25. FAF sa 90 filmova, u slavu Makavejeva
Program 25. Festivala autorskog filma (FAF), koji će biti održan od 22. do 30. novembra u Beogradu, obuhvata ukupno 90 filmova, od kojih je 12 u konkurenciji za Gran pri „Aleksandar Saša Petrović“ i novoustanovljenu nagradu za najbolji scenario „Gordan Mihić“.
Jubilarni FAF otvoriće 22. novembra film “Parazit” južokorejskog reditelja Bong Džo-hoa, dobitnika Zlatne palme ove godine u Kanu, a svečano zatvoriti “Talaso” Žiljema Nikloa, uz dodelu nagrada 29. novembra, te reprizne projekcije poslednjeg festivalskog dana.
Jubilarni FAF kroz plakat i vizual, koji je dizajnirao Ognjen Stevanović, posvećen je maštovitom, hipnotičkom svetu Dušana Makavejeva, a njegovi kratki filmovi biće prikazivani uoči projekcija u glavnom terminu u Kombank dvorani (od 19 sati), rekao je 6. novembrea na konferenciji za novinare predsednik Saveta FAF-a Srdan Golubović.
Obrazlažući novu nagradu “Gordan Mihić” za najbolji scenario, Golubović je istakao želju Saveta FAF-a da to bude posveta jednom od najvećih srpskih i jugoslovenskih autora, ali i podstrek scenaristima.
"Gordan Mihić je bio jedna od najznačajnijih ličnosti crnog talasa, a i kasnije. 80-ih i 90-ih godina, bio je jedna od ključnih figura srpskog filma, pre svega kroz saradnju sa Emirom Kusturicom i Goranom Paskaljevićem. S druge strene, mislim da će ova nagrada biti značajna i za scenariste koji će je dobijati. Ponekad se perspektiva naših autora zadržava u granicama našeg podneblja, ali Mihić je bio i jedan od najznačajnijih evropskih scenarista i njegovo mesto u istoriji filma je nedvosmisleno i sigurno“, istakao je Srdan Golubović.
Glavni program, koji čine takmičarski program, filmovi poznatih autora van konkurencije i specijalne projekcije, „jedan je od najboljih poslednjih godina, najraznolikiji i po mom osećanju i ukusu jedan od najintrigantnijih“, rekao je Golubović, koji je sa umetničkim direktorom Srđanom Vučinićem i članom Saveta Stefanom Ivančićem najavio pojedine filmove.
Stefan Ivančić je istakao da je glavni takmičarski program po prvi put profilisan tako da ga čine pretežno prvi, drugi ili treći film mladih autora koji još nisu afirmisani na nivou, na primer, Kana, a za koje Savet FAF-a smatra da će u budućnosti biti okosnica velikih festivala.
U tom kontekstu u konkurenciji su dva srpska debitantska filma - „Asimetrija“ Maše Nešković, koja je svetsku premijeru imala na festivalu u Sao Paolu i „Moj jutarnji smeh“ Marka Đorđevića. Mladi autor iz Kragujevca snimio je film van Beograda, a na FAF-u ima domaću i svetsku premijeru. Inače, u tom filmu je poslednja uloga ostvario Nebojša Glogovac.
Tu su i srpsko-kinesko-nemački film „Od sutra počinjem da“ reditelja i direktora fotografije Ivana Markovića i koreditelja Vua Linfenga, kineski „Prezent perfekt“ rediteljke Šengze Zu, koja je ove godine pobedila u Roterdamu, a svoj film je sastavila od lajv strimova svakodnevnog života na kineskim platformama poput Fejsbuka i Tvitera, kao i islandski kandidat za Oskara „Beli, beli dan“ Hlinora Palmasona, najavio je Ivančić.
Srđan Vučinić je napomenuo da FAF nema dovoljno sredstava da na poseban način obeležava jubilej, ali to čini jednim od najboljih programa.
Kako je istakao, u konkurenciji je ruski film „Pritka“ Kantemira Balagova, koji ima 28 godina i pripada novoj generaciji, posle Balabanova, Sokurova i Zvjaginceva. Sokurov je bio njegov filmski učitelj, ali je Balagov, kome je „Pritka“ drugi film, našao osobeni stil koji su zapadni kritičari već definisali kao poeziju surovosti ili poeziju jeze.
Za turski film „Priča o tri sestre“ Emina Alpera, koji je dobio nagradu za režiju na festivalu u Sarajevu, Vučinić je rekao da ima veze sa potkom Čehova, ali i sa Borom Stankovićem, temom rodoskrvnih veza i miljeom Balkana, kao i da je u likovnom smislu perfektan.
Film iz Gvatemale „Naše majke“ Cezara Diaza, koji je dobio nagradu za najboljeg debitanta u Kanu, surova je priča o tome šta se događa pre korporativnog kapitalizma, o nasilju vojne hunte nad civilima što, nažalost, može biti proročanstvo za ceo region istočne Evrope, smatra Vučinić.
U filmu „Mačka u zidu“ bugarske autorke Vesela Kazakova i Mina Mileva bave se Londonom i migrantima, dajući na suptilan način sliku Britanije iz ugla stranaca. Film ima rukopis ženskog pisma, koji nije direktan, ali na fin način podriva administrativni sistem koji vlada zapadnom Evropom, ocenio je Vučinić.
U konkurenciji je i „Vatra će doći“ Olivera Laksea, špansko-francuski film koji je dobio nagradu žirija u programu „Izvestan pogled“ u Kanu. Prema rečima Srdana Golubovića, to je vizuelno impresivna i silovita, a jednostavna priča o dramaturgiji neminovnosti, odnosno zapisane sudbine, film koji vizuelno pripovedanje stavlja daleko ispred dramskog.
Italijanski film „Martin Eden“ Pjetra Marčela, koji se uglavnom bavio dokumentarnim filmom, a ovo mu je prvi dugometražni igrani film, mada ima i elemente dokumentarnog, zanimljiva je adaptacija novele Džeka Londona, uz estetiku i poetiku filmova 60-ih i 70-ih godina i naizgled konvencionalnu formu. Ustvari, ističe Golubović, autor svojim pristupom pravi jako originalnu, autentičnu formu. Izrazito je poseban i drugačiji, rediteljski nenametljiv, a ostvaruje jako dobru komunikaciju sa publikom.
„Devica avgusta“ mladog španskog reditelja Jonasa Truebe je mali egzistencijalitički film u kojem obična priča o svakodnevici jedne devojke usred avgusta u Madridu dobija metafizički smisao, jer autor polazeći od jednog malog sveta pravi vrlo univerzalnu i snažnu dramu o pojedincu, rekao je Golubović, dodajući da je taj film prikazan u Karlovim Varima.
„Nama je i bila želja, pored toga da program bude raznolik i predstavi osobene i snažne autorske poetike, da odaberemo filmove koji nisu samo iz centara filmskog odlučivanja, kao što su Kan, Berlin i Venecija, nego da postoje neki mali pogledi sa strane“, izjavio je Golubović.
Sa velikih festivala u Glavni program FAF-a, ali van konkurencije, stižu filmovi velikih autora – već pomenuti kanski pobednik „Paraziti“, pobednik Berlinala „Sinonimi“ Nadava Lapida, „Talaso“, u kojem glume Mišel Uelbek i Žerar Depardje, „Bakurau“ Mendoze Filjoa, „Žao nam je što smo vas propustili“ Kena Louča, „Zviždači“ Kornelija Porumbojua, „Jezero divljih gusaka“ Dijao Jinana, „Mala zombi“ Bertrana Bonela, „To mora da je raj“ Elije Sulejmana, „Izdajnik“ Marka Belokija, „Tomaso“ Ejbela Ferare i „Mali Džo“ Džesike Hausner.
Najveći broj ovih filmova kupljen je samo za FAF i neće imati bioskopsku distribuciju.
Programi za selekcije Hrabri Balkan, Band-A-Part, retrospektive... biće obajvljeni naknadno.
Prodaja ulaznica za projekcije Glavnog programa u Kombank dvorani počinje 6. novembra (po ceni od 350 dinara), a za ostale bioskope 14. novembra.
Festival će se održavati u Kombank dvorani, Domu omladine Beograda, Dvorani Kulturnog centra Beograda, bioskopu „Fontana“, bioskopu „Vlada Divljan“, Domu kulture Studentski grad, bioskopu Art Kolarčeva zadužbina i u bioskopu "Dragan Nikolić".
*Foto: FAF
(SEEcult.org)