• Search form

30.11.2015 | 15:25

Dominacije i pobune

Dominacije i pobune

Program “Bande a Part” 21. Festivala autorskog filma predstavlja filmove kojima ispituje vezu kapitalizma, imperijalizma i komunizma, nudeći svojevrsnu kartografiju dominacija i pobuna.

Prema rečima selektora tog programa i filmskog reditelja Vladimira Perišića, filmovi koje je odabrao bave se ekonomskom politikom, kolonizacijom i odnosima država, banaka i ljudi.

“Oni su hrabriji i revolucionarniji način pričanja filmske priče. Granica dokumentarnih i igranih filmova ovde je značajno manja i prelazi sa umetničkog na politički angažman”, naveo je Perišić 30. novembra na konferenciji za novinare u Domu omladine Beograda, na kojoj je učestvovala i scenaristkinja filma “Nemačka mladostAna Štajner.

Ideja za taj film, kako je rekla, potekla je od doktorata o Crvenoj armiji koji je napisala iz pobune i militantnog interesovanja, u želji da na neki način istraži odgovor komunizma na pojavu imperijalizma.

Nemačka mladostŽana Gabrijela Perioa je dokumentarac o istoriji Bader-Majnhof grupe i slikama koje generiše ta priča. Film je u celosti satkan od već postojećih vizuelnih i zvučnih arhivskih materijala, a cilj je da navede gledaoca na razmišljanje o važnosti tog revolucionarnog pokreta, kao i o uticaju koji ima na današnje društvo.

Prema rečima Perišića, program Bande a Part kreće se između prošlosti i sadašnjosti, od starog “imperijalizma kao najvišeg stadijuma kapitalizma” do novog “neo-kolonijalizma kao poslednjeg stadijuma imperijalizma”, ukazujući na istorijski kontinuitet opresije, ali i na ponovno buđenje otpora.

Ciro Guera u filmu “El abrazo de la serpiente”, kroz putovanje šamana i američkog etnobotaniste Amazonijom u doba španskog kolonijalizma, traga za izgubljenim plemenom i misterioznom halucinogenom biljkom koja ima moć da vrati snove. Slično njemu, samo danas, Tarik Tegija u “Zanj Revolution” prati novinara koji od Soluna, preko Bejruta do Bagdada, radi na reportaži o pobuni robova na jugu Iraka u IX veku. To je za reditelja filma prilika da iscrta kartu sadašnjeg američkog neo-imperijalizma na Bliskom Istoku i da na njoj locira tačke otpora. Migel Gomeš u filmu “Arabian nights” doziva figuru Šeherezade i 1.001 noći da bi napravio hroniku portugalskog društva izloženog politici rezova Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda. Gruzijski reditelj Otar Ioseliani u filmu “Un chant d’hiver” snima svakodnevnicu žrtava iste te neo-liberalne politike u Francuskoj, ali i prostore sna, ljubavne priče, čvrsta prijateljstva, koji održavaju nadu da će sutra biti bolje nego danas. “The Others Side” italijanskog reditelja Roberta Minervinija prati marginalizovanu grupu u Luizijani, američkoj državi sa najvišim procentom siromaštva i konzumacije narkotika. Kroz portret onih koji se nazivaju white trash, Minervini slika naličije Amerike, njenu koliko skrivenu toliko mračnu, reakcionarnu, drugu stranu: neku vrstu neemancipovanog, metaforičnog Trećeg sveta u njenom srcu. Fim “Cemetry Of Splendour” Tajlanđanina Apitcatponga Verasathakula priča je o vojnicima koji boluju od misteriozne bolesti spavanja koja se širi poput epidemije. Epidemija, kod Verasathakula, postaje metafora za stanje u tajlandskom društvu.

Perišić je odabrao i film “Balkan Inventory”, u kojem Jervant Gianikian i Anđela Riči Luki koriste arhivski materijal koji su snimili nacisti tokom bombardovanja Beograda 1941. i okupacije Balkana, da bi montažom, usporavanjem, muzikom, oslobodili potlačene kolonijalnog pogleda i vrati li im dostojanstvo.

FAF predstavlja do 5. decembra rekordna 84 filma, od kojih su 22 u Glavnom programu, a 12 ih je u konkurenciji za Gran pri “Aleksandar Saša Petrović”.

Program FAF-a održava se u Domu omladine, Dvorani KCB-a, Jugoslovenskoj kinoteci i Muzeju Jugoslovenske kinoteke, Domu kulture Studentski grad, bioskopu “Fontana”, Parobrodu i Art bioskopu Kolarčeve zadužbine.

Cene karata su 150, 200, 250 i 300 dinara – u zavisnosti od termina.

Festivalski sajt je faf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r