Budućnost umetničkog rada u eri robotike
Budućnost umetničkog rada u kontekstu savremenog tehnološkog razvoja tema je simpozijuma koji Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) organizuje 18. oktobra u Kolarčevoj zadužbini, u saradnji sa Međunarodnom asocijacijom likovnih umetnika (IAA - Europe), kao deo programa 17. Generalne skupštine evropske sekcije IAA-AIAP.
Među učesnicima su najavljeni vizuelni umetnik i predsednik IAA Teemu Mäki, teoretičarka novih medija Jelena Guga (IFDT), vizuelni umetnik i kustos Marcel Noack, vizuelni umetnik i muzičar Antonio Roberts i kustoskinja i kritičarka Maja Ćirić, koja će moderirati program.
Poslednje dekade rastuće političke i ekonomske deregulacije, kako ukazuju orgnizatori simpozijuma “Umetnost i roboti”, unele su sistemsku nestabilnost i nesigurnost u svim oblastima ljudskog života i rada. Već postojeće nejednakosti su se uvećale, što je proizvelo eskalaciju migracija, ratova i ekoloških katastrofa. Sve to, naravno, nije zaobišlo ni polje umetnosti i kulture, a kao odgovor, pokrenute su brojne inicijative i začuli glasovi namereni nanovom ispiitivanju mesta umetnosti i kulture u svetu koji se brzo menja i kojem preti rastuća opšta nestabilnost, a sada i nadolazeći tehnološki razvoj koji je teško predvideti.
Reakcije na opštu prekarizaciju rada i srozavanje društvenih i humanističkih vrednosti, potekle iz strukovnih krugova, postale su vidljive kroz postavljanje brojnih zahteva za bolje regulisanje uslova rada u profesionalnom sektoru. Mnoštvo strukovnih organizacija formulisalo je kodekse poštene prakse, preporuke i kalkulatore za fer naknade, zagovaralo remuneraciju kroz kroz ostvarivanje kolektivnih autorskih prava, osnovni zagarantovani dohodak i slično, razumevajući umetnost i kulturu ne kao zabavni faktor ukupne društvene i političke strukture, već kao njegov vitalni deo.
Činjenica je da se veliki broj umetnika i kulturnih delatnika širom sveta pridružio armiji klase prekarijata, koja se aktuelnim razvojem generisanih AI tehnologija suočava s još većom pretnjom da postane potpuno izlišna. Organizatori simpozijuma “Umetnost i roboti” smatraju stoga da bi umetnici pre svega morali da shvate gde se nalaze sa svojim znanjima, iskustvima i načinima rada da bi uvideli gde se nalaze i njihovi najbliži saveznici.
Simpozijum je i poziv zajednici vizuelnih umetnika i svima zainteresovanima da se uključe u diskusiju perspektiva i mogućih scenarija za razvoj umetničkog rada i mesta umetnosti u društvu bliske budućnosti.
Simpozijum će biti održan u prostoru Kolarčeve zadužbine kao hibridni događaj - svi koji ne mogu da budu fizički prisutni u Maloj sali Kolarca, mogu se uključiti na seminar putem Zoom linka (Meeting ID: 829 4543 0634).
Simpozijum će biti snimljen i nakon toga moći će da se pogleda na YouTube kanalu ULUS-a.
(SEEcult.org)