• Search form

07.05.2009 | 02:39

Šambadal i BGF

Dugogodišnji šef dirigent Berlinskih simfoničara Lior Šambadal dirigovaće peti put u svetski uspešnoj karijeri orkestrom Beogradske filharmonije 8. maja u Kolarčevoj zadužbini, a na koncertu će biti izveden jedan od najpopularnijih programa ove sezone.

Šambadal i BGF

Dugogodišnji šef dirigent Berlinskih simfoničara Lior Šambadal dirigovaće peti put u svetski uspešnoj karijeri orkestrom Beogradske filharmonije 8. maja u Kolarčevoj zadužbini, a na koncertu će biti izveden jedan od najpopularnijih programa ove sezone.

Beogradska filharmonija će izvesti neka od najinteresantnijih dela slovenskih kompozitora: Svitu br.1 iz baleta Stevana Hristića “Ohridska legenda”, jednog od najizvođenijih srpskih muzičkih dela u svetu, uvertiru iz Glinkine opere “Ruslan i Ljudmila”, “Polovecke igre” Borodina, “Noć na golom brdu” Musorgskog i “Simfonijske igre” Rahmanjinova.

Šambadal je u dirigentskoj karijeri vodio je veliki broj kvalitetnih orkestara, a povodom saradnje s Beogradskom filharmonijom, rekao je da je “bio pod pritiskom” kada je prvi put, prošle sezone, dolazio u Beograd.

“Program koji je trebalo da pripremim je bio jako težak, a orkestar za mene potpuno nov. Nisam znao da li će biti u stanju da za tako mali broj proba savladaju sve što sam zamislio. Međutim, ispostavilo se da su to sve mladi ljudi koji žele da rade, da stvaraju i da napreduju. Iz dana u dan sam primećivao ogroman napredak. Uopšte, kako sam čuo, sve što je u ovom orkestru urađeno može da posluži kao model za čitavu Srbiju”, rekao je Šambadal.

Šambadal je školovanje započeo na Mocarteumu u Salcburgu, a nakon toga je u Beču, osim dirigovanja kod čuvenog Hansa Svarovskog, studirao i elektronsku muziku (u Beču) i komponovanje (u klasi Vitolda Lutoslavskog u Francuskoj).

Rođen je 1950. godine u Tel Avivu, gde je studirao violu, trombon, komponovanje i dirigovanje.

Šef dirigent Simfonijskog orkestra iz Haife postao je 1980. godine, a od 1986. do 1993. vodio je Kamerni orkestar Kibuc (Kibbutz Chamber Orchestra) iz Tel Aviva, sa kojim je nastupao na brojnim turnejama po Evropi.

Kao osnivač ansambala Acoustic 7/11 i Musica Nova, dokazao se kao plodan kompozitor čija muzika obuhvata dela kamerne muzike, komponovanje pesama i simfonijska dela.

Od 1993. do kraja sezone 1999/2000. bio je muzički direktor Falc teatra (Pfaltztheater) u Kajzerslauternu, u Nemačkoj, gde je učestvovao u otvaranju nove pozorišne zgrade. Međunarodnu slavu stekao je ostvarenjima u TV i CD produkcijama i kao gost dirigent mnogih poznatih orkestara.

Od početka 1997. na mestu je šefa dirigenta Berlinskog simfonijskog orkestra (Berliner Symphoniker), a od 2000. istovremeno i na mestu šefa dirigenta Simfonijskog orkestra RTV Slovenija iz Ljubljane.

Osnovao je 2003. i ansambl Mendelšohn Players.

Šambadal s Berlinskim simfonijskim orkestrom redovno ide na turneje po Japanu, Kini, Španiji, Francuskoj, Koreji i Italiji.

Diriguje koncerte i opere u Kanadi, Kolumbiji, Brazilu, Argentini, Čileu, Kini, Hong Kongu, Makau, Izraelu, Koreji, Rusiji, Turskoj, Sloveniji, Nemačkoj, Mađarskoj, Francuskoj i Italiji.

Poslednje što je snimio je novo izdanje svih Paganinijevih koncerata za violinu sa Ingolfom Turbanom i Simfonijskim orkestrom Zapadnonemačkog radija (WDR Symphony Orchestra).

Šambadal predaje dirigovanje i orkestarsku tehniku na Letnjoj akademiji Muzičkog centra Banf (Summer Academy of Banff Music Center) u Banfu (Kanada), kao i na Letnjem muzičkom kampu San Đemini (San Gemini) u Italiji.

Takođe, predsednik je Međunarodnog takmičenja pijanista Franko Alfano (San Remo Classica) u Đenovi, u Italiji.

Sajt Beogradske filharmonije je www.bgf.co.rs, a program se nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r