• Search form

09.10.2021 | 18:12

10 godina CZKD bioskopa

10 godina CZKD bioskopa

Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) obeležava 10. oktobra specijalnim programom desetogodišnjicu svog bioskopa, koji je ustanovljen u cilju osvajanja prostora za prikazivanje filma koji ne robuje imperativu samoodrživosti mašine kulturnih industrija, već evocira specifičnu tradiciju koju su negovali kino klubovi i filmske škole u regionu, utičući time na celokupnu filmsku kulturu upravo odnosom poštovanja prema svim učesnicima i elementima filmskog procesa.

Jubilej CZKD bioskopa biće obeležen dvodelnim celovečernjim programom, počev od predstavljanja tematskog programa Festivala kratkog filma u Oberhauzenu “Solidarnost kao disrupcija”, čije su kustoskinje istoričarka umetnosti Branka Benčić iz Rijeke i programska urednica CZKD-a Aleksandra Sekulić. Drugi deo večeri biće u znaku predavanja Katrin Munt (Mundt) i projekcije pet filmova koje je odabrala.

Branka Benčić i Aleksandra Sekulić sastavile su 2019. godine program za tematski fokus Festivala u Oberhauzenu “Solidarnost kao disrupcija”, u nameri da inspirišu promišljanje solidarnosti kao disruptivnog događaja rekonstituisanja društva. Umesto u 2020. godini, taj program je zbog pandemije korona virusa realizovan 2021. godine na digitalnoj platformi, a biće nastavljen 2022. godine u festivalskim bioskopima. Prilikom predstavljanja tog tematskog programa, Branka Benčić i Aleksandra Sekulić osvrnuće se na način na koji je moguće tumačiti njihovu sopstvenu poruku iz sada već daleke 2019. godine, odnosno tematski program Oberhauzena koji je nameravao da reaktivira resurse kinematografije u potrazi za novom infrastrukturom soldarnosti, i kako je to izveo posle globalnog, ma koliko delimičnog, ukidanja okrutnog toka koji traje 24 sata dnevno sedam dana u nedelji.

“Pozivamo vas da upotrebite vaša sećanja iz 2019, 2020 i 2021. godine da bi ste učestvovali u igri višestrukih perspektiva kako bismo istražili kako se ideja soldarnosti izmenila između nas”, poručile su Branka Benčić i Aleksandra Sekulić.

Nika Autor, Newsreel 63

Publika će imati priliku da pogleda i filmove “Zapalio sam večnu vatru” (I Stared Fire Forever, 23’, 2020) Salvatorea Insane i “Filmske novosti 63” (Newsreel 63, 30‘, 2017) Nike Autor.

Branka Benčić, direktorka Muzeja moderne savremene umetnosti u Rijeci, kustoskinja je i istoričarka umetnosti sa posebnim interesovanjem za film i video, kustoske prakse, avangardne, eksperimentalne i radikalne umetničke pozicije i istoriju izložbi, realizovala je mnogobrojne skupne i samostalne izložbe i filmske programe u institucijama, muzejima, festivalima u zemlji i inostranstvu. Dugogodišnja je umetnička direktorica Apoteke – prostora za savremenu umetnost, kustoskinja istraživačke platforme Cinemaniac Think Film i stručna saradnica Pula Film Festivala, a između ostalog, bila je i komesar i kustos hrvatskog paviljona na 57. Bijenalu u Veneciji (Horizont očekivanja), u kojem su se predstavili Tina Gverović i Marko Tadić 2017.

Aleksandra Sekulić, filološkinja opšte književnosti i teorije književnosti, programska urednica u CZKD-u, bila je 2000-ih programska urednica i producentkinja u Akademskom filmskom centru u Beogradu i članica pokreta Low-Fi Video, projekta “Medijska arheologija” i grupe Kosmoplovci. Od 2019. je urednica u časopisu Beton.

Osim programom Branke Benčić i Aleksandre Sekulić za tematski fokus Oberhauzena, decenija CZKD bioskopa biće obeležena i predavanjem Katrin Munt “Losing Touch”, koja je odabrala i pet filmova koji se bave telima koja svedoče i percepcijom kao otporom.

“Optic Nerve” Barbare Hamer je meditacija o pamćenju i empatiji, koristeći optičku štampu i montažu da preklope prošlost i sadašnjost i naglase ranjivost naših tela kroz fragilnost filmskog medija. U nemačkom filmu “Untitled Sequence of Gaps” Vika Kiršenbauer reflektuje granice onoga što se može opažati - kako možemo pokazati ono što ne vidimo, i kako možemo pristupiti iskustvu onoga što nismo doživeli? U filmu “Ears, Nose and Throat” Kevina Džeroma Eversona mlada žena se priseća tragedije kojoj je svedočila, dok se preispituje sposobnost njenog tela da opaža i da se izrazi. Kanadski film “Losing Sleep” Daga Portera bavi se borbom kompjuterskog hakera sa hroničnom insomnijom i njegovim pokušajima da se ponovo poveže sa fizičkim svetom. Britansko-nemački film “Walled Unwalled” je performans pred kamerom zasnovan na dokazima koji su doživljeni ili slušani kroz zidove, čime se promišljaju političke dimenzije zvuka i percepcije.

Katrin Munt je kustoskinja i ko-direktorka Evropskog festivala medisjke umetnosti u Osnabriku (EMAF). Kurirala je projekte za umetničke prostore i festivale među kojima su: Videonale u Bonu, Virtenberško udruženje umetnika u Štutgartu, HMKV u Dortmundu, Intermediæ u Madridu, 25FPS u Zagrebu… Takođe, koncipirala je programme na festivalima poput Oberhauzena, Kasseler Dokfesta i Duisburger Filmwoche. Držala je predavanja i radionice, a redovno piše o umetničkim pokretnim slikama, sa posebnim fokusom na presek dokumentarnih i perfromativnih praksi.

Pokrenut 2011. godine, kroz program CZKD bioskopa (projekcije i diskusije, radionice, festivali, perfromansi… ) učestvovali su mnogobrojni reditelji, pisci, umetnici, istoričari i teoretičari filma, među kojima su i: Slobodan Šijan, Lordan Zafranović, Branko Vučićević, Želimir Žilnik, Lars Henrik Gass, Puriša Đorđević, Ognjen Glavonić, Srđan Vučinić, Jovan Bačkulja, Marko Milićević, Adam Ranđelović, Ivica Đorđević, Petar Mitrić, Sabloč Tolnai, Mladen Đorđević, Stefan Ivančić, Marko Grba Singh, Nebojša Jovanović, Greg De Kjur, Branka Benčić, Igor Grubić, Sava Trifković, Bojan Jovanović, Ivan Obrenov, Miroslav Bata Petrović, Dejan Vlaisavljević Nikt, Petra Belc, Sunčica Fradelić, Dragomir Zupanc, Dragan Ambrozić, Srđan Đile Marković, Filip David, Dragan Velikić, Sebstyen Kodolanyi, Zoran Naskovski, Ines Pletikos, Aleksandar Muharemović, Zoran Krema, Igor Bezinović, Dušan Kojić Koja, Dalibor Martinis, Ivan Velisavljević, John Sundholm, Fransisco Tomshic i mnogi drugi...

CZKD bioskop se u 2021. godini realizuje uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

*Naslovna fotografija: Salvatore Insana, I Stared Fire Forever (detalj kadra)

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r