Počinje snimanje dokumentaraca 14. Interakcije
Međunarodni studentski filmski kamp “Interakcija 2019” počeo je okupljanjem 15 studenata filmskih akademija iz celog sveta u Beogradu, a nakon uvodne radionice, otputovali su u Čačak, Ivanjicu i Užice gde će snimiti tri dokumentarna filma na temu "Svakodnevni rituali”.
Učesnici 14. “Interakcije” iz Brazila, Nemačke, Rusije, Argentine, Poljske, Grčke, Indije, Hrvatske, Crne Gore i Srbije, imali su 12. avgusta uvodnu radionicu u Kulturnom centru Beograda, u čijoj će bioskopskoj dvorani tradicionalno biti i održana premijera dokumentaraca koje su snimili u zapadnoj Srbiji, te potom montirali u Požegi, u organizaciji Nezavisnog filmskog centra “Filmart”.
Tri ekipe u tri grada predvode tri mlada uspešna reditelja, odabrana na osnovu međunarodnog konkursa.
Argentinac Ivan Murgic, reditelj i vizuelni umetnik, student na Univerzitetu u Buenos Ajresu, predvodi ekipu u Čačku. Njegovi dosadašnji filmovi su prikazivani na festivalima, kao što su: Festival kratkog filma u Oberhauzenu, Međunarodni filmski festival Viennale u Beču, Međunarodni filmski festival u Trentu, Međunarodni festival kratkog filma u Upsali… Takođe, prikazani su na brojnim izložbama. Za dokumentarni film “Earthly opposite to the sky” osvoijo je drugu nagradu na 63. Međunarodnom filmskom festivalu u Oberhauzenu 2017. godine.
U Užicu će snimati reditelj rusko-nemačkog porekla Andreas Bošman, student na master programu režije dokumentarnog na Filmskom univerzitetu - Babelsberg Konrad Wolf. Njegovi filmovi prikazani su na brojnim festivalima i nagrađeni značajnim nagradama.
Reditelj ivanjičke ekipe je Pablo Radice, špansko-argentinskog porekla, školovan kao dizajner slike i zvuka na Univerzitetu u Buenos Ajresu. Njegov prvi kratki film “Twins” dobio je više od 20 međunarodnih nagrada i nominovan je za Oskara u kategoriji studentskog filma. Izabran je za reditelja na Berlinale Talents kampu 2017. godine, a bio je član žirija na Festivalu eksperimentalnog filma u Berlinu. Tokom 2018. godine napravio je kratki film u peruanskom delu Amazona pod tutorstvom čuvenog Vernera Hercoga.
Trojica reditelja će snimati filmove sa svojim multinacionalnim ekipama, uz podršku lokalnih koordinatora, te izraelskog reditelja Efima Graboja kao supervizora režije, kao i producenta iz NFC “Filmarta”, a po završetku snimanja, 19. avgusta, učesnici će se okupiti u Požegi, gde će do 27. avgusta montirati dokumentarce.
Premijera filmova snimljenih tokom 14. “Interakcije” biće održana 28. avgusta u 21 čas u Dvorani KCB-a.
Učesnici kampa, koji su izabrani u konkurenciji od više od 120 kandidata, imaće priliku da razmene iskustva sa kolegama i ostvare kontakte za buduću saradnju, a u Požegi će im se pridružiti i polaznici 9. Međunarodnog masterklasa dokumentarnog filma “Interdoc”, kao i vizuelni umetnici Ivan Petrović i Dejan Klement, koji će snimiti video radove u okviru programa IVA.lab (Inter-video-akcija), namenjenog vizuelnim umetnicima iz Srbije.
Uučesnici 9. masterklasa “Interdoc” kojima će držati predavanja afirmisani dokumentaristi iz regiona - Nebojša Slijepčević iz Hrvatske, Vladimir Perović iz Crne Gore i Mladen Matičević iz Srbije.
U okviru pratećeg programa Interscreen, namenjenog učesnicima, ali i široj publici, od 20. do 27. avgusta u Požegi biće prikazani dokumentarni filmovi učesnika, ali i filmovi afirmisanih reditelja: “Srbenka” Nebojše Slijepčevića, potresan dokumentarac koji je u Kanu 2018. godine dobio nagradu Doc Aliance, “Žeđ kamenog mora” Vladimira Perovića, izbor kratkih filmova Miloša Tomića, kao i najnoviji dokumentarac Mladena Matičevića “Nebeska tema - priča o Vladi Divljanu”.
U okviru kampa, masterklasa i IVA.lab do sada je učestvovalo oko 400 mladih iz više od 60 zemalja.
Snimljeno je 47 dokumentaraca, koji su osvojili 15 nagrada na filmskim festivalima širom sveta.
Prošle godine, na 13. “Interakciji”, snimljena su tri dokumentarna filma o snažnim ženama u Zapadnoj Srbiji, a tradicionalno su premijerno prikazani u DKC-u u Beogradu, uz dodelu sertifikata učesnicima tog jedinstvenog programa za mlade autore iz celog sveta koji su preneli beogradskoj publici deo sjajne atmosfere u kojoj su stvarali protekle dve i po nedelje.
Ovogodišnji programi podržani su od Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Filmskog centra Srbije, Grada Čačak, Opštine Ivanjica, producentske kuće Cinnamon Films i drugih organizacija iz javnog i biznis sektora.
*Foto: Uvodna radionica, održana 12. avgusta u KCB-u (Milica Đorđević)
(SEEcult.org)