27. Palić u punom kapacitetu, ali bez očekivanih gostiju
Festival evropskog filma Palić (FEF) biće održan od 12. do 18. septembra u punom kapacitetu što se tiče filmova, ali uskraćen za goste zbog epidemiološke situacije, a projekcije neće biti na Letnjoj pozornici, već u bioskopima u Subotici i na Paliću.
Direktor FEF-a Radoslav Zelenović ukazao je 31. avgusta na konferenciji za novinare na ozbiljnost situacije zbog pandemije virusa korona, pominjući i lično teško iskustvo, budući da mu je supruga Vesna preminula, a i sam je bio zaražen.
“Moramo da učinimo napor da se ne desi ništa zbog čega bismo zažalili što insistiramo da se festival održi. Ipak, moramo da insistiramo da se festival održi. Ne smemo u potpunosti da se predamo. Kulturne manifestacije su dozvoljene. Ispoštovaćemo sve mere zaštite”, rekao je Zelenović u beogradskom bioskopu “Fontana”, ukazujući i na velike organizacione teškoće zbog dva odlaganja festivala - prvo od tradicionalnog julskog termina za avgust i potom za septembar.
“Za nas je važno to što će FEF programski biti održan u punom kapacitetu, kako smo zamislili što se tiče filmova, mada u nešto skučenim uslovima. To je festival kontinuiteta, ali i naš doprinos da i u ovim komplikovanim uslovima pokažemo da može festival da se napravi, uz sve ono što nalaže struka - maske i fizičku distancu. Oni koji budu dolazili mogu da budu sigurni da ćemo mi kao organizatori učiniti sve da budu bezbedni”, rekao je Zelenović.
Publici će biti predstavljeno više od 100 filmova iz svih krajeva Evrope, podeljenih u više različitih selekcija i programskih celina, uključujući Glavni takmičarski program sa 12 ostvarenja. Na svečanom otvaranju, kako je ranije najavljeno, premijerno će biti prikazan film “Ime naroda” Darka Bajića, u produkciji “Zillion filma”.
“Odabrani filmovi su garancija da smo napravili festival koga se nećemo stideti. Pokazaćemo ono ponajbolje u evropskoj kinematografiji. Bićemo uskraćeni za goste, ali to je viša sila”, izjavio je Zelenović.
Selektor Glavnog tamičarskog programa Nenad Dukić podsetio je da festivali u Kanu i Karlovim Varima nisu održani, a da se Sarajevo odlučilo za onlajn varijantu.
“To onlajn po meni nije filmski festival. (Emir) Kusturica je umeo da kaže: 'Nema kina bez mraka'. Isto tako - nema filmskog festivala bez publike. To što smo odlučili da idemo sa publikom, kao i stručnom publikom u smislu novinara i kritičara jeste nešto što daje kredibilitet festivalu”, rekao je Dukić.
Dukić je napomenuo da je ponuda filmova krajnje smanjena, a komunikacija producenata i selektora krajnje otežana.
“Skoro svi drže kvalitetne nove filmove verovatno za Berlin. Kan je izašao s planiranim programom u kojem su bila samo dva i po poznata imena, Fransoa Ozon i Tomas Vitenberg. To je značilo da je većina filmova povučena. Venecija, koje će ipak biti, isto ima malo poznatih imena. Palić je morao da se snalazi, ali po mom sudu imamo program koji je relevantan i na najbolji način oslikava ono što je bila ponuda evropskog filma do početka pandemije, odnosno do kraja Berlinskog festivala”, rekao je Dukić.
Iz glavnog progama FEF-a Dukić je izdvojio četiri filma poznatih reditelja, kao i pojedina iznenađenja.
To su “Pinokio” italijanskog reditelja Matea Garonea sa Robertom Beninjijem u ulozi Đepeta, “So od suza” francuskog autora starije generacije Filipa Garela, “Šarlatan” veteranke poljskog i svetskog filma Agnješke Holand i “Undin” jednog od najosobenijih nemačkih reditelja Kristijana Pecolda, čija je drama na Berlinalu dobila nagradu kritike Fipresci i Srebrnog medveda za najbolju glumicu.
Kao najkontroverzniji film glavnog programa, Dukić je naveo “Natašu” ruskog reditelja Ilje Hržanovskog, jedan od filmova obimnog projekta DAU, nazvanog po nadimku sovjetskog naučnika Lava Landaua iz doba staljinizma. U planu je 15 filmova sa novim konceptom koji podrazumeva naturalistički pristup u kombinaciji sa autentičnim likovima i okruženjem i snimanje u realnom vremenu. Uz samo dva-tri profesionalna glumca učestvuju naturščici, uključujući neke svetske naučnike, a jedna od gostiju je i umetnica Marina Abramović.
Iz zvanične selekcije neodržanog Kanskog festivala, kako je najavljeno, stiže poljsko-švedski film “Znoj” Magnusa Von Horna. Biće prikazani i “Lekcije iz persijskog” Vladimira Perelmana, “Divlja zemlja” danske rediteljke Jeanette Nordahl, “Valan” mađarskog reditelja Bele Bagote, “Nada” norveške rediteljke Marie Sødahl i “18% sivog” bugarskog reditelja Viktora Čučkova.
Festival će 18. septembra, kako je ranije objavljeno, svečano zatvoriti “Hotel Beograd” reditelja Konstantina Statskija, koji je van konkurencije.
Dukić je izjavio da su mu u selekciji osnovni kriterijumi bili sinematička i estetička vrednost filma, a da se ispostavilo da su odabrani naslovi i vrlo raznovrsni po temama i sredinama iz kojih dolaze. Kao potvrda kvaliteta programa, utvrđenog još početkom leta, stigla je ovih dana lista užeg izbora za nagradu Evropske filmske akademije na kojoj se nalazi većina filmova iz Glavnog programa 27. Palićkog festivala.
Programski direktor Miroslav Mogorović istakao je da 27. FEF nudi i druge zanimljive programske celine, a ocenio je da bi takmičarski program Paralele i sudari po kvalitetu “mogao da bude i glavni program na nekim drugim festivalima u regionu”.
“Imamo kvalitetan i interesantan izbor iz onoga što su nekada bile zemlje u tranziciji. Vodili smo brigu i da imamo značajan broj filmova žena autora. To nije osnovna vodilja, ali smo obratli pažnju i na taj osnov nove ravnopravnosti u kinematografiji”, rekao je Mogorović.
Iz tog programa izdvojio je “Zaboravljene” Darje Oniščenko iz Ukrajine, domaći film “Sutra je još uvek juli” Dejana Vlaisavljevića i “FOMO – strah od propuštanja” Atile Hartunga iz Mađarske.
U takmičarskoj selekciji Paralele i sudari”biće prikazani i filmovi “Očajanje” letonskog reditelja Karlisa Lesinša, “Sluškinja” ukrajinske rediteljke Kristine Sivolap, “FREM” slovačke rediteljke Vjere Čakaniove, “Ubij, pa napusti grad” Maurica Vilcinskog iz Poljske, “Mater” hrvatskog reditelja Jure Pavlovića, “Partenon” litvanskog reditelja Mantasa Kvedaravičiusa, austrijski film “Kraljevsko plava” Dinka Draganovića i “Posluga” slovačkog reditelja Ivana Ostročovskog, a van konkurencije biće prikazana ostvarenja “Prvi most” Laile Pakalnine iz Letonije, “Ja sam Frenk” slovenačkog reditelja Metoda Peveca i “Patrole” bugarskog reditelja Stefana Komandareva.
Deo 27. FEF-a su i tradicionalni fokus na mađarski film, a ove godine i na bugarsku kinematografiju, te stalni program Eko doks i novi Evropski dokumentarci, EFA-kratki metar, Mladi duh Evrope i omaži dobitnicima nagrade “Aleksandar Lifka”.
Dobitnica nagrade “Aleksandar Lifka” za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji u kategoriji inostranih stvaralaca je mađarska rediteljka Ildiko Enjedi, koja je za svoj poslednji film “O telu i duši” dobila Zlatnog medveda na Berlinalu.
Kako je ranije objavljeno, nagradu “Lifka” 27. Palića dobila je i domaća glumica i rediteljka Mirjana Karanović, dok je italijanska rediteljka i montažerka Sara Fgaier dobitnica nagrade “Underground spirit” za izuzetan rad na polju nezavisnog filma, kao i za jedinstven pristup filmskom jeziku i autentičnu autorsku poetiku izgrađenu van glavnih tokova industrije.
Izvršni producent Ilija Tatić, direktor Otvorenog univerziteta u Subotici koji je organizator FEF-a, izjavio je da je situacija s pandemijom noćna mora za svakoga, a za organizatore tim veća.
“Od marta smo četiri puta osmišljavali kako da redefinišemo program, ali nismo razmišljali o otkazivanju, nego smo čekali da se stvore uslovi za održavanje festivala. Fizionomija programa je ista kao i ranije, imaćemo oko 70 dugometražnih i 60 kratkih filmova, kao i prateće aktivnosti, radionice, debate”, rekao je Tatić.
Projekcije neće biti na Letnjoj pozornici zbog nepredvidivih vremenskih uslova u septembru i nepostojanja dovoljno velike sale u koju bi se premestila publika u slučaju nevremena. U festivalskim salama u bioskopima “EuroCinema” i “Art bioskop Lifka” u Subotici, kao i u bioskopu i na letnjoj sceni “Abazija” na Paliću kapacitet će biti smanjen za 50-60 odsto.
Što se tiče gostiju, autori iz regiona žele da dođu, ali to će zavisiti od mera karantina u njihovim zemljama. Iz istog razloga još se ne saopštava sastav žirija.
Tatić je napomenuo i da je budžet 25 odsto manji nego prethodnih godina.
“Konačno smo dočekali da kultura počne ponovo da živi. Luna-parkovi su dobili dozvolu pre nas. Srećni smo što će Palićki festival, manifestacija koja je opstala 27 godina zadržati kontinuitet”, zaključio je Tatić.
Međunarodni žiri dodeliće Zlatni toranj za najbolji film i Palićki toranj za najbolju režiju. Žiri kritike dodeliće nagradu za najbolji film iz selekcije “Paralele i sudari”, Fipresci žiri za najbolji film, a na osnovu glasova posetilaca biće dodeljena i nagrada publike “Gorki list”, čime će gledaoci peti put preuzeti aktivnu ulogu u sagledavanju filmske umetnosti predstavljene na FEF-u.
Palićki festival podržali su Evropska unija kroz program Kreativna Evropa (Media), te Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Vojvodine, Grad Subotica i mnogobrojni partneri i medijski partneri.
FEF Palić će biti održan uz poštovanje svih mera Vlade Srbije i Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti covid-19. Organizacionom timu, kako je istaknuto, prioritet su zdravlje i bezbednost kako publike, tako i gostiju, kao i celog festivalskog tima.
Prošle godine, na 26. Paliću, trijumfovao je francuski film “Jadnici” reditelja Lađa Lija, koji je osvojio Zlatni toranj stručnog žirija, kao i nagradu kritike FIPRESCI, a proglašen je najboljim i od festivalske publike.
*Foto: Tamara Markić
(SEEcult.org)