• Search form

02.11.2015 | 18:32

MSUB predstavlja Helnvajna

MSUB predstavlja Helnvajna

Muzej savremene umetnosti u Beogradu predstavlja od 6. novembra austrijskog umetnika Gotfrida Helnvajna (Gottfried Helnwein), koji je poznat po provokativnim radovima kojima se bavi kritikom društveno-političke situacije i zločina počinjenih tokom Drugog svetskog rata, koje često povezuje sa motivima nasilja nad decom, dečjeg nasilja i pedofilije.

Na izložbi “Između nevinosti i zla” u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića i Salonu MSU biće predstavljena 33 umetnička dela velikih formata iz različitih faza stvaralaštva Helnvajna koji će prisustvovati otvaranju.

U Legatu Čolakovića biće izloženo 17 slika iz više ciklusa (Bogojavljanje, Žamor nevinih, Užasi rata...), dok će u Salonu MSU biti predstavljeno 16 fotografija, većinom autoportreta, kao i fotografija iz ciklusa nastalih u saradnji s muzičarom Merilinom Mensonom.

Helnvajnovo stvaralaštvo, kako je naveo MSUB, može se najbolje objasniti izjavom: “Moja umetnost nije odgovor, ona je pitanje”.


  Noć u Šangri-La I, 1987. Archival pigment print, vlasništvo umetnika, foto: Studio Helnvajn

Helnvajn je kroz umetničku karijeru izrazio kritiku i bunt protiv ratnih strahota i politike nacionalsocijalizma. Detinjstvo je proveo u postnacističkom Beču, u kojem se o temama zločina nije govorilo, što ga je iritiralo. Podstaknut atmosferom takvog okruženja, počeo je da izučava istoriju fenomena svireposti i nasilja nad bespomoćnim i nevinim ljudima, uglavnom koristeći motiv deteta. Svojim prvim akvarelom predstavio je ranjeno, okrvavljeno dete, čime je postavio temelj ikonografije koja je obeležila čitavu njegovu karijeru, uz realizam i hiperrealizam koji su njegovo glavno stilsko obeležje.


  Gotfrid Helnvajn, Žamor nevinih 17,  2010. ulje i akrilik na platnu, vlasništvo: Kristijan Baha, foto: Studio Helnvajn

Slikajući decu na uznemirujući način, ali i u njihovoj neprikosnovenoj lepoti, Helnvajn ih predstavlja istovremeno kao simbole nevinosti i zla.


  Gotfrid Helnvajn, Užasi rata 7.  2007. ulje i akrilik na platnu, vlasništvo: Kristijan Baha, foto: Studio Helnvajn

Pored predstava dece, koje dominiraju u njegovom slikarstvu, te kritičko-istorijskih tema, Helnvajn je radio i cikluse fotografskih autoportreta na kojima, prikazujući kako sebi nanosi bol, referiše na ranjivu i represiji izloženu egzistenciju savremenog čoveka. Izbor tema i način prikazivanja čini njegove slike uznemirujućim, istovremeno utičući na posmatrača da oseti patnju i zlo na koje Helnvajn ukazuje, i osudi ih poput samog umetnika, saopštio je MSUB.


  Gotfrid Helnvajn, Sastanak (II) 2010. ulje i akrilik na platnu, vlasništvo umetnika, foto: Studio Helnvajn

Helnvajn (1948) se bavi slikarstvom, fotografijom, instalacijom i performansom. Budući da provokativnim radovima često izaziva burne reakcije kod posetilaca, ne iznenađuje podatak da su njegove izložbe jedne od najposećenijih izložbi savremenih umetnika: retrospektivu u bečkom Muzeju Albertina krajem 2013. posetilo je 250.000 ljudi, što je čini najposećenijom izložbom jednog živog umetnika u celokupnoj istoriji tog muzeja.

Pored Albertine, Helnvajn je imao samostalne izložbe u Muzeju moderne umetnosti u Strazburu, Jelisejskom muzeju u Lozani, Ruskom državnom muzeju u Sankt Peterburgu, Kalifornijskoj palati Legije časti u San Francisku, Zemaljskom muzeju Rajnske oblasti u Bonu, kao i mnogim drugim galerijama i muzejima, a učestvovao je i u brojnim grupnim izložbama širom sveta. Helnvajn je takođe poznat po radovima za scenu i kostimima za pozorište, balet i operu.


   Gotfrid Helnvajn, Autoportret (Krik), 1981. archival pigment print, vlasništvo umetnika, foto: Studio Helnvajn

Svojim foto objektivom ovekovečio je i brojne poznate ličnosti iz sveta šou-biznisa, umetnosti, filma i muzike u seriji fotografija “Lica” (Muhamed Ali, Čarls Bukovski, Vilijam Barouz, Arnold Švarceneger, Majkl Džekson, Norman Mejler, Arno Breker, Leni Rifenštal i druge svetske poznate ličnosti, kao i članove bendova Ramštajn, Rolingstons…).

Helnvajn živi i radi na relaciji Irska-SAD (Los Anđeles).

Izložba će biti svečano otvorena 6. novembra u 18.30 časova u Legatu Čolaković, u prisustvu Helnvajna, a u 20 časova u Salonu MSU.

Na otvaranju u Legatu Čolaković govoriće v. d. direktora MSU Slobodan Nakarada, ambasador Austrije u Srbiji Johanes Ajgner (Johannes Eigner), direktor Austrijskog kulturnog foruma Johanes Iršik (Johannes Irschik), umetnik Gotfrid Helnvajn i državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja Saša Mirković.

Već 7. novembra u 13 časova u Legatu Čolaković biće održan razgovor s Helnvajnom (na engleskom jeziku).

Kustos izložbe je Mišela Blanuša, a biće otvorena do 18. januara 2016. (svakog dana od 12 do 20 časova, osim utorkom).

Izložba je organizovana uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Ambasade Austrije u Srbiji, Austrijskog kulturnog foruma i Uniqa osiguranja. (SEEcult.org)

galerija matice srpske, digitalizacija
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r