• Search form

03.11.2020 | 15:14

Reci mi šta želiš, šta stvarno, stvarno želiš

Reci mi šta želiš, šta stvarno, stvarno želiš

Umetnica Sandra Stojanović, inspirisana situacijom u vezi sa pandemijom virusa korona i izazovima koje ona nosi, predstavlja se u galeriji Remont u Beogradu izložbom “Tell me what you want, what you really, really want” (Reci mi šta želiš, šta stvarno, stvarno želis) koja je otvorena bez publike - virtuelnim vođenjem o izlaganju novim rizicima, potrebama i stvarnosti, koji su u fokusu tog umetničkog projekta.

Kao neko ko se posvetio izlaganju umetnosti, Sandra Stojanović se suočila u situaciji pandemije sa novom dilemom - da li su okupljanja u trećem talasu pandemije stvarno vredna rizika kojima izlaže posetioce i da li umetnik treba da ima posebnu društvenu odgovornost u aktuelnoj situaciji. Za nju je, kako je navela, odgovor bio jednoznačan – nijedna “umetnost” nije vredna života, a posetioci su ti koji odlučuju o rizicima kojima se izlažu… dokle god su ih svesni.

Izložba obuhvata seriju dokumentarnih fotografija, instalacija i haikua, čiji je cilj beleženje novih raspoloženja, potreba i stvarnosti sa kojima se svi susreću u 2020. godini.

Izložba je lična, ali je javna - u fizičkom je prostoru, ali je “Otvaranje na koje se ne dolazi” realizovano 2. novembra samo preko Instagram profila Remonta.

“Ništa više nije isto, ali to ne znači da ne osećamo, ne razmišljamo i nemamo potrebu da to i proživimo sa drugima”, poručila je Sandra Stojanović, koja je celu izložbu osmislila kao odgovor i pokušaj artikulacije toga kako se osećamo, kakve nove potrebe iskušavamo i sa čime se suočavamo u 2020. Sumnja pritom da će ta pitanja biti aktuelna samo ove godine.

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Izložbu @sandroid.s možete posetiti od 3. do 20. novembra

A post shared by Remontgallery (@remontgallery) on

Okosnica izložbe je, prema njenim rečima, velika tenzija koja nastaje u pokušajima  da se pomirimo sa novim okolnostima, ali na neki način i da prevaziđemo sve nove smernice, koje su prilično apstraktne i zbog kojih je potrebno donositi odluke na svakodnevnom nivou.

Jedan od eksponata na izložbi je i kanta za smeće, u koju je Sandra Stojanović bacila kalendar 2020. godine, nakon što je bezuspešno pokušavala da ga uništi. “Kao i sve u 2020. godini, ni to nije išlo prema planu”, pa je posle pokušaja da sa kustosom Miroslavom Karićem uništi kalendar mrske godine, odlučila da “celu godinu bace u kantu”.

Nove okolnosti i nova pravila, poput onih u javnom gradskom prevozu, ali i u izložbenim prostorima, inspirisali su je za format izložbe i otvaranja.

I galerija je sama pod pritiskom činjenice da svakog trenutka može da bude zatvorena, a otvaranje izložbe, koje obično protiče u okupljanju, priči o radovima i piću, sada joj je izgledalo kao “najgori scenario događaja”.

Budući da su smernice nadležnih i dalje samo na nivou preporuka, te da izgleda kao da niko još ništa ne razume, stvara se nedefinisani prostor za interpretaciju toga kako treba da se ponašamo kada smo sami, ali i prema drugima. Izložba se i bavi tim nedefinisanim prostorom.

“Na neki način se bavi i raspoloženjima i mapiranjem situacije, koje su u potpunosti nešto sa čime susrećemo prvi put”, navela je Sandra Stojanović, koja na izložbi ukazuje i na specifičan odnos javnog i intimnog, inspirisana posterima u javnom gradskom prevozu sa setom preporuka, uključujući i onu da se ne treba grliti sa drugima.

Izložba će biti otvorena u Remontu do 20. novembra za sve koji žele da vide postavku, odnosno koji smeju to da učine.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Zenit peradi predvidjanje zle sudbine Francuske
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r