• Search form

22.11.2023 | 15:12

Retrospektiva Ivana Meštrovića

Retrospektiva Ivana Meštrovića

Galerija Klovićevi dvori u Zagrebu organizuje od 22. novembra retrospektivnu izložbu Ivana Meštrovića sa oko 200 radova tog istaknutog hrvatskog umetnika, čime obeležava 140. godišnjicu njegovog rođenja, te ujedno zaključuje proslavu 40 godina sopstvenog delovanja.

Sa oko 200 dela prikupljenih iz Hrvatske i sveta, izložba u Klovićevim dvorima najavljena je kao najveća umetnička prezentacija Meštrovićevog opusa u poslednjih 40 godina, kakvu generacije ljubitelja umetnosti nisu imale priliku videti.

Izložba u širokoj dispoziciji obuhvata sve faze Meštrovićevog opusa, koje prati bogato opisan život dostojan napetog filmskog scenarija. Retko izlaganim umetničkim delima iz hrvatskih i inostranih muzeja i institucija, kao i privatnih zbirki, biće ukazano na aktuelnost Meštrovićevog  opusa u evropskim i svetskim razmjerima, a mlađe generacije biće upoznate sa važnošću tog umetnika i vrednostima njegove umetnosti, saopštila je Galerija Klovićevi dvori.

Ivan Meštrović, Zdenac života, Beč, 1905, sadra, v. 110, promer 182 cm, Atelje Meštrović, Zagreb, AMZ-289-293

Dominantne teme poput akta, spomeničke plastike, portreta, herojskih ciklusa i sakralnih motiva apostrofiraće nemerljiv uticaj Meštrovića na generacije autorki i autora. Cilj izložbe je da podseti na vodeću poziciju Meštrovića koji je svojim klasičnim, mediteranskim identitetom, širokim spektrom motiva, stilskih involviranosti i upućenosti na raznorodne materijale i medije, redefinisao značenje i smer figurativne umetnosti, istakla je Galerija Klovićevi dvori, koja organizuje retrospektivu sa Muzejima Ivana Meštrovića.

Ivan Meštrović, Sanjarenje, Zagreb, 1927, kamen, 88 x 187 x 40,5 cm, Galerija Meštrović, Split, GMS–13

Autorke izložbe dr Petra Vugrinec (muzejska savetnica Galerije Klovićevi dvori) i dr Barbara Vujanović (muzejska savetnica Ateljea Meštrović) odabrale su reprezentativna, manje poznata i posve nepoznata dela iz hrvatskih i evropskih muzejskih i privatnih zbirki. Izložbeni narativ i inventivna postavka, koji maksimalno poštuju estetiku i simboliku dela, pružiće novu valorizaciju opusa koja će podjednako biti zanimljiva domaćoj i stranoj širokoj i stručnoj publici.

Postavka je na tri nivoa, kao i u atrijumu i u predvorju Galerije Klovićevi dvori, gde posetioci imaju priliku da se upoznaju sa čudesnim eposom vrtoglavog uspona, dramatične borbe i mukotrpnog kreativnog pregnuća velikog umetnika, koji je rođen 1883. godine u Vrpolju, a preminuo 1962. godine u Saut Bendu u SAD.

Ivan Meštrović, Kraljević Marko, Zagreb, 1910, bronza, 39,5 x 30 x 14,2 cm, Galerija Meštrović, Split, GMS- 105

“Moja se umetnost izražava u tvrdom drvetu i kamenu, ali ono što umetnost sadrži nije ni od drveta ni od kamena, ono je izvan prostora i vremena. Umetnost je pesma i molitva u isti mah”, izjavio je svojevremeno Meštrović (O mojoj umjetnosti, Kolo, Njujork, 1924).

Ivan Meštrović, Kontemplacija, Zagreb, 1924, carrarski mramor, 104 x 64 x 58,5 cm, Galerija Meštrović, Split, GMS–5

Ivan Meštrović, Mojsije, Rim, 1918, botticino mramor, 62 x 41 x 34 cm, Atelje Meštrović, Zagreb, AMZ-209

Umetnički radovi na izložbi pozajmljeni su iz SAD, Engleske, Italije, Austrije, Češke, Slovenije, Srbije...

Retrospektiva Meštrovića je procenjena na 30 miliona evra, a prema rečima Petre Vugrinec, čuvanje izložbe stoga je možda i najskuplji segment organizacije. “Postoje brojne restrikcije kojih ćemo se morati pridržavati tokom izložbe, a na tom zadatku angažovan je i velik broj ljudi. Svaka, pa i najmanja šteta na Meštrovićevu delu, bilo kamenu, drvu ili gipsu, nenadoknadiva je”, rekla je ona za Jutarnji list, navodeći i da najteži umetnički radovi imaju i dve-tri tone.

“Prevoz, demontaža i montaža skulptura od kojih neke teže više tona zaista su nezamislivo težak i odgovoran posao. Gradile su se skele, mesecima se pripremaju sanduci i posebno ugađaju za svaku umetninu, a ispitivali smo i nosivost kuće. Upravo iz toga razloga neke je umetnine, poput drvenih giganata Adama i Eve iz Galerije Meštrović u Splitu, bilo nemoguće izmestiti, a neke će umesto na spratu, posetioce čekati u prizemlju, upravo zbog svojih dimenzija ili težine. Međutim, moramo se svima koji s nama rade na ovoj izložbi zahvaliti i reći da su odradili odličan posao, dostojan svetskih muzeja”, navele su kustoskinje.

Ivan Meštrović, Srđa Zlopogleđa, Pariz, 1908, bronza, 52 x 35 x 31 cm, Atelje Meštrović, Zagreb AMZ-214

U okviru pratećeg programa, najavljena je serija radionica. Njegov umetnički razvoj pratiće se od dečačkih vajarskih radova pa sve do zrelih ostvarenja. Meštrovićev život i stvaralaštvo približiće publici savremeni umetnici, većinom vajari: Gašparuš Andrija, Medarda Pack, Alana Kajfež, Tomislav Hršak, Josipa Pentić, Petra Kovačić, Velibor Mačukatin, Irena Podvorac, Duje Medić, Petar Dolić, Ana Sladetić Šabić, Miran Šabić, Hrvoje Dumančić, Iva Japec, Fran Marko Vlahinić.

Generalni sponzor Meštrovićeve retrospektive je OTP banka, a priređena je pod visokim pokroviteljstvom Vlade Hrvatske.

Izložba će biti otvorena do 3. marta 2024. godine.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r