Bjeličiću nagrada 91. Prolećne izložbe
Nagradu 91. Prolećne izložbe “Gde budućnost počinje?” dobio je Vladimir Bjeličić za predavanje-performans koji je deo njegovog dvogodišnjeg umetničko-kustoskog projekta i istraživanja odnosa čoveka i prirode, odnosno ljudske i biljne vrste.
Bjeličiću je dodeljena nagrada za rad “Razotkrivena priroda ili Priče o biljkama i radnicima” u konkurenciji gotovo 60 učesnika 91. Prolećne izložbe Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), održane u Umetničkom paviljonu Cvijeta Zuzorić u Beogradu prema koncepciji kustoskinje Mirjane Dragosavljević.
Uoči proglašenja dobitnika nagrade na zatvaranju izložbe 26. juna, žiri u sastavu: Marija Kauzlarić (umetnica i članica Upravnog odbora ULUS-a), Sanja Tomašević (umetnica i članica Umetničkog saveta ULUS-a) i Miroslav Karić (kustos Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i član Međunarodnog udruženja likovnih kritičara AICA), pozvao je publiku da pozdravi aplauzom i čestita kustoskinji Mirjani Dragosavljević, kao i svim učenicima izložbe koja, prema mišljenju žirija, zasigurno ispisuje novo poglavlje istorije ULUS-a.
Žiri je dodelio nagradu Bjeličiću “u želji da podrži i isprati hrabre iskorake koje je i sama izložba učinila u pogledu koncepcije, izlagačkog formata i, naročito, otvorenosti ka različitim oblastima umetničkog delovanja i umetnčikih izraza”.
Bjeličić je nagrađeni 15-minutni rad premijerno izveo 12. juna na Prolećnoj izložbi, polazeći od ispitivanja mogućnosti šta sve može proizaći iz neobične interakcije čoveka i prirode, posebno u kontekstu promišljanja naših egzistencija u svetu dehumanizujućeg kapitalizma.
Prožimajući elemente vizuelne i izvođačke umetnosti i teorijskog rada, Bjelićić “otvara zanimljivo problemsko polje i pokreće neka od ključnih pitanja koja se tiču kolektivne spremnosti da se odupremo uslovima prekarijata i samoeksploatacije i da pronađemo drugačije društvene i ideološke modele kao nove horizonte potencijalno bolje budućnosti”, naveo je žiri u obrazloženju.
Nagrada Prolećne izložbe 2020. podrazumeva organizaciju samostalne izložbe u Galeriji ULUS tokom 2021. godine i simboličan novčani iznos koji je ove godine donirao prijatelj ULUS-a Nenad Kostić.
Žiri je prilikom elaboracije izbora o nagradi istakao i pohvalio radove Dejana Markovića, Nede Kovinić, Marije Urošević i Darije Radaković, koji su se, kako je naveo, jednoglasno našli u razmatranjima za ovogodišnju nagradu.
Izložba selekcijom radova postavlja pitanje Gde budućnost počinje?, reflektujući na aktuelnu situaciju i neizvesnost koja zastrašuje u svetlu najave novih talasa pandemije, recesije neviđenih razmera, još veće prekarnosti i fragilnosti ljudskog života. Ujedno, izložba predstavlja poziv da se “podsetimo i da osvestimo u kojoj meri su različiti oblici nasilja normalizovani, dominantni i koliko nas višestruko ugrožavaju”, kako je navela istoričarka umetnosti Mirjana Dragosavljević, koja je izložbu kustoski koncipirala sa Umetničkim savetom ULUS-a, a imala je zadatak da problemski koncipira i prikaže neke od dominantnih paradigmi i linija razvoja na polju savremene umetnosti u zemlji.
Selekcijom radova, od kojih je 80 odsto odabrano na osnovu javnog konkursa, a ostatak umetnika učestvovao je po pozivu, formirana je višeslojna izložba koja je obuhvatala i niz pratećih događaja, uključujući performans “Orijentacija u sto revolucija” umetnika Siniše Ilića i Bojana Đorđeva, kao i popunjavanje ankete “Kako žive umetnice?” Ksenije Đurović i Ane Vuković na otvaranju, te uz promociju kataloga i javno čitanje “Drame o kraju sveta” Olge Dimitrijević u završnici.
Na konkurs za “Prolećnu izložbu” prijavilo se 174 umetnika, a Umetnički savet je, u saradnji sa Mirjanom Dragosavljević, selektovao radove 57 izlagača, od kojih 11 po pozivu kustoskinje.
Nekoliko izlagača je zbog tehničkih problema sa novonastalom situacijom otkazalo učešće.
Na izlažbi su učestvovali: Jelena Aranđelović, Arion Aslani, Boško Atanacković, Marija Bjekić, Vladimir Bjeličić, Olga Dimitrijević, Marion Dedić, Lidija Delić, Grupa Doplgenger, Dušica Dražić, Daniela Fulgosi, Jovan Jović, Siniša Ilić i Bojan Đorđev, Jadran Krnajski, Neda Kovinić, Dragana Kuprešanin, Grupa KURS, Milica Lazarević, Jelena Marjanović, Dejan Marković, Ana Marković, Nikola Marković, Lidija Mićović, Stefanija Mihajlović, Jelena Mijić, Natalija Miladinović, Marko Milić, Darinka Pop-Mitić, Miron Mutaović, Tatjana Janković Nedeljković, Marija Nikolić, Andrea Palašti, Anastasija Pavić, Katarina Popović, Darija S. Radaković, Nikola Radosavljević, Danica Radovanović, Haris Rahić, Nebojša Rakonjac, Vahida Ramujkić, Dušan Savković, Maja Simić, Andrej Sinadinović, Ivana Smiljanić, Luka Knežević - Strika, Anja Tončić, Ranko Travanj, Marija Urošević, Dejan Vasić i Aleksandra Sekulić, Gabriela Vasić, Vesna Vesić, Nenad Zeljić i Ivana Živić.
*Naslovna fotografija: Vladimir Opsenica, fotografija predavanja-performansa: Vladimir Šojat, ostale sa dodele nagrade: Vladimir Opsenica, postavka: SEEcult
(SEEcult.org)