• Search form

26.03.2019 | 22:26

Finalisti nagrade Radoslav Putar za 2019.

Finalisti nagrade Radoslav Putar za 2019.

Umetnici Tin Dožić iz Rijeke, Božidar Katić i Predrag Pavić iz Zagreba, te Sabina Mikelić iz Rijeke/Raba, finalisti su nagrade “Radoslav Putar” za 2019. godinu, a predstaviće se zajedničkom izložbom koja će biti otvorena 6. juna u Malom salonu Muzeja moderne i savremene umetnosti u Rijeci. Tada će biti poznato i ko je dobio to prestižno priznanje za mlade umetnike u Hrvatskoj.

Nagrada će biti dodeljena na osnovu razgovora sa svakim finalistom, koji će uoči otvaranja izložbe obaviti stručni u sastavu: umetnica Ana Kuzmanić iz Splita, dobitnica nagrade “Radoslav Putar” za 2018, producentkinja i kustoskinja Natasha Kadin iz Splita, izabrana na osnovu javnog poziva za člana žirija do 40 godina starosti, umetnik i profesor umetnosti na APURI Đorđe Jandrić, kustoskinja Lilijana Stepančič iz Ljubljane i umetnica i profesorka na Akademiji likovnih umetnosti (ALU) u Zagrebu Ksenija Turčić.

Najmlađi finalista Tin Dožić (1989) iz Rijeke završio je studije psihologije na Hrvatskim studijima Univerziteta u Zagrebu (2016) i studije novih medija na ALU u Zagrebu (2016). U svojoj praksi polazi od medija zvuka, a bavi se terenskim snimanjem, radiom, eksperimentalnom muzikom i multimedijalnim instalacijama. Svoj rad temelji na istraživanju medija kroz prakse izrade vlastitih elektronskih instrumenata, aproprijacije zastarelih tehnologija i reciklažu. Teme koje ga interesuju su materijalnost, (mračna) ekologija, DIY kultura, antropocen i geologija, susret nauke i umetnosti, spavanje i snovi. Izlagao je i nastupao na raznim platformama u Hrvatskoj i inostranstvu, samostalno i u kolaborativnim projektima.

Božidar Katić (1983) diplomirao je 2008. na ALU u Zagrebu, a 2006. boravio je u Slovačkoj na CEEPUS stipendiji. Nagrađen je na 43. Zagrebačkom salonu 2009. godine. Od oktobra 2018. godine Božidar Katić (Eastern Bunny) i Guillaume Cayrac (Francois Duchamp) vode umetnički i kustoski projekat Oberflächenunterstützung koji je najbolje opisati u odnosu prema svakodnevnom životu/radu, propitujući uslove savremene umetničke produkcije. Ime projekta Oberflächenunterstützung dolazi od francuskog umetničkog pokreta Supports/Surfaces iz kasnih 60-ih; kolektiva levičarskih umetnika - od komunista do maoista, situacionista i anarhista, koji su se zalagali za jedinstvo teorije i prakse, te dekonstrukciju tradicionalnih elemenata umetnosti i umetničke produkcije.

Sabina Mikelić (1981, Rab) završila je 2010. godine modni dizajn na Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu, te grafiku na ALU, na kojoj je 2013. postala i magistar animiranog filma i novih medija. Prošle godine završila je master na Holandskoj filmskoj akademiji. Takođe, završila je školu dokumentarnog filma Restart.

Njeni radovi se nalaze u kolekcijama: Baumax, ESSL Museum Collection, Vienna Insurance Group, Erste Bank kolekcije i privatnim kolekcijama. Od 2015-2016. godine profesorka je u Školi za umetnost, dizajn, grafiku i odeću u Zaboku, gde predaje vizuelne komunikacije, animaciju i video. Od 2019. postala je saradnica Holandske filmske akademije (komisija za prijem novih istraživača, povremeno mentorisanje istraživača).

Predrag Pavić (1982) diplomirao je na ALU u Zagrebu 2011. godine. Izlagao je na brojnim grupnim i samostalnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Bio je finalista nagrade “Radoslav Putar”, a dobitnik je Velike nagrade 10. Trijenala vajarstva, nagrade za najboljeg diplomca ALU 2011, Velike nagrade “Emanuel Vidović” na 38. Splitskom salonu, te nagrade hrvatske sekcije AICA na 12. Trijenalu vajarstva. Član je HDLU, HZSU, umetničke organizacije Ateljei Žitnjak i produkcijskog kolektiva Deminutiv.

Nagrada “Radoslav Putar” podrazumeva dvomesečni rezidencijalni boravak u Residency Unlimited u Njujorku, kao i samostalnu izložbu u Institutu za savremenu umetnost u Zagrebu, te mesto u žiriju nagrade “Putar” u 2020. godini.

Nagrada je deo međunarodne mreže Young Visual Artists Awards (YVAA), a ustanovio ju je 2002. godine Institut za savremenu umetnost koji je i organizuje 18 godina u kontinutetu.

Nakon prvih 15 godina, uneto je nekoliko novosti, pa tako sada dobitnik ima produženi, dvomesečni boravak u Njujorku, u organizaciji Residency Unlimited. Podignuta je dobna granica za učesnike, pa se  mogu prijaviti svi umetnici do 40 godina starosti. Svake se godine održavaju radionice u ISU (i onlajn) za zainteresovane kandidate, sa uputstvima za prijavu na konkurs. Prošle godine prvi put je objavljen i poziv za jedno mesto u članstvu žirija, za kustose do 40 godina starosti.

U saradnji sa Institutom za istoriju umetnosti iz Zagreba, ISU je objavio  2018. godine i dve knjige tekstova “Radoslav Putar: Kritike, studije i zapisi 1961. – 1987”.

Nagradu “Radoslav Putar” ustanovio je Institut za savremenu umetnost u saradnji s partnerima. Konkurs i sama nagrada omogućeni su ove godine sredstvima Ministarstva kulture Hrvatske, Odeljenja za kulturu Grada Rijeke, Trust For Mutual Understanding i samog ISU, u saradnji sa MMSU i Residency Unlimited u Njujorku.

Dosadašnji dobitnici nagrade “Radoslav Putar” su: Tanja Dabo 2002; Nika Radić 2003; Igor Eškinja 2004; Antun Božičević 2005; Tina Gverović 2006; Vedran Perkov 2007; Marko Tadić 2008; Goran Škofić 2009; Davor Sanvincenti 2010; Marko Marković 2011; Miran Blažek 2012; Dina Rončević 2013; Igor Ruf 2014; Niko Mihaljević 2015; Dino Zrnec 2016; Matej Knežević 2017. i Ana Kuzmanić 2018.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r