Beograd Prajd sa starim zahtevima, uz Covid mere
Parada ponosa u Beogradu, zakazana za 18. septembar u centru grada, ponovo će biti održana uz standardne mere bezbednosti organizatora i policije, a učesnici, koji ovoga puta moraju ispoštovati i mere protiv širenja korona virusa, još jednom će ukazati na slučajeve nasilja i diskriminacije sa kojima se suočava LGBT+ zajednica, te zatražiti usvajanje Zakona o istopolnim partnerstvima, na čijem je predlogu rad zaustavljen.
I ove godine, nakon dve decenije, protestni deo Prajda je i dalje najvažniji, poručili su organizatori, ponovivši zahteve: usvajanje Zakona o istopolnim zajednicama, usvajanje Zakona o rodnom identitetu i poboljšanje zdravstvenih usluga za trans osobe, brza i adekvatna reakcija državnih organa i javna osuda predstavnika vlasti na govor mržnje i zločine motivisane mržnjom prema LGBT+ zajednici, usvajanje lokalnih akcionih planova za LGBT+ zajednicu, izvinjenje svim građanima Srbije koji su pre 1994. godine bili sudski i na druge načine progonjeni zbog svoje seksualne orijentacije i rodnog identiteta, obrazovanje i edukacija mladih o seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu.
Pod sloganom "Ljubav je zakon", tradicionalna šetnja krenuće u 17.15 časova iz parka Manjež, gde će biti i završena. Ulazi u park Manjež pre šetnje biće na raskrsnicama Resavske i Mišarske, Kralja Milana i Slavije, Kraljice Natalije i Dobrinjske, Takovske i Kosovske, Nemanjine i Hajduk Veljkovog venca i Kneza Miloša i Birčaninove. Ulazi u park nakon šetnje (okvirno od 18.30 do 19 sati) su na raskrsnicama Kneza Miloša i Nemanjine, Kralja Milana i Resavske, Kraja Milana i Svetozara Markovića, te Nemanjine i Kralja Milutina. Učesnici će na ulazima dobiti od volontera i obezbeđenja narukvice, sa kojima će moći nesmetano da se kreću po Prajd parku i koje istovremeno označavaju da su ispoštovali protokol koji se tiče sprečavanja širenja korona virusa,
Na šetnju se dolazi bez bilo kakve prethodne prijave, a za bezbednost se stara profesionalno privatno obezbeđenje i pripadnici MUP-a Srbije.
Svaki učesnik/ca Beograd prajda 2021 mora da poseduje zeleni sertifikat (o vakcinaciji), ili potvrdu o negativnom antigenskom testu ne starijem od 48 sati ili PCR testu ne starijem od 72 sata ili potvrdu o zarazi virusom ne stariju od šest meseci ili ne mlađu od 14 dana. Dokaz u elektronskom ili papirnom obliku se mora pokazati redarima na ulazu. Ukoliko učesnik/ca nema nijedan dokument, omogućeno je brzo testiranje ispred ulaza u park po ceni od 350 dinara.
Pre i posle šetnje u parku Manjež planiran je muzičko-scenski program koji će trajati do 23 sata. Pored bine, u parku će biti i štandovi sa pićem, hranom i drugim kulturno-zabavnim sadržajima. Veći broj toaleta će biti obezbeđen, kao i prisustvo hitne medicinske pomoći. Tokom trajanja programa, biće omogućeno i besplatno testiranje na seksualno prenosive bolesti. Moguće je pridružiti se Prajdu i bez učešća u šetnji, pošto se svi učesnici vrate u Prajd park.
Šetnja će, posle uvodnog programa, krenuti u 17.15 časova sledećom trasom: Nemanjina (do Vlade Srbije), Kneza Miloša (do Londona), Kralja Milana (pored Prajd Info centra, do Igumanove palate), Trg Nikole Pašića (Pored Narodne Skupštine Srbije i Skupštine Grada), Kneza Miloša (do Vlade Srbije), Nemanjina (do Parka Manjež). Tokom šetnje, kolona će se dva puta kratko zaustaviti kako bili ponovljeni zahtevi Beograd Prajda i iskazana solidarnost sa žrtvama nasilja i diskriminacije.
Odlazak iz Prajd parka je individualan i bez posebnih procedura, a organizatori savetuju sve da pri odlasku izbegavaju nošenje zastava i drugih motiva koji asociraju na LGBT+ zajednicu.
Prajdu i ove godine prethodi Nedelja ponosa, koja od 12. septembra obuhvata više od 40 događaja, uključujući predstave, filmske projekcije, panel diskusije, konferencije, radionice, žurke i druge umetničke, kulturne i edukativne programe.
Beogradsku Paradu ponosa, koja je članica Evropskog udruženja organizatora Prajda (EPOA) i Međunarodne asocijacije organizatora Prajda (InterPride), organizuju Društvo ponosa, Udruženje “Da se zna!”, Geten, Civil Rights Defenders, Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR), Grupa “Izađi” i Heartefact, koji je u okviru Nedelje ponosa organizovao i treći Beogradski prajd pozorišni festival.
Prva beogradska Parada ponosa organizovana je pre dve decenije - 30. juna 2001. godine pod sloganom “Ima mesta za sve nas”, a obeležena je neredima. Mali broj okupljenih na Trgu republike napali su pripadnici desničarskih organizacija i navijačkih grupa. Policija je takođe bila malobrojna, nepripremljena i nije adekvatno reagovala na nasilje. Povređeno je više od četrdeset osoba, dok je zvanična reakcija Vlade Srbije izostala.
Parada ponosa zabranjena je 2009. godine, a pripremljena je bila pod sloganom “Vreme je za ravnopravnost”, uz podršku javnih ličnosti, međunarodnih organizacija, pa i predstavnika vlasti. Nakon niza pretnji organizatorima i učesnicima u javnosti od navijačkih grupa i ekstremističkih organizacija, te pritiska vlasti da se skup izmesti u park na Ušću, MUP je zabranio njegovo održavanje nekoliko dana pre 20. septembra, za kada je bio planiran.
Prajd je potom 2010. godine održan pod sloganom “Možemo zajedno”, okupivši više od 500 učesnika/ca. Iako je država garantovala bezbednost, procena ja bila loša i došlo je do velikih sukoba policije i huligana, kojih je, kako je procenjeno, bilo oko 6.000. Tokom nereda povređena su 132 policajca i 25 građana, a uhapšeno je oko 250 osoba. Iste godine organizovana je i prva Nedelja ponosa koja je ostala jedini deo manifestacije bez bezbednosnih problema.
(SEEcult.org)