70 godina Grafičkog i u knjizi
Grafički kolektiv, koji gostuje u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) izložbom “Otisak vremena 70/∞”, obeležava 70 godina postojanja i istoimenom publikacijom monografskog tipa koja je kroz sedam poglavlja fokusirana na najznačajnije programe, tradiciju, ličnosti i događaje u istoriji GK u kontekstu savremene umetničke scene.
Studijske tekstove u reprezenativnoj, bogato ilustrovanoj publikaciji, u izdanju SANU i Grafičkog kolektiva, potpisuju istoričari umetnosti i likovni kritičari - dr Irina Subotić, Gordana Popović Vasić, Ljiljana Slijepčević, dr Ješa Denegri i Ljiljana Ćinkul, - koji su decenijama pratili, afirmisali i učestvovali u liderskoj misiji Grafičkog kolektiva u oblasti grafike.
U uvodnom poglavlju Iz životopisa Grafičkog kolektiva, Ljiljana Ćinkul, koja je i autorka izložbe u Galeriji SANU, predstavlja rani period Grafičkog kolektiva, kada su postavljeni profesionalni standardi na kojima i danas počiva njegov identitet i misija, uz osvrt na društvenu i kulturnu atmosferu u kojoj su inicirane ideje i mapirane najznačajnije programske aktivnosti Grafičkog kolektiva afirmisane tokom narednih decenija.
Irina Subotić piše o međunarodnoj saradnji u tekstu Grafika sveta, dajući sistematičan pregled izložbi stranih umetnika u Grafičkom kolektivu i predstavljanja umetnika iz Grafičkog kolektiva u inostranstvu. O pionirskoj, kao i danas referentnoj ulozi Grafičkog kolektiva u afirmisanju različitih oblasti primenjene grafike piše Gordana Popović Vasić u tekstu Grafički kolektiv i grafički dizajn. Posebnu pažnju antologijskim delima iz Kolekcije Grafičkog kolektiva posvetile su Ljiljana Slijepčević tekstom Osvrt na dela dobitnika nagrade Veliki pečat i Ljiljana Ćinkul prikazom Pedesete… Plakati Grafičkog kolektiva.
Izdvajanjem specifičnih događaja/autorskih pojava, Ješa Denegri u tekstovima o izložbi grupe EXAT-51, izložbi Ornamentograf sa klatnima Zorana Radovića, te o Međunarodnoj izložbi mejl arta - Privatni život, kao i Irina Subotić u tekstu o izložbama Olje Ivanjicki i Leonida Šejke - kao o dva događaja koji su potresla Beograd, potvrđuju tezu da je Grafički kolektiv otvoren za eksperiment i rizik, ispitivanje i afirmisanje novih kreativnih ideja u sferi vizuelnih umetnosti.
Poseban ton i kvalitet tom referentnom zborniku daju bogati vizuelni prilozi - izbor iz Kolekcije GK, katalozi i druge publikacije, te foto materijal.
Sveobuhvatnim i sistematičnim pristupom, publikacija “Otisak vremena 70/∞, Grafički kolektiv – 70 godina” je i referentna umetnička, kulturna i istorijska građa za buduće autorske/kritičarske recepcije i istraživanja na temu umetničke grafike, samog Grafičkog kolektiva i savremene vizuelne umetnosti u drugoj polovini 20. veka i prvim decenijama novog milenijuma.
Publikacija će biti predstavljena 8. avgusta u 19 sati u ambijentu izložbe “Otisak vremena” u Galeriji SANU, uz učešće autora i moderaciju dr Tamare Vučenović.
*U prilogu: video vođenje Ljiljane Ćinkul kroz izložbe “Otisak vremena”
(SEEcult.org)