• Search form

11.05.2015 | 13:08

Odabrani za Rukopise 38

Odabrani za Rukopise 38

Za novo, 38. izdanje “Rukopisa” - zbornika poezije i kratke proze mladih sa prostora bivše Jugoslavije, odabrano je 48 autora iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, Slovenije i Srbije, a Dom omladine Pančevo objaviće ga sredinom maja.

Na konkurs se prijavilo 289 autora sa po tri pesme, odnosno kratke priče, saopštilo je uredništvo.

Osmoro autora odabrano je iz Hrvatske (Sanja Perišić, Tino Deželić, Vedran Volarić, Antonio Karlović, Irena Boćkai, Josip Tomić, Tomislav Miočić, Nina Lekić), šestoro iz Makedonije (Stefan Velkovski, Petar Andonovski, Cvetanče Kostoska, Irena Trajkova, Mihajlo Sviderski, Pepica Stanoeva), po petoro iz Slovenije (Vesna Liponik, Aleš Jelenko, Anja Mugerli, Patrik Holz, Aljaž Koprivnikar) i Bosne i Hercegovine (Aldijana Uzunović, Alma Gačanin, Ernad Osmić, Rijad Memić, Armin Stefanović), te dvoje iz Crne Gore (Irina Lakić i Igor Varga).

Najviše je autora iz Srbije: Željana Vukanac, Srđan Gagić, Aleksandra Hrib, Jovana Jankov, Marija Miljić, Branko Ječmenica, Tamara Stojanović, Milan Subotić, Marta Knežević, Stefan Simić, Jovana Ilkić, Danilo Brakočević, Ana Maksimović, Stefan Mirosavić, Božidar Đurović, Stevan Tatalović, Đorđe Majstorović, Dunja Karanović, Nikola Zelenković, Tamina Cera, Sara Abci i Katarina Fiamengo.

Žiri je radio u sastavu: Jasmina Topić (glavni urednik), Dragana Mladenović, Čarna Popović, Ana Ristović (Slovenija) i Zvonko Taneski (Makedonija).

Zbornik će biti predstavljen u Pančevu 30. maja, a dan ranije biće upriličen književni program, s obzirom da “Rukopisi” već nekoliko godina imaju status mini-književnog festivala.

Rukopisi” izlaze već 38 godina i jedan su od najstarijih pančevačkih kulturnih brendova, posebno zbog činjenice da je Pančeva oduvek imalo jaku književnu scenu, pa su tako u uredništvu tog zbornika uvek bili afirmisani pisci iz tog grada.

Inicijator “Rukopisa” bio je Momčilo Paraušić, pesnik i profesor filozofije u pančevačkoj Gimnaziji.

Prvo izdanje “Rukopisa” izašlo je 1976. godine kao knjiga mlade poezije Pančeva (u biblioteci “Žiža – Pojave”, u izdanju lokalnog lista “Pančevac” i u tiražu od 2.000 primeraka). Paraušić je bio urednik i narednih sedam izdanja, a izdavač “Rukopisa” je jedno vreme bio i časopis “Libertatea” i izdavačka kuća na rumunskom jeziku, dok je Dom omladine potpisivan kao organizator i finansijer.

Godinama se broj autora neprestano proširivao, a prema rečima Paraušića, “generacijski duh, koji i povezuje ove listove, prepoznaje se kao otpor umornoj esenciji i instituciji pruža novu generaciju stavljajući se u ulogu subjekta večite mladosti revolucije (...)”.

Četvrti broj “Rukopisa” zvanično je prešao na adresu Doma omladine, gde je i danas.

U uredništvu “Rukopisa” smenjivali su se poznati književnici, književni i kulturni delatnici, urednici i novinari: Bogdan Mrvoš, Miloš, Nikolić, Joan Flora, Zoran Dušković, Dušan Vukajlović, Edvard Jukić, Božidar Vujić, Vasa Pavković. Ipak, kako navodi redakcija, prilike u državi počele su prvo da se prepoznaju i po smanjenom tiražu. “Rukopisi 6” 1981. godine štampani su u tiražu od 1.000 primeraka, 1983. u tiražu od 500, a 1993. u svega 300 primeraka. Međutim, kreativna energija i ideja “Rukopisa” širila se na druge gradove u Srbiji, a potom i u nekadašnjoj Jugoslavije, pa su 1989. godine “Rukopisi” postali Zbornik poezije i kratke proze mladih Jugoslavije.

Neki od danas poznatih književnika bili su tada autori Rukopisa: Zoran Đerić, Divna Vuksanović, Sreten Ugričić, Nemanja Mitrović, Dragan Hamović, Saša Radojčić…

Zbornik mladih Jugoslavije prešao je, sticajem okolnosti, na SCG verziju SR Jugoslavije, a potom i samo Srbije. Međutim, svest o tome da je region jedinstven kulturno-umetnički prostor uvek je bila pristuna, a dolaskom novih, mlađih urednika, “Rukopisi” se vraćaju jugoslovenskom konceptu, ovog puta samo s prefiksom ex.

Rukopisi 24” zvanično su bili prvi Zbornik poezije i kratke proze mladih s prostora ex-JU. Autori iz nekadašnje zajedničke države prvo su se povremeno i stidljivo javljali, pri čemu su prednjačili Makedonci, a prema navodima redakcije, danas je veoma dobra recepcija “Rukopisa” na prostoru od Vardara pa do Triglava.

Novu uredničku ekipu u poslednjih 20 godina predvode: Goran Trailović, Jasna Milićev, Jasmina Topić, Dragana Mladenović, Jelena Angelovski, Vule Žurić, Nemanja Rotar, Dejan Čančarević, kao i dvoje najmlađih urednika u istoriji Zbornika: Čarna Popović i Miloš K. Ilić.

Rukopisi” su poslednjih nekoliko godine prerasli u dvodnevnu književnu manifestaciju, a organizator se uvek trudi, u skladu s finansijskim mogućnostima, da ugosti barem po jednog autora iz regiona, pored domaćih koji se svake godine odazovu u velikom broju. Najbolji
ambasadori “Rukopisa” upravo i jesu autori, koji nose uvek dobre utiske i pozitivnu energiju s promocije; i prenose informacije o konkursu. “Rukopisi” se zato nikad ne prodaju, već poklanjaju, a štampaju pod pokroviteljstvom Grada Pančeva.

Rukopisi” su danas, kako ističe redakcija, “jedinstven zbornik na teritoriji čitavog regiona i pionir, a i istovremeno možda i poslednji Mohikanac promovisanja mlade, neafirmisane, a kvalitetne poezije i kratke proze, ulaznica u veliki svet malih regionalnih književnosti i prilika da njihovi autori uporede svoje radove s radovima vršnjaka iz ex-Ju republika”.

Autori odabrani za 38. broj “Rukopisa” biće kontaktirani i obavešteni o detaljima dolaska i o programu manifestacije. Oni, koji ne budu bili u mogućnosti da se odazovu, dobiće autorske primerke na adrese koje su naveli prilikom slanja radova.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.