Diptih Mile Turajlić na FAF-u, podsetnik o trećem putu
Dokumentarni filmski diptih nagrađivane rediteljke Mile Turajlić “Non-Aligned & Ciné-guerrillas: Scenes from the Labudović Reels”, premijerno prikazan u Srbiji na 28. Festivalu autorskog filma (FAF), zasnovan je na filmskim materijalima snimatelja Stevana Labudovića o stvaranju Pokreta nesvrstanih, kao i o borbi Alžira za nezavisnost.
“Želela sam da napravim film o Nesvrstanima i pre nego što sam 2014. godine upoznala Labudovića. Privukla me je snaga političke vizije tog pokreta. Htela sam da se podsetimo da je postojao treći put”, izjavila je Mila Turajlić 27. novembra na konferenciji za novinare uoči premijere svog diptiha u MTS dvorani. Kako je dodala, ta tema je jedno vreme bila folklorna, a aktuelnom situacijom podela u svetu ponovo je postala politička.
Stevan Labudović (1926-2017) bio je snimatelj “Filmskih novosti”. Pratio je jugoslovenskog predsednika Josipa Broza Tita na putovanjima po zemljama “Trećeg sveta”, a tri godine je proveo na zadatku u Alžiru, često na prvoj liniji fronta.
Svetska premijera diptiha Mile Turajlić bila je na nedavnom IDFA, a prema rečima autorke, nagrađivane za dugometražne dokumentarce “Sinema komunisto” i “Druga strana svega”, u Amsterdanu je bilo uzbudljivo, jer su za tamošnju publiku otkriće bili i arhivski snimci i teme diptiha.
“Labudović je imao specifičnu karijeru. Pratio je Tita od njegovog prvog putovanja van Evrope. Upoznali smo se na Festivalu angažovanog filma u Alžiru, gde je imao poseban status. Zvali su ga srpsko oko naše revolucije. Po tim reakcijama bilo mi je jasno da o njemu treba napraviti film”, rekla je Mila Turajlić, dodajući da su “Filmske novosti” odmah podržale projekat. “Omogućili su mi da vidim do sada neprikazane materijale snimljene na 35-milimetarskoj filmskoj traci. Bilo je puno pregledanja, digtalizacije...”, rekla je Mila Turajlić.
Rad na filmu trajao je čak sedam godina, a Labudović je bio uključen u prve tri. Preminuo je 2017. godine.
“Pokušali smo da ispratimo dva aspekta te arhive i dva aspekta Stevanove priče. Jedna je činjenica da je kao Titov snimatelj putovao na brodu 'Galeb' u Indoneziju, Burmu, Afriku i tako dokumentovao izbliza rađanje ideje Pokreta nesvrstanih. Nije čudo da je on bio zadužen od strane ‘Filmskih novosti’ da napravi dokumentarni film o prvom Samitu nesvrstanih u Beogradu. Posetila sam neka od tih mesta na koja je Stevan putovao. Drugi deo prati epizodu alžirskog rata i kroz nju se istražuje kako su oslobdilački pokreti 50-ih i 60-ih godina 20. veka koristili filmsku sliku da bi izvojevali nezavisnost”, rekla je Mila Turajlić.
Prema njenim rečima, dugo su pokušavali da sve to uklope u jedan film.
“Posle skoro dve godine montaže postalo je jasno da je to previše, da je priča prebogata, sa dva narativna toka. Kada smo doneli odluku da ih podelimo u dva filma, stilski su se ti filmovi promenili. Prvi je negde portret Stevana i njegova priča o tim putovanjima. Drugi je više grupnog tipa, jer se osim Stevana pojavljuju kao sagovornici njegovi saborci iz Alžira. Našli smo komandanta njegovog bataljona, političkog komesara koji se bavio filmskom sekcijom... I struktura je drugačija. Drugi film je građen na osnovu njegovih dnevnika koje je vodio tokom rata o tome šta snima i na koji način želi da obradi temu. Kombinovali smo njegove sirove, nemontirane arhivske materijale i dnevnike da bi nas to dovelo do viđenja jednog snimatelja”, rekla je Mila Turajlić.
Tokom tog rada nastao je i jedan veći umetničko-istraživački projekat nazvan “Non-Aligned News Reels”, takođe u saradnji s “Filmskim novostima”. “To je širi pokušaj aktivacije arhivskih materijala vezanih za jugoslovensku saradnju s nesvrstanim zemljama. Pre dva dana smo u Skoplju imali izložbu video radova nastalih u okviru tog projekta, a sutra ćemo i na Oktobarskom salonu u Beogradu pokazati video rad nastao na osnovu ovih arhivskih materijala”, najavila je Mila Turajlić.
Direktor “Filmskih novosti” Vladimir Tomčić izjavio je da svi u tom kolektivu emotivno reaguju na film, jer je Labudović gotovo ceo radni vek proveo u “Filmskim novostima”.
“To je treći najveći arhiv u Evropi, posle pariskog i praškog. Na nama je ne da brišemo prašinu sa filmskih kutija, nego da arhivu uključimo u nove projekte. U tome nam je izuzetno pomogla Mila Turajlić, koju smatramo delom kolektiva”, rekao je Tomčić, podsetivši da je njen “Sinema komunisto” osvojio više od 65 nagrada širom sveta.
Komentarišući činjenicu da se i taj film bavi istorijom Jugoslavije, Mila Turajlić je rekla da je za svoj prvi film pregledela i arhivu “Avala filma”.
“Sve je započelo od neke vrste ljutnje zbog činjenice da arhivski materijal nestaje, prodaje se, privatizuje, baca u đubre. Imala sam potrebu da ga spasem, otrgnem od zaborava. To je vremenom evoluiralo u neku vrstu fascinacije jugoslovenskim filmskim arhivskim materijalima, zato što mi se čini da je to zemlja za koju više nema ko da govori. Ona je nestala, a i ljudi koji su njeni direktni svedoci i akteri njene istorije, kao što je bio i Stevan Labudović, nestaju, odlaze. Čini mi se da je na mojoj generaciji da te arhivske materijale reaktivira i vrati u politički narativ iz kojeg su izbrisani raspadom tog narativa”, izjavila je Mila Turajlić.
Uoči domaće premijere diptiha, izrazila je veliko zadovoljstvo zbog prilike da beogradskoj publici predstavi svoj film u glavnom programu 28. FAF-a, pogotovo na tako simbolički značajnom mestu kao što je nekadašnji Dom sindikata, koji je bio Pres centar za vreme prvog Samita nesvrstanih”.
(SEEcult.org)