• Search form

08.03.2022 | 22:46

Bilo jednom u Srbiji, sa hepiendom

Bilo jednom u Srbiji, sa hepiendom

Film „Bilo jednom u Srbiji“ reditelja Petra Ristovskog i producenta Zvonimira Šimuneca, prema čijoj je ideji i snimljena priča o početku industrijalizacije Leskovca 20-ih godina XX veka, imaće beogradsku premijeru 9. marta u Kombank dvorani, nakon prve projekcije 7. marta u Leskovcu.

Ideju da se širokoj javnosti predstavi rađanje „srpskog Mančestera“ Leskovčanin Šimunec razvija već desetak godina. Do sada su realizovani jedan dokumentarni film, monografija i dve izložbe.

„Želim da sačuvamo od zaborava 'velike Leskovčane' iz brojnih familija koje su postavile temelje leskovačkog industrijskog čuda. Igrani film radili smo inspirisani stvarnim ljudima, ali nismo išli u konkretnu identifikaciju nego u romansiranje“, izjavio je Šimunec 8. marta na konferenciji posle novinarske projekcije filma „Bilo jednom u Srbiji“.

„Bilo jednom u Srbiji“ je pitak film u žanru melodrame i ljubavne priče, sa duhovitim elementima i srećnim krajem, nastao prema scenariju Đorđa Milosavljevića, Vladimira Andrića i Zvonimira Šimuneca. Saradnici na scenariju bili su Petar Ristovski i Majda Šimunec.

Glavni likovi su mladi prijatelji Cone (Viktor Savić), koji otvara tekstilnu fabriku i Dine (Nemanja Oliverić), zaljubljenik u fotografiju i film, zatim njihove izabranice Zorka (Teodora Ristovski) i Ružica (Sloboda Mićalović), kao i ratni profiter (Radovan Vujović) i gazda starog kova (Predrag Miki Manojlović).

U velikom glumačkom ansamblu su i Zoran Cvijanović, Gordana Đurđević Dimić, Aleksandra Pleskonjić, Dragan Petrović Pele, Mira Banjac, Ivan Bekjarev, Dragan Boža Marjanović...

Šimunec je istakao da posebnu boju ovom filmu daje leskovački dijalekt, ali bez karikiranja i osavremenjen tako da može da ga razume današnja publika.    

Petar Ristovski je izjavio da mu nije bilo teško da radi film koji je u estetskom i stilskom smislu potpuno različit od njegovog debitantskog filma „Kralj Petar Prvi“. Kako je dodao, uzore za „Bilo jednom u Srbiji“ tražio je u italijanskim i francuskim filmovima o međuratnom periodu.

„Teškoće su bile na drugoj strani. Film je zbog korone dva puta odlagan tokom priprema. Potom je i snimanje jednom prekinuto. Trebalo je to izdržati, prvenstveno psihički. Ovo je velika pobeda celog tima“, istakao je Ristovski.

Izvršni producent Miroslav Mogorović izjavio je da je ovo bio logistički težak projekat, jer su glavni glumci i tehnika iz Beograda, a snimano je u Leskovcu, Grdelici, Vlasotincu...

„Dobra posledica udaljenosti od Beograda je da smo za niz epizoda angažovali glumce iz pozorišta u Leskovcu, Vranju,  Nišu. Razvila se lepa saradnja. Imali smo i veliki broj lokalnih statista. Ponosni smo na produkcioni nivo ovog filma“, rekao je Mogorović.

Pominjući prekide u radu zbog pandemije, podsetio je da neki članovi tima, nažalost, nisu dočekali premijeru. Među njima su koscenarista Vladimir Andrić i glumac Ivan Bekjarev.

Za rekonstrukciju epohe u kojoj Leskovac od učmale kasabe polako postaje moderna varoš zaslužni su direktor fotografije Dalibor Tonković, scenografkinja Ana Milošević, kostimografkinja Dragica Laušević.

Producent je Le Film iz Leskovca, u koprodukciji sa Media House, DME Video, Soul Food Films.

Film će se prikazivati od 10. marta u bioskopima širom Srbije, u distribuciji „Megakoma“, a sledi i televizijska serija.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r