i perkusionista, svi iz konjice - nastupali isključivo u sedlu svojih grla. Vremenom su uvedeni duvački instrumenti sa jezičkom: flaute, saksofoni, klarineti, tipični za stojeće sastave, a Fanfara se polako preobrazila u neku vrstu alter ega limenog duvačkog orkestra italijanske policije, sa kojim se i dopunjuje kada se poklope važne državne ceremonije.
Stara Fanfara je 2004. definitivno prevazišla okvire konjice i dobila današnji sastav pod okriljem Odeljenja za međunarodne odnose i protokol u Upravi za javnu bezbednost.
Orkestar sada ima 40 članova, uključujući glavnog dirigenta, maestra Marčela Faustinija, i njegovog zamenika Đankarla Alesija.
Zahvaljujući kvalitetnim izvođenjima, Fanfara je za kratko vreme postala vizit karta cele policije: održava 70 koncerata godišnje širom Apeninskog poluostrva, u sastavu koji se, u zavisnosti od situacije, menja od koncertantnog - sa sve džez ritam sekcijom i perkusionistom - u paradni, pokretljiviji i lepršaviji, ali uz podršku remenog velikog bubnja i carskih timpana, ukrašenih ornamentima i lentom italijanske policije.
Orkestar Fanfara učestvuje i na ceremonijama od nacionalnog značaja, kao što su Dan Republike, smena straže u predsedničkoj palati Kvirinale, zakletva pitomaca policijskih akademija...
Svakog leta, Fanfara svira na brojnim manifestacijama u celoj Italiji, najviše u gradovima s bogatom umetničkom baštinom i na važnim priredbama humanitarnog karaktera.
I repertoar Fanfare je polako prilagođavan posebnom profilu publike, pa se odvojenost od tradicije limenih duvača italijanske policije podvlači i programom kojim pomalo podseća na repertoare big bendova 30-ih godina, u kome su zastupljene i kompozicije u originalu napisane za muzičke sastave poput tog orkestra.
Beogradsko gostovanje Fanfare organizuju Belef centar, italijanska ambasada i Italijanski institut kulture u Beogradu, MUP Srbije i Grad Beograd.
(SEEcult.org)