• Search form

18.09.2015 | 16:54

Kritičar je prisutan

Kritičar je prisutan

Međunarodni simpozijum pozorišnih kritičara i teatrologa, trijenalna manifestacija koju Sterijino pozorje organizuje duže od pola veka u saradnji s Međunarodnim udruženjem pozorišnih kritičara (IATC/AICT), prvi put u istoriji se ne održava u vreme Sterijinog pozorja, već u vreme BITEF-a – u Novom Sadu i Beogradu. Tačka ukrštanja Simpozijuma Sterijinog pozorja i BITEF-a je međunarodna tribina “Kritičar je prisutan – na međunarodnim pozorišnim festivalima”, zakazana za 19. septembar u Jugoslovenskom dramskom pozoruštu u Beogradu.

Simpozijum Sterijinog pozorja je najstarija i jedna od najuglednijih svetskih manifestacija čiji je pokrovitelj IATC. Odlaganje tog skupa za septembar učinjeno je da bi se, u godini njegovog jubilarnog, 15. izdanja, pružila posebno pažnja i stručne javnosti i medija, te da bi se ostvarila dugo priželjkivana saradnja Sterijinog pozorja i BITEF-a. Učesnici Simpozijuma dobijaju tako priliku da vide bar deo programa 49. BITEF-a, a BITEF dobija dvadesetak stranih gostiju, kritičara i teatrologa, koji će o njegovim predstavama izveštavati u svojim medijma i stručnim publikacijama, saopštili su organizatori.

Simpozijum se održava 17. i 18. septembra u Novom Sadu, a učesnici će potom do 20. septembra pratiti program BITEF-a.

Na tribini “Kritičar je prisutan – na međunarodnim pozorišnim festivalima” u JDP-u biće reči o kriterijumima koje kritičar uzima u obzir kada izveštava svoju publiku o festivalu u inostranstvu: da li ih uvodi u lokalni kontekst, te kako određuje svoj položaj gledaoca između očekivanja, senzibiliteta i znanja svojih gledalaca/slušalaca/čitalaca, s jedne strane, i kulturnih posebnosti sredine u kojoj se odigrava festival i/ili iz koje dolazi konkretna predstava, s druge. Kako lično pristupa predstavi koja dolazi iz bitno različite pozorišne tradicije od njegove (i kulture generalno), na jeziku koji možda ne zna, u drugačijim uslovima recepcije: da li je tada, kada mu izmiču brojne reference, spremniji da se upusti u slobodnu, energetsku, emocionalnu i asocijativnu razmenu s predstavom, nego u svojoj sredini u kojoj lako čita i tumački kulturne kodove?

Takođe, biće reči o značaju “usmene kritike” (javnih razgovora s kritičarima i profesionalcima) na međunarodnim pozorišnim festivalima i njihovom doprinosu boljoj interkulturalnoj razmeni.

Ta pitanja su direktno povezana sa temom 15. Simpozijuma: “Kritičar je prisutan: ka otelotvorenoj kritici”, čiji učesnici razmatraju pitanja: Da li kritičar ima telo? Da li je on/ona prisutan? Da li je njegova/njena aktivnost otelotvorena (izvođačka) praksa? Da li je on/ona samo glas koji dolazi odozgo i širi “istinu”?

Na tribini u JDP-u govoriće nekoliko učesnika Simpozijuma, kojih je dvadesetak, pored eksperata iz Srbije.

Moderator tribine je prof. dr Ivan Medenica sa Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, koji je i predsedavajući Simpozijuma, a učesnici su: prof. dr Kristofer Balm (Nemačka), predsednik Međunarodne federacije za pozorišna istraživanja (IFTR), predsednica IATC-a  Margareta Sorenson (Švedska), koja je nedavno najavila 28. Kongres IATC-a 2016. u Beogradu, te Klaudija Provedini (Italija), kritičarka “Korijere de la Sera”, dr Glenda Frank (SAD), pozorišna autorka, kritičarka i teatrološkinja, prof. dr Lamis El-Amari (Nemačka/Irak), teatrološkinja prof. dr Aleksandra Jovićević (Italija/Srbija), teatrološkinja dr Ajai Joši (Indija), teatrolog i kritičar…

Glavni program 49. BITEF-a nudi deset predstava iz Srbije, regiona, Nemačke, Francuske i Rusije.

Osim Glavnog programa, publika ima priliku da isprati i intenzivan program 16. Bitef Polifonije, kao i tradicionalni “Bitef na filmu” u Muzeju Jugoslovenske kinoteke.

Program 49. BITEF-a počeo je zapravo već 12. septembra novim pratećim programom “Bitef zona”, koji je takođe velikim delom posvećen uspomeni na Ćirilova.

Festivalski sajt je bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org za kulturu jugoistočne Evrope.

Program 15. Simpozijuma nalazi se u PRILOGU

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r