• Search form

10.03.2009 | 20:04

Ivani Pešić stipendija Loreal Unesko

Međunarodna stipendija programa “Za žene u nauci”, na punu deceniju postojanja, prvi put je dodeljena i naučnici iz Srbije, četvrtoj zemlji u Evropi po broju žena u nauci, kako je naglasio ministar nauke Božidar Đelić tokom prijema Ivane Pešić, doktorke medicinskih nauka sa Univerziteta u Nišu.

Ivani Pešić stipendija Loreal Unesko

Međunarodna stipendija programa “Za žene u nauci”, na punu deceniju postojanja, prvi put je dodeljena i naučnici iz Srbije, četvrtoj zemlji u Evropi po broju žena u nauci, kako je naglasio ministar nauke Božidar Đelić tokom prijema Ivane Pešić, doktorke medicinskih nauka sa Univerziteta u Nišu.

Unapređenje položaja žena u nauci u Srbiji bila je tema sastanka Đelića, potpredsednika vlade za evropske integracije i ministra za nauku i tehnološki razvoj, sa Ivanom Pešić, prvom dobitnicom prestižne međunarodne stipendije L’oreal UNESCO programa “Za žene u nauci”.

Skupu u vladi prisustvovale su 9. marta i Jasna Zrnović iz Nacionalne komisije za saradnju sa Uneskom pri Ministarstvu inostranih poslova Srbije i generalna direktorka L’Oreal Balkan Brigita Streler.

Đelić je precizirao da su žene čine 43 odsto ukupnog broja istraživača u Srbiji, što je za 10 odsto više od evropskog proseka, navedeno je na sajtu Ministarstva nauke.

Tokom susreta razgovarano je upravo o unapređenju nauke kako bi sve uspešne naučnice, poput Ivane Pešić, mogle da nastave istraživački rad, a potpredsednik vlade ukazao je i na to da je pozicija žena u nauci teška zato što se u Srbiji u toj oblasti nedovoljno investira - samo 0,3 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Prema njegovim rečima, ako Srbija u narednim godinama ne bude posvetila veća sredstva i veću pažnju naučnicima i ako znanje ne stavi na listu prioriteta - može doći do velike migracije najtalentovanijih.

Đelić je podsetio i 16. marta počinju pregovori sa Evropskom investicionom bankom o zajmu koji će biti upotrebljen u naučnoj infrastrukturi, čija početna suma iznosi 200 miliona evra.

Izrazivši očekivanje da će celo društvo pružiti podršku tome da se obezbede dodatna sredstva za razvoj nauke, Đelić je dodao da rebalansom budžeta sredstva za nauku neće biti smanjivana, a najavio je i da će Ministarstvo nauke dodeliti stipendiju od 80.000 dinara uspešnom mladom matematičaru Teodoru fon Burgu.

Đelić je istakao da je dodela stipendije Loreal Unesko Ivani Pešić lep dan za nauku i naročito za žene naučnice u Srbiji, budući da se svake godine za ceo svet dodeljuje samo 15 stipendija programa “Za žene u nauci”, a za region Evrope i Amerike samo tri.

Kako je tada rekla Brigita Streler, stipendistkinje Loreal Unesko su izuzetna grupa mladih žena koje predstavljaju budućnost nauke, pa će verovatno i Ivana Pešić pružiti aktivan doprinos u toj oblasti u Srbiji i postati uzor koji će inspirisati buduće generacije mladih naučnica.

Brigita Streler dodala je da učešće kompanije “Loreal” u tom programu od samog početka znači aktivnu podršku naučnim dostignućima i podstrek mladim i novim talentima. Slično je govorila i pet dana ranije u Parizu, na svečanosti priređenoj povodom dodele tih međunarodnih stipendija u iznosu od 40.000 dolara.

Na oba ta skupa, doktorka medicinskih nauka Ivana Pešić (28) izrazila je veliko zadovoljstvo i čast što se našla među 15 mladih naučnica.

U jakoj konkurenciji naučnica iz celog sveta, ona je to vredno priznanje dobila za istraživački projekat koji se bavi otkrivanjem proteina u urinu radi dijagnostikovanja bolesti bubrega, a zahvaljujući stipendiji, rad na njemu nastaviće na Univerzitetu u Getingenu.

Po povratku u Srbiju, Ivana Pešić će završiti doktorske studije, u nadi da će dve godine sticano znanje u Nemačkoj moći da primeni u kliničkom okruženju i pomogne da se unapredi medicinska pomoć bubrežnim bolesnicima.

U okviru Loreal Unesko programa “Za žene u nauci”, stipendije se dodeljuju od 2000. godine mladim ženama istraživačima u oblasti prirodnih nauka, na doktorskim ili postdoktorskim studijama, ohrabrujući ih na taj način da se usavršavaju i omogućavajući im pristup međunarodnoj naučnoj zajednici. Sam program uključuje i posebnu nagradu “Za žene u nauci”, koje na godišnjem nivou kao svetsko priznanje za uspehe dobija uvek pet žena istraživača - po jedna sa svakog kontineta.

Dimitrije Stefanović

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r