• Search form

26.02.2024 | 18:03

Evropska podrška razvoju audio-vizuelnog sektora

Evropska podrška razvoju audio-vizuelnog sektora

Srbija od 2016. godine učestvuje u MEDIA potprogramu Kreativne Evrope koji je usmeren ka audio-vizuelnim delatnostima i multimedijalnom sektoru, dajući podršku razvoju, distribuciji i promociji evropskih igranih, animiranih i dokumentarnih filmova i televizijskih serija, razvoju i promociji novih medijskih sadržaja, stručnom usavršavanju filmskih profesionalaca, razvoju novih tehnologija i platformi za distribuciju audio-vizuelnog sadržaja, filmskim festivalima i razvoju publike. Potprogram MEDIA, između ostalog, podržava neke od najuglednijih domaćih filmskih festivala, kao što su Festival evropskog filma Palić, Festival autorskog filma, Slobodna zona i BELDOCS, ali i produkcije i koprodukcije filmova i televizijskih serija, kinoprikazivače, gejming industriju...

O uspesima, trendovima i izazovima domaćeg audio-vizuelnog sektora u apliciranju na konkurse MEDIA potprograma u intervjuu za portal SEEcult.org govore rukovoditeljka MEDIA Deska Una Domazetoski i finansijska koordinatorka Ana Ćosić.

Od 2021. godine, kada je otpočeo novi ciklus MEDIA potprograma, podržano je 67 projekta sa ukupno 5,45 miliona evra – najviše 2022. godine, kada je 27 organizacija podržano kroz 43 projekta ukupnom sumom od 3,2 miliona evra. Kakav je kapacitet domaće audio-vizuelne produkcije za učešće u MEDIA potprogramu?

Una Domazetoski: Srbija je sada, može se reći, jedna od retkih zemalja van Evropske unije koja u potpunosti učestvuje u programu Kreativna Evropa, što omogućava domaćim ustanovama, organizacijama i kompanijama da se prijavljuju na sve pozive kao ravnopravni akteri sa ostalim zemljama EU.

Primetan je porast aktivnosti domaćih kompanija u audiovizuelnim delatnostima, naročito kada je reč o koprodukcijama. U ranijim godinama koprodukcije su uglavnom realizovane sa kompanijama iz Francuske ili Italije, s kojima se tradicionalno sarađuje u oblasti filma, a u poslednjim godinama, uz podršku programa Kreativna Evropa prvi put su ostvarene saradnje sa zemljama iz daljih evropskih regiona - npr. sa Islandom (Film road production i Act 4, projekat Wool), zatim filmski projekat ”Foreign Woman” produkcijske kuće Set sail films je srpsko-špansko-francusko-kubanska koprodukcija; ali ima i zemalja iz susedstva s kojima saradnje nisu bile uobičajene. Među njima je Mađarska dobar primer (npr. This and that produkcija, projekat 1970). Te saradnje pokazuju širinu i potencijal naše filmske industrije i nadamo se da će se u narednim godinama geografija partnerstava širiti dalje.

Među prominentnim igračima na pozivima za co-development i razvoj grupnih projekata su This and that production, Baš čelik, Sense production, Set sail films, Dart, Viktorija films, Art & popcorn i produkcija Biberče, a na pozivima za filmske festivale tradicionalno se podržavaju Festival evropskog filma Palić, BELDOCS, Slobodna zona i Festival autorskog filma. U 2022. godini izvanredan rezultat su ostvarili Arhangel digital studio i Režim - projektom dramske serije “Južni vetar” koja je podržana kroz potprogram MEDIA sa blizu 430.000 evra.

Da li postoje neki trendovi, porast interesovanja i sl?

Ana Ćosić: Može se reći da se filmska industrija razvija, što mi, iz perspektive Filmskog centra Srbije (FCS) i MEDIA Deska Srbija, najbolje možemo da sagledamo, jer interesovanje za konkurisanje pokazuje sve veći broj produkcijskih kuća, festivala i drugih aktera. Glavna prepreka za direktno učešće u MEDIA projektima ostaje istorija uspešnih projekata (track record), što je neophodan preduslov na skoro svim konkursima - izuzev filmskih festivala. U tom smislu, nacionalni konkursi i podrška koju pruža FCS omogućavaju razvoj potrebnih kapaciteta. Uspeh na nacionalnim pozivima dodatno potvrđuje kvalitet i potencijal producenata, što ih čini atraktivnijim i za evropske evaluatore.

Una Domazetoski: Kada su u pitanju trendovi, primećujemo nagli rast interesovanja u gejming industriji, što je bilo evidentno i kroz prijavljene projekte na poslednjem raspisu konkursa za video igre. Posebno nam je drago da je Codemancy studio iz Niša ostvario podršku za razvoj video igre - što osnažuje decentralizaciju kulturnog sistema u Srbiji. Naši info dani i edukativni programi, kao i saradnja sa relevantnim udruženjima, poput Serbia Games Association, doprinose jačanju kapaciteta i stvaranju povoljnog okruženja za razvoj audio-vizuelne industrije u Srbiji.

Kakav je uspeh Srbije u učešću u MEDIA potprogramu u odnosu na broj uspešnih aplikanata i odobrenih iznosa naspram drugih zemalja u regionu?

Una Domazetoski: Nije lako porediti zemlje u regionu u pogledu učešća u programu, jer se i za situaciju u regionu može reći da ima različitih kapaciteta kada je reč o veličini i raznolikosti audiovizuelne industrije. Većina zemalja aktivno učestvuje, gde takođe postoji nekoliko prominentnih igrača koji vuku industriju ostvarujući transnacionalne saradnje.

Može li se reći da je neka zemlja posebno uspešna ili se situacija menja iz godine u godinu?

Una Domazetoski: Situacija je promenljiva i uspešnost na pozivima se ne može generalizovati. Treba imati u vidu da Srbija spada u tzv. zemlje niskog produkcionog kapaciteta, što u startu uslovljava i manju uspešnost u poređenju sa velikom četvorkom - tj. velikim filmskim industrijama zapadnih zemalja Evrope. Zato je učešće naše i drugih sličnih zemalja u programu Kreativna Evropa važno ne samo zbog pristupa konkursima, već i zbog prilika za jačanje kapaciteta industrije koju pružaju deskovi kroz informativne i edukativne aktivnosti, kao i evropske mreže - npr. mreža Circle Doc koja u više evropskih zemalja radi na podršci žena u audio-vizuelnoj industriji; ili Europa Cinemas koja podržava kinoprikazivače, i uz čiju podršku Kulturni centar Gornji Milanovac i Leskovački kulturni centar, kao manji bioskopi u Srbiji, imaju priliku da realizuju inovativne projekte i tako razvijaju svoje kapacitete za rad sa publikom.

Koji su najveći izazovi sa kojima se domaće organizacije suočavaju prilikom prijavljivanja na konkurse MEDIA potprograma i kasnije tokom realizacije podržanih projekata? Koje savete od vas traže?

Ana Ćosić: Problem nedostatka istorije uspešnih projekata ili nedovoljnih finansijskih kapaciteta domaće produkcijske kuće neretko rešavaju tako što se pridružuju većim kompanijama iz Srbije ili Evrope, s kojima sklapaju ugovore o saradnji i tako u okviru većih razvojnih projekata uspevaju da realizuju svoje manje projekte. S druge strane, u takvim okolnostima ispostavlja se ključnim voditi računa o regulisanju autorskih prava, što je kod nas i dalje nedovoljno regulisan aspekt poslovanja.

U pogledu finansijske konstrucije projekata, neophodno je na vreme planirati i sufinansiranje projekata, naročito kada je reč o produkciji, budući da program Kreativna Evropa uglavnom daje sredstva za razvoj audio-vizuelnih projekata kako se ne bi desilo da projekti ostanu u fazi razvoja.

S naše strane, saveti se uglavnom tiču razvoja koncepata i konkursne procedure - razumevanja uslova konkursa i konkursne dokumentacije, koja je u poslednjim godinama dodatno pojednostavljena kako bi se omogućio lakši pristup EU sredstvima.

Šta bi eventualno trebalo promeniti u kulturnoj politici kako bi broj uspešnih aplikanata iz Srbije bio još veći?

Ana Ćosić: Do sada se pokazalo da razvijena partnerstva kroz bilateralne sporazume Srbije i drugih zemalja podstiču ostvarivanje partnerstava i na MEDIA projektima, što pokazuju primeri saradnje sa Italijom i Francuskom. U tom kontekstu, verujemo da bi uspostavljanje sličnih sporazuma - sa skandinavskim zemljama na primer, doprinelo većem broju saradnji i sa tim evropskim regionom.

(SEEcult.org)

Edinburgh Art, 1973, autor casopisa Moment Biljana Tomic
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r