• Search form

28.04.2022 | 21:57

Hitovi Beldocsa za ljubitelje muzike i filma

Hitovi Beldocsa za ljubitelje muzike i filma

Festival Beldocs pripremio je i u 15. izdanju, koje će biti održano od 11. do 18. maja, atraktivne muzičke dokumentarce koji publiku zbližavaju kroz ljubav prema muzici i vrhunskim filmovima, a među njima su ostvarenja posvećena Niku Kejvu i Vorenu Elisu, Teloniusu Monku, Morikoneu i fenomenu italijanske disko muzike.

Film “Nik Kejv: Barem za to znam da je istina” (This Much I Know to Be True) Endrjua Dominika (Andrew), premijerno prikazan ranije ove godine na Berlinalu, posvećen je kreativnom i prijateljskom odnosu Nika Kejva i njegovog dugogodišnjeg saradnika Vorena Elisa dok oživljavaju pesme sa njihova poslednja dva studijska albuma - Ghosteen (Nick Cave & the Bad Seeds) i Carnage (Nick Cave & Warren Ellis). Dominikov emotivni i snažni dokumentarni film približava publici novu, optimističnu fazu u stvaralaštvu Kejva. Prostor između pesama osvetljava kosmologiju i teme njegove muzike, uz posete radionici u kojoj stvara seriju skulptura koje prikazuju život đavola - zapravo portret života svih nas dok se krećemo od nevinosti ka iskustvu, usklađujemo se sa svetom i njegovim gubitkom, da bi se na kraju neminovno suočili sa sopstvenom smrtnošću.

Kejv i Bed Sids su, inače, među najvećim zvezdama predstojećeg Exit festivala u Novom Sadu, a prethodno će nastupiti i na INmusicu u Zagrebu, u okviru evropske turneje.

“Rewind&Play” reditelja Alena Gomisa (Alain), koji će imati regionalnu premijeru u okviru selekcije Meteors 15. Beldocsa, priča je o američkom džez muzičaru i pijanisti Teloniusu Monku (Thelonious), jednom od vodećih umetnika za razvoj modernog džeza u ranim 40-im godinama XX veka. Gomisov muzički dokumentarac vraća publiku u 1969. godinu, prikazujući neemitovani, kontroverzni intervju Monka snimljen pred njegov nastup u Parizu. “Rewind&Play” kroz portret tog velikog umetnika prikazuje zataškavanje njegove borbe protiv stereotipnih okvira, kao i mračno naličje medijske mašinerije u svoj njenoj surovosti.

Dokumentarac “Enio Morikone” (Ennio) oskarovca Đuzepea Tornatorea (Giuseppe) posvećen je nedavno preminulom legendarnom dirigentu i kompozitoru, autoru najznačajnije filmske muzike, čiji rani opus obuhvata simfonijsku i kamernu muziku.

Kroz arhivske snimke i intervjue koje je Tornatore napravio sa Morikoneovim saradnicima - velikanima svetske kinematografije, među kojima su Oliver Stoun (Stone), Kventin Tarantino (Quentin), braća Paolo i Vitorio Tavijani (Paolo i Vittorio Taviani) i Bernadro Bertoluči (Bertolucci), prikazuje umetnički put tog velikog muzičara. U Tornatoreovom filmu Morikone nije samo transcendentalni, božanski stvaralac ogromnog talenta, nego i ličnost koju je krasila istinska ljudskost.

“Italo Disko. Blistavi zvuk 80-ih” (Italo Disco. The Sparkling Sound of the 80s), nemačko-italijanski dokumentarni film, predstavlja svojevrstan umetnički vremeplov kroz muzički univerzum jedne ere. Reditelj Alesandro Melacini (Alessandro Melazzini) upotrebom dokumentarnog materijala, preciznim istraživanjem i osvetljavanjem vodećih ličnosti tog doba, govori o italo disku, muzičko-sociološkom fenomenu nastalom u Italiji i potom razvijenom u Nemačkoj, koji je prevazišao plesnu muziku i prožeo čitavo društvo. Melacinijev film pred gledaoce donosi vibraciju muzike u prostoru koji je istovremeno komercijalan i futuristički – i preko arhivskih snimaka i razgovora sa umetnicima i istaknutim figurama iz epohe 80-ih godina – razotkriva iskričavi zvuk koji je tada naveo celu planetu da zapleše.

Program 15. Beldoksa obuhvata više od stotinu dokumentaraca iz celog sveta, a kako su istakli organizatori, posvećen je “smelim, autentičnim i kreativnim filmovima koji podstiču na razmišljanje, zbližavaju ljude i inspirišu ih da veruju u promene”. Za svečano otvaranje 11. maja u Domu omladine Beograda izabran je “Muzej revolucije” Srđana Keče. Ta projekcija biće srpska premijera tog u svetu nagrađivanog filma, koji je inače razvijan u industri programu Beldoksa. Na zatvaranju će biti prikazan ukrajinski film “Napolju” Olhe Zhurba, topla priča o usamljenom dečaku iz sirotišta u Kijevu.

Prošle godine, na 14. Beldocsu, film “Pejzaži otpora” rediteljke Marte Popivode o sećanju jedne od prvih partizanki u Jugoslaviji na borbu protiv fašizma u Drugom svetskom ratu proglašen je najboljim u domaćoj konkurenciji, dok je u internacionalnoj selekciji pobedio antiratni film “Ova kiša će zauvek padati” Aline Gorlove.

Festival su podržali: Evropska unija kroz program Kreativna Evropa (Media), Minstarstvo kulture i informisanja Srbije, Filmski centar Srbije, Filmski centar Grčke, Filmski centar Crne Gore, Danski filmski institut, ambasade Australije, Portugalije, Slovenije, Finske, Gete institut, Austrijski kulturni forum, Italijanski kulturni centar, Francuski institut, UN Women, Misija OEBS-a u Srbiji, Fondacija Saša Marčeta, Al Jazeera Balkans, DOX TV, ORION, Telekom…

Festivalski sajt je beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Naslovna fotografija: This Much I Know to Be True, Charlie Gray

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r