• Search form

07.04.2020 | 13:12

Podrška jačanju evropske kulture solidarnosti

Podrška jačanju evropske kulture solidarnosti

Evropska kulturna fondacija (ECF) u Amsterdamu objavila je poseban poziv za podršku inicijativama u kulturi koje osnažuju solidarnost i svest o Evropi kao zajedničkom prostoru, odgovarajući time na aktuelnu krizu povodom pandemije korona virusa. Poziv je namenjen pojedincima, kolektivima i organizacijama iz svih sektora - privatnog, javnog i civilnog.

Navodeći da su poslednjih nedelja mnogi interventni fondovi za kulturni i kreativni sektor najavljeni na nacionalnim, regionalnim ili lokalnim nivoima, te da su aktivirane i različite mogućnosti finansiranja umetnosti i kulture na nivou EU, ECF je konstatovala da je, međutim, podrška javnih fondova kulturi u Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi za sada redak slučaj u odnosu na zapadni i severni deo kontinenta. ECF stoga smatra da je potreban poseban mehanizam podrške za kreativne inicijative koje jačaju panevropsku kulturu solidarnosti.

“Još ima nade. Širom sveta vidimo ljude koji dopiru jedni do drugih, čineći male i često imaginativne ljudske gestove svakodnevne solidarnosti, ujedinjuju nas preko balkona, društvenih mreža, gradova i zemalja. To je upravo kultura solidarnosti koja nam je potrebna tokom ove globalne krize i dalje. Ovo može biti evropski trenutak solidarnosti, trenutak građana i zajednica sa kreativnošću, maštom, brižnošću i podrškom jednih za druge”, poručila je ECF, smatrajući da suočavanje sa krizom uzrokovanom korona virusom može da inicira snažan evropski pokret i pokaže da ljudi razumeju koliko je važno imati prijatelje koji se međusobno podržavaju, dele vitalne informacije, znanje i potrepštine…

Ovo bi, prema ECF-u, mogao da bude trenutak u kojem shvatamo kako se neka suštinska kriza može bolje kontrolisati kroz saradnju i solidarnost.

Za sada se takav evropski trenutak nije pojavio. Nacionalni lideri preduzeli su inicijative i čine šta god mogu da zaštite građane svojih zemalja od virusa.

“Njihovi pristupi u oblasti javnog zdravlja delimično se razlikuju, ali su iznenađujuće čvrsti kada je u pitanju zaštita nacionalnog interesa. Gde su tu onda Evropa i EU? Gde je zajednički evropski interes?”, upitala je ECF, dodajući da je Evropa u poslednjih 75 godina uspevala da se iznova pokaže kao saradnička sila, društvo deljenja. Stoga se, kako ističe ECF, ne sme dozvoliti povratak unazad, već je potrebno učiniti sve što je moguće da se održi osećanje evropske saradnje i solidarnosti.

Prvi konkurs u okviru fonda za podršku evropskoj kulturi solidarnosti otvoren je do 27. aprila u podne.

Predviđeno je više poziva tokom godine, a sredstva će biti dostupna u tri iznosa: od 5.000 do 15.000 evra za 5-10 odobrenih projekata po jednom krugu, od 15.000 do 30.000 evra za 2-3 projekta i od 30.000 do 50.000 eva za jedan ili dva projekta u jednom krugu poziva.

Svi pristigli predlozi biće razmatrani na osnovu njihove relevatnosti u odnosu na opštu temu i fokus Fonda evropske kulture solidarnosti, potencijala izvodljivosti projekta i uticaja koji imaju u odnosu na aktuelne izazove i zajednicu na koju se odnose.

Detalji o uslovima i načinu prijavljivanja nalaze se na sajtu ECF i u rubrici Konkursi portala SEEcult.org.

*Foto: ECF

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r