• Search form

05.10.2020 | 19:28

Kako spasiti bioskope umetničkog filma

Kako spasiti bioskope umetničkog filma

Pandemija korona virusa drastično je uticala na bioskopske mreže širom sveta, a posebno su ugroženi bioskopi koji su posvećeni umetničkom filmu, a prema navodima njihove međunarodne asocijacije, mogli bi i da nestanu ukoliko ne budu preduzete mere podrške.

Međunarodna konfederacija bioskopa posvećenih umetničkom filmu (CICAE) apelovala je stoga na vlade svih zemalja da podrže te kulturne prostore, jer bi u suprotnom mogli da bankrotiraju.  

Tradicionalni bioskopi, i posebno arthaus filmske dvorane, koje odlikuje visok stepen posvećenosti društvenoj zajednici i razvoju kulture, ne prate uobičajene tržišne principe sticanja profita. Obično nemaju finansijske rezerve, a istovremeno se suočavaju sa visokim troškovima rada. Pandemija korona virusa dodatno je otežala njihovo funkcionisanje, dovevši ih na ivicu opstanka, kako upozorava CICAE, smatrajući da su potrebni programi podrške specifično prilagođeni tim kulturnim prostorima, jer im preti nestanak.

Posebno prozivajući Evropsku uniju, CICAE je zatražila da bar dva odsto od fonda predviđenog za oporavak od posledica pandemije, vrednog milijarde evra, bude namenjeno bioskopima i filmskoj industriji.

Zemlje širom sveta, kako upozorava CICAE, moraju obezbediti značajnu pomoć za bioskope.

Kao pozitivni primeri u tom pogledu navedeni su Francuska, čiji je plan ministarkja kulture Rozelin Bašelo predstavila krajem septembra u Dovilu, te Nemačka, koja je za pripremila poseban fond za pomoć “Restartovanje kulture”, uključujući i za bioskope.

Obezbeđujući po više od sto miliona evra za bioskope i održanje raznolikosti filmskog stvaralaštva, francuski i nemački planovi pomoći predstavljaju snažan i konkretan odgovor koji će pomoći očuvanju čitave industrije i čija će rapidna primena omogućiti bioskopima da se odupru posledicama globalne krize bez presedana, smatra CICAE, koja smatra i da bi idelano bilo da čak četiri odsto Evropskog plana za oporavak bude odvojeno za teško pogođen kulturni i kreativni sektor zemalja članica. To bi bilo proporcionalno sa 4,2 odsto BDP-a na nivou Evropske unije i 8,7 miliona radnih mesta koje kulturni i kreativni sektor predstavljaju.

Prema navodima CICAE, superheroji, Ratovi zvezda i sve što algoritmi danas mogu da promovišu u nagrade nastaviće da postoji i posle krize. Umetnički sofisticirani filmovi su, međutim, u sasvim drugoj situaciji. Naslovi kao što su “Parazit”, “Kradljivci” ili “Skver” pokazuju kako filmski festivali i ekskluzivan start prikazivanja u bioskopima predstavljaju osnovu za uspeh filma već decenijama. Umetnički filmovi mogu postati fenomeni. Često ih ne vidi mnogo ljudi, posebno ako su prikazani onlajn. Svaki bioskop, kako ističe CIACE, trebalo bi da ih ima, jer im je potreban svaki gledalac kako bi ostvarili uspeh. U suprotnom, moglo bi doći do nepovratnog gubitka čitave umetničke forme.

U većini zemalja arthaus bioskopi ponovo su otvoreni, ali stroge epidemiološke mere i nedostatak atraktivnih filmova uticali su dodatno na njihove otežane komercijalne aktivnosti. Deo publike je oprezan zbog pandemije i izbegava odlazak u bioskopske zatvorene prostore, a novi talasi pandemije, koji se mogu očekivati, ne obećavaju ni skoro bolje sutra, smatra CICAE, koja deluje kao neprofitna organizacija posvećena promovisanju kulturne raznolikosti u oblasti rada bioskopa i festivala.

Osnovana 1955. godine na inicijativu nacionalnih bioskopskih asocijacija Nemačke, Francuske, Holandije i Švajcarske, CICAE danas okuplja više od 2.000 članova i 4.000 bioskopa širom 46 zemlje, predstavljajući 11 nacionalnih i regionalnih asocijacija, više od 60 pojedinačnih bioskopa, 14 festivala i četiri specijalna člana.

(SEEcult.org)

*Funded by the International Relief Fund of the German Federal Foreign Office, the Goethe-Institut, and other partners

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r