Velika teskoba Maćaševa
Izložba “Velika teskoba” Aleksandra Maćaševa, poznatog po provokativnim i angažovanim radovima u razlicitim formama vizuelne komunikacije i kulture, biće otvorena 19. marta u galeriji Avla Nove ljubljanske banke (NBL) u Ljubljani, a predstaviće dizajn tog umetnika, koji poslednje tri godine živi na relaciji SAD - Srbija. Maćašev će prisustvovati otvaranju, a za posetioce je za tu priliku oblikovao poseban poklon, saopštila je NBL povodom izložbe koju je pripremio Emzin, Zavoda za kreativnu produkciju iz Metelkove.
Izložba “Velika teskoba” Aleksandra Maćaševa, poznatog po provokativnim i angažovanim radovima u razlicitim formama vizuelne komunikacije i kulture, biće otvorena 19. marta u galeriji Avla Nove ljubljanske banke (NBL) u Ljubljani, a predstaviće dizajn tog umetnika, koji poslednje tri godine živi na relaciji SAD - Srbija.
Maćašev će prisustvovati otvaranju, a za posetioce je za tu priliku oblikovao poseban poklon, saopštila je NBL povodom izložbe koju je pripremio Emzin, Zavoda za kreativnu produkciju iz Metelkove.
Rođen 1971. u Bečeju, a diplomirao na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu 1998, Maćašev se bavi grafičkim i veb dizajnom, veb i net artom, masmedijskom umetnošću, vizuelnim komunikacijama…
Prema navodima istoričarke umetnosti Anice Tucakov (Anonimus Said), zavodljivost vizuelne komunikacije, široka erudicija, dokumentaristička pedantnost i neprestani angažman Maćaševa, bilo da je reč o socijalnom aktivizmu (Jospeh Goebbels™) ili o preispitivanju intimnih životnih mehanizama (Family Portraits), mogu se primeniti na predstavljene radove, do poslednjih izvoda vizuelnog dnevnika “Margins”, koji nije korišćen samo kao instrument ličnog kreativnog i intelektualnog proučavanja, već i kao validna platforma koja uspostavlja nove standarde u umetničkoj produkciji.
Oblikujući nove kulturne koncepte, Maćašev otkriva višeslojne identitete i kreira nove forme uspostavljanja dijaloga, nadograđujući taktike, teksture i senzibilitete realizovane u prethodnim radovima. Inkorporira pritom mnoštvo medija koji uključuju i šivenje, odevne predmete, izvezene tekstove, blogove...
Neuhvatljivost identiteta i formalna nekonzistencija ipak, ne isključuju postojanje jasne strategije i sistematizovanih poruka koje uspostavljaju lako razumljivu komunikaciju, navela je Anica Tucakov o Maćaševu, dodajući da eksperimentalnom upotrebom različitih medija stvara nove vizuelne jezike, skrećući pažnju na određene socijalne i kulturne fenomene, uz konstantno istraživanje dinamike odnosa personalne ekspresije i profesionalne prakse.
Prema navodima Fione Sibli (Design Week UK), grafički rad Maćaševa je provokativan, politički i neretko izaziva nelagodnost.
Časopis “Step” primetio je da pretežni deo Maćaševljevih naručilaca i saradnji dolazi iz sveta umetnosti, a ne iz poslovnih krugova. U saradnji s galerijama i umetnicima, Maćašev se oseća kao kod kuće ponajpre zato što njegovo delo često u oba pravca prelazi granicu između primenjene i vizuelne umetnosti.
Prema navodima časopisa “Print”, delo Maćaševa proteže se od varljivo jednostavnog do izuzetno političkog, dok “Pretty Cool People”, u uvodu u intervju sa Maćaševim, primećuje da je došao u Beograd sredinom 90-ih, u nemirnim vremenima rata, protesta i izolacije, što je jako i uticalo da prema politici ima veoma kritičan odnos, te da umetnost koristi za podsticanje osvešćenosti o problematičnim temama, poput masovne komunikacije i korupcije.
Maćašev trenutno živi u Njujorku, a izlagao je i predavao u zemlji i inostranstvu. Radovi su mu objavljivani u knjigama i magazinima širom sveta.
Član je AIGA (American Institute for Graphic Arts), a njegov rad može se pratiti na blogu “A personal / profešional diary of a visual-culture worker” (www.aleksandarmacasev.blogspot.com).
Izložba u NLB galeriji Avla biće otvorena do 14. maja, a organizovana je uz podršku Ministarstva kulture Slovenije i Gradske opštine Ljubljana, odnosno Odeljenja za kulturu.
Sajt NLB je www.nlb.si