• Search form

30.10.2020 | 23:23

Apel kultne pariske knjižare zbog gubitaka

Apel kultne pariske knjižare zbog gubitaka

Čuvena pariska knjižara "Šekspir i kompanija" zatražila je pomoć od svojih kupaca, nakon što se suočila sa gubitkom od 80 odsto zbog posledica pandemije korona virusa.

Jedna od najpoznatijih knjižara u svetu poručila je kupcima da se suočava sa “teškim vremenima”, jer je ostala bez njih. Apel knjižare “Šekspir i kompanija” objavljen je uoči novog nacionalnog zatvaranja Francuske zbog pandemije.

“Kao i mnogi drugi nezavisni poslovi, borimo se, pokušavajući da pronađemo put u ovom kriznom vremenu”, naveli su vlasnici kultne knjižare u elektronskoj poruci kupcima, navodeći da bi bili posebno zahvalni za onlajn kupovinu preko sajta shakespeareandcompany.com svima koji to mogu i žele da priušte.

Ćerka pokojnog vlasnika knjižare Silvija Vitman rekla da je i-mejl naišao na pozitivan odziv, pa je preko sajta za nedelju dana poručeno rekordnih 5.000 knjiga, što je 50 puta više od proseka.

Podršku legendarnoj knjižari, koja je često u vrhu svetskih top lista u tom sektoru, pružili su kupci knjiga iz različitih društvenih struktura – od studenata do bivšeg francuskog predsednika Fransoa Olanda, koji ju je i posetio povodom apela.

Mnogi Parižani obratili su se Silviji Vitman da bi donirali novac knjižari koja se smatra prvom nezavisnom na svetu.

Knjižaru je 1919. godine otvorila Silvija Bič, a to mesto postalo je kreativni centar za mnoge pisce emigrante, kao što su Ernest Hemingvej, T. S. Eliot, F. Skot Ficdžerald i Džejms Džojs.

Džordž Vitman otvorio je današnju verziju knjižare 1951. godine, privukavši pisce kao što su Džejms Boldvin, Alen Ginsberg, Anajs Nin… Vitman je opisao taj prostor kao “socijalističku utopiju marskiranu u knjižaru”.

Pisci su pozivani i da besplatno prespavaju među knjigama, pa je više od 30.000 gostiju odsedalo u Vitmanovom prostoru od kada je otvoren.

Knjižara "Šekspir i kompanija" objavila je 1922. godine Džojsov "Uliks", koji u to vreme niko nije imao hrabrosti da objavi u celosti.

“Ne zatvaramo vrata, ali potrošili smo svu ušteđevinu”, izjavila je Vitmanova ćerka Gardijanu.

Za vreme prvog talasa pandemije, knjižara “Šekspir i kompanija” nije radila dva meseca, a nije ni prodavala knjige onlajn – na savet Sindikata francuskih knjižara.

Finansijski problemi knjižare samo su pojačani pandemijom korona virusa, budući da je pad broja turista, na koje se oslanjaju male prodavnice i preduzeća, počeo i ranije, imajući u vidu terorističke napade u Parizu, žestoke obračune demonstranata i policije, požar u Notr Damu…

Sličan apel nedavno je uputila i kultna 93-godišnja njujorška knjižara Strand, koja je navela da posledice pandemije znače da ne može da preživi tako veliki pad broja pešaka, gotovo potpuni prestanak turizma i nula događaja.

Prihod knjižare Strand opao je gotovo 70 odsto od 2019. godine, ali je nakon apela dobila za samo jedan vikend dobila 25.000 porudžbina, vrednih gotovo 200.000 dolara.

*Foto: Shakespeare & Company

(SEEcult.org)

*Funded by the International Relief Fund of the German Federal Foreign Office, the Goethe-Institut, and other partners

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r