• Search form

15.06.2019 | 00:52

Polke u MSU Zagreb

Polke u MSU Zagreb

Izložba “Muzika nerazjašnjenog porekla” Zigmara Polkea (Sigmar), putujući projekat nemačkog Instituta za međunarodne odnose u kulturi (ifa), gostuje u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu do sredine avgusta, a obuhvata 40 gvaševa tog značajnog umetnika druge polovine 20. veka, rodonačelnika “kapitalističkog realizma” i evropskog pop arta.

Reč je o radovima iz 1996. godine, koji su karakteristični za Polkeovo slikarstvo koje se temelji na eksperimentu slikarskim tehnikama i istraživanju odnosa kontrolisanih i nekontrolisanih procesa fizičkih fenomena, a ovde je to kapanje i meandriranje boje koja sama nalazi put na papiru stvarajući apstraktne oblike. Tom slobodnom kretanju boje Polke često suprotstavlja čvrste tačkaste rastere. S druge strane, u tim gvaševima se nalaze tipične Polkeove motive koji se kreću između figuracije i apstrakcije, često se referišući na poznata dela istorije umetnosti. Posebnost ciklusa, kako ističe MSU, predstavljajuu izuzetno duhoviti i zanimljivi naslovi koje je dodelio svakom radu i u kojima se direktno obraća gledaocu. Na primer: "Za Nemačku nije prioritet, niti je potrebno kritički razjasniti postoji li negđe drugde u svemiru 'inteligentan život'”.

"Svaka stvar ima svog slugu", kaže Dagmar Steffen i namešta nožić za maslac. 1996 ©The Estate of Sigmar Polke / VG Bild-Kunst, Bonn

Polke (1941-2010) od početka 60-ih godina bavi se odnosom stvarnosti u slici i zbilje, umetnosti i svakodnevice. Pritom često zauzima distanciran, ironičan stav koji mu omogućuje da usredsredi pažnju na oblik i materijalna svojstva slikarstva pokraj samog sadržaja.

Polke je od 1961. do 1967. godine studirao na Umetničkoj akademiji u Dizeldorfu. Izlagao je na mnogobrojnim izložbama u Nemačkoj i inostranstvu, te nastupao na najznačajnijim smotrama savremene umetnosti. Bio je profesor na Visokoj školi za likovne umetnosti u Hamburgu HFBK (1970-1991).

Tejt Modern u Londonu, MOMA u Njujorku i Muzej Ludvig u Kelnu priredili su 2014. godine veliku retrospektivu njegovih dela.

Koliko je dugačak metar? 1996 ©The Estate of Sigmar Polke / VG Bild-Kunst, Bonn

Polke se bavio slikarstvom, kiparstvom, grafikom, fotografijom, filmom i performansom, često koristeći netradicionalne postupke i tehnike. U svojim radovima tematizovao je i kritikovao sam pojam umetnosti, kao i mnogobrojne društvene pojave, te političke i društvene konvencije. Sa prijateljima umetnicima, među kojima je bio i Gerhard Rihter, uveo je termin kapitalistički realizam referišući na situaciju u svetu umetnosti na Zapadu s jedne i na situaciju na Istoku i socijalističkom realizmu s druge strane.

Budući da nije želeo da se ponavlja u radu, iznenađivao je publiku novim istraživanjima. Tako se od 70-ih postupno sve više bavio fotografijom, putovao u Pakistan i Avganistan, a 80-ih se vratio slikarstvu. Ali, za razliku od ranije faze 60-ih, postao je bliži apstraktnom ekspresionizmu posvetivši se samoj procesualnosti slikanja, eksperimentišući bojama i materijalima.

Slično je radio i kasnije, što pokazuje i izložba u Zagrebu, koju ifa realizuje u saradnji sa MSU i Goethe-Institutom Kroatien.

Voda za cveće ne smrdi ako se u nju doda komad drvenog uglja. 1996 ©The Estate of Sigmar Polke / VG Bild-Kunst, Bonn

Proteklih godina izložbu “Muzika nepoznatog porekla” imala je priliku da vidi i publika u Beogradu – 2014. godine u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, te u Banjaluci 2015. godine – u Muzeju savremene umetnosti Republike Srpske.

Izložba u MSU Zagreb biće otvorena do 18. avgusta.

*Naslovna fotografija: Prema statistikama, svaki Nemac poseduje 10.000 predmeta. 1996 ©The Estate of Sigmar Polke / VG Bild-Kunst, Bonn

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Ples
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r