Kultura uz studente u blokadi
Udruženja dramskih i likovnih umetnika, kao i književnika, Srpski PEN centar, Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, srpska sekcija Međunarodnog udruženja likovnih kritičara (AICA), Akademijski odbor za visoko obrazovanje Srpske akademije nauka i umetnosti, kao i mnogobrojni istaknuti akteri u kulturi, univerzitetski i naučni radnici, podržali su studente koji blokiraju fakultete univerziteta širom Srbije, zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 osoba prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, objavljivanje dokumentacije o rekonstrukciji stanične zgrade, kao i procesuiranje odgovornih za napade na studente koji su odavali poštu žrtvama te nesreće.
Glumci u Beogradu, ali i njihove kolege u Novom Sadu, pridružili su se 13. decembra i akciji “Zastani Srbijo” u 11:52, kojom se u vreme pada nadstrešnice 1. novembra, odaje pošta žrtvama blokadom saobraćaja i stajanjem u tišini. U Beogradu je akcija održana na Trgu republike, a u Novom Sadu ispred Pozorišta mladih, odakle su glumci otišli do Zmaj Jovinog spomenika da bi se pridružili studentima Akademije umetnosti.
Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) pozvalo je članove i da od 13. decembra svake večeri ispred svojih pozorišta, 15 minuta pre početka predstava, obučeni u kostime, ćutanjem odaju počast žrtvama pada nadstrešnice u Novom Sadu, te da potom pročitaju saopštenje UDUS-a. Razumevajući delikatnost svačije pozicije unutar pozorišta i ansambala, a u cilju izbegavanja međusobnog targetiranja i tenzija među kolegama, UDUS je apelovao na sve da poštuju svačije pravo da taj poziv podrže ili ne, te da tako zaštite jedni druge od bilo čijeg pokušaja da ih razjedini ili nahuška jedne na druge.
Ukoliko zahtevi ne budu ispunjeni do subote, 21. decembra, UDUS je najavio da će pozvati kolege na dalje korake, izrazivši uverenje da javna i bezrezervna podrška dramskih umetnika studentima treba da traje do ispunjenja njihovih zahteva, odnosno, do prestanka blokada.
“Svedoci smo neprihvatljivog porasta nasilja u našoj svakodnevici. Studenti Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) još uvek protestuju jer pojedinci koji su na njih fizički nasrnuli 22. novembra prilikom mirnog odavanja počasti poginulima nisu pronađeni i procesuirani, dok lice čiji je identitet potvrđen nije rasrešeno funkcije člana Veca Novog Beograda”, naveo je UDUS u saopštenju, ističući da studenti širom zemlje, verujući u institucije, zahtevaju od svih koji obavljaju javne funkcije da delaju u skladu sa načelima odgovornosti, solidarnosti i pravičnosti, koje predstavljaju temeljne kulturne vrednosti.
UDUS je pozvao sve rukovodioce ustanova kulrure da javno i bezrezervno podrže sttudentske zahteve i bloakde kao vid protesta.
“Brojni pojedinci i umetnički ansambli pozorišta su to već učinili i apelujemo na rukovodioce ustanova da se pridruže svojim zaposlenim i radno angažovanim, i da na taj način stanu u njihovu odbranu”, naveo je UDUS i pozvao članstvo da istraje u podršci studentima, korsteći sve pravne mehanizme koje su im na raspolaganju.
Kao dugogodišnji saradnici RTS, članovi UDUS-a od te kuće zahtevaju da istinito, nepristrasno, potpuno i blagovremeno informiše sugrađane o studentskim zahtevima i aktuelnim blokadama visokoškolskih ustanova, ispunjavajući time svoju ulogu javnog medijskog servisa.
Srpski PEN centar najoštrije je osudio 13. decembra zloupotrebu institucija, gušenje slobode govora i sve pokušaje zastrašivanja studenata koji se mirnim blokadama zalažu za istinu, pravdu i odgovornost.
Izražavajući podršku studentima koji su se “masovno zauzeli za odbranu slobodne misli i na najplemenitiji način angažovali u borbi za pravednije društvo”, Srpski PEN centar istakao je da njihova hrabrost, integritet, vizionarstvo i altruizam zaslužuju snažnu međugeneracijsku podršku.
Srpski PEN centar pridružuje se i studentskim zahtevima da se utvrdi moralna, krivična i politička odgovornost vinovnika zločina u Novom Sadu, i podržava njihovo aktivno zalaganje za rešavanje gorućih problema društva. “Na ubedljiv i beskompromisan način, studenti su pokazali da su upravo oni savest Srbije”, naveo je Upravni odbor Srpskog PEN centra, solidarišući se sa studentima u njihovoj “mirnoj i nenasilnoj borbi za procesuiranje odgovornih, za osudu i kažnjavanje korupcije, za uspostavljanje temelja pravednog društva, za budućnost čistih ruku i hrabrog srca”.
Udruženje književnika Srbije (UKS) takođe je 13. decembra podržalo zahteve studenata sa državnih univerziteta u Srbiji i pozvalo sve učesnike u političkom i javnom životu da svojim postupcima maksimalno doprinesu smirivanju tenzija i sukoba u društvu. UKS očekuje da će nosioci vlasti na svim nivoima i u svim nadležnim organima ispuniti sve argumentovane i opravdane zahteve studenata, a naročito one koji se odnose na krivično-pravno postupanje i procesuiranje svih lica koja su pribegla nasilju nad studentima, kao i one koje će obezbediti apsolutnu, neselektivnu vladavinu i primenu prava za sve građane u Srbiji.
“Država i društvo su slobodni i demokratski ako ih čine slobodni i ravnopravni građani. Država i društvo mogu biti, u ekonomskom smislu, bogatiji ili siromašniji, ali su svakako suštinski siromašni ako su im sloboda, jednakost pred zakonom, demokratija, ravnopravnost i spremnost na dijalog u hroničnom deficitu”, navelo je UKS u saopštenju.
Akademijski odbor za visoko obrazovanje Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) takođe je podržao studente u protestima i iskazivanju uzroka njihovog nezadovoljstva, navodeći da su u bilo kojem društvu koje sebe smatra demokratskim nedopustive pretnje i fizički napadi na studente i ugrožavanje njihove bezbednosti, saopštio je Izvršni odbor SANU.
“Odbor smatra pozitivnim to što mladi ljudi koji streme najvišim nivoima obrazovanja i od kojih u velikoj meri zavisi budućnost naše zemlje imaju svoje mišljenje o društvu u kojem žive i spremni su da svoje stavove jasno i javno iskažu”, navedeno je u saopštenju, u kojem je izraženo i snažno protivljenje svima koji studente sprečavaju da iskažu svoje mišljenje i svoje zahteve. Odbor je osudio i sve one koji studentske napore ometaju i obezvređuju time što pokušavaju da njihov iskreni društveni aktivizam iskoriste za sopstvenu političku korist.
Asocijacija NKSS je među prvima podržala zahteve studenata, koje su izneli studenti FDU, a prihvatili su ih visokoškolci širom zemlje.
“Svesni do koje mere režimsko nasilje ugrožava sve ljude u Srbiji, koji su opravdano ogorčeni i zbog toga već danima protestuju, pridružujemo se zahtevima studenata FDU i dajemo im punu podršku u njihovim akcijama usmerenim na blokadu Fakulteta”, navela je NKSS, smatrajući da su opravdani i nužni zahtevi da se identifikuju lica koja su ih fizički napala 22. novembra tokom javnog skupa u pomen žrtvama, da se nasilnici po hitnom postupku razreše javnih funkcija i da se protiv njih pokrenu krivične prijave, kao i disciplinski postupci.
Članovi Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) takođe su pozvali ostale kolege, kao i druge radnike i radnice u kulturi, ali i sve građane i građanke, da bezrezervno podrže studentske blokade potpisivanjem onlajn peticije. Izražavajući podršku studentskim zahtevima, inicijatori peticije naglasili su da je transparentnost u slučaju tragedije u Novom Sadu neophodna kako bi se ustanovila istina, utvrdila odgovornost i predupredile slične tragedije u budućnosti.
“Napade na naše sugrađane i sugrađanke koji istrajavaju u ovim zahtevima odajući počast nevino stradalim u Novom Sadu smatramo neprihvatljivim u društvu u kojem bi svaki ljudski život trebalo da bude neprikosnovena vrednost. Hrabrost i istrajnost koju naši studenti i studentkinje pokazuju u ovim teškim trenucima primer su kako solidarnost i zajedničko delovanje mogu doprineti izgradnji boljeg društva”, poručili su likovni umetnici.
Srpska sekcija AICA izrazila je podršku studentima i profesorima povodom blokada fakulteta i pridružila se njihovim zahtevima. „Osuđujemo nasilje i pritiske sa kojima se suočavaju, kako studenti, tako i svi građani i građanke Srbije koji protestuju, tražeći odgovornost za zločin u Novom Sadu, kao i za hapšenje aktivista i policijsku torturu“, navela je AICA Srbija, smatrajući nedopustivim takav tretman građana.
Centar za kulturnu dekontaminaciju inicirao je potpisivanje peticije solidarnosti aktera u kulturi sa studentima u blokadi fakulteta u Srbiji, koju je podržalo inicijalnih sto potpisnika.
“Trenutak je da svojim imenom i prezimenom pokažemo da prepoznajemo jezik demokratije koja se rađa iz pepela institucija uništenih pravnim i političkim nasiljem režima na vlasti”, naveli su potpisnici peticije, navodeći da svojim potpisima staju rame uz rame s mladim ljudima koji su “uspeli da pobede strah i svojom akcijom povuku granicu za režim koji je okrvavio ruke”. U delovanju studentkinja i studenata u blokadi, kako su naveli, prepoznaju “novi jezik slobode”.
I univerzitetski i naučni radnici i radnice pokrenuli su peticiju kojom podržavaju studentske zahteve. navodeći da studenti ukazuju protestom na kršenje građanskih prava, uključujući zastrašivanja, nezakonita privođenja, neopravdane mere pritvora i neshvatljivo postupanje tužilaštva, kako prema svojim koleginicama i kolegama, tako i prema drugim građanima koji zahtevaju utvrđivanje odgovornosti za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. “Smatramo da su solidarnost i pravda ključni za izgradnju dobrog društva i da su studenti i studentkinje uvek bili ti koji su ih najsrčanije branili, dajući ključan podsticaj. Stoga pružamo podršku demokratskom organizovanju i studentskim zahtevima, ističući hitnost njihovog ispunjenja”, naveli su inicijatori peticije koja ima više od 2.000 potpisa.
Do 13. decembra studenti su proglasili blokade na svim fakultetima univerziteta u Novom Sadu i Beogradu, kao i Univerziteta umetnosti u Beogradu, ali i na većini fakulteta u ostalim univerzitetskim centrima u zemlji, za šta su dobili većinom i podršku nastavno-naučnih veća.
(SEEcult.org)