• Search form

25.06.2015 | 17:51

Homosexuality_ies

Homosexuality_ies

Izložba “Homosexuality_ies” u Nemačkom istorijskom muzeju u Berlinu posvećena je burnoj 150-godišnjoj istoriji homoseksualizma u Nemačkoj, a obuhvata radove internacionalne grupe umetnika, među kojima je i Tanja Ostojić iz Srbije, koja živi i radi u Berlinu.

Izložba “Homosexuality_ies”, otvorena 25. juna na prostoru od 1.600 kvadratnih metara u Nemačkom istorijskom muzeju i Muzeju homoseksualizma, dokumentuje 150 godina istorije, politike i kulture homoseksualnih muškaraca i žena u Nemačkoj. Izložba pokazuje kako su istopolna seksualnost i nekonformistički rodni identiteti kriminalizovani kroz zakonodavstvo, proglašavani patologijom u medicini i isključeni iz društva.

Izložba prati razvoj pravnog okvira, počev od zloglasnog člana 175. Krivičnog zakona kojim je homoseksualnost kriminalizovana od 1872. godine, kada je stupio na snagu. Poslužio je kao osnova za nacistički teror nad homoseksualcima, a zadržan je i nakon nacizma i ukinut zvanično tek 1994. godine.

Izložba se bavi i borbom homoseksualnih osoba za slobodu i ljudska prava, pokretima koji su posebno zaživeli nakon liberalizacije pravnog sistema 60-ih, a presudno su uticali na društveno razumevanje pitanja seksualnih i rodnih identiteta.

     Pfingstdemonstration Berlin, 1973, foto: Rüdiger Trautsch, © Schwules Museum, Berlin

Na izložbi učestvuju međunarodno priznati umetnici, kao što su Monica Bonvicini, Louise Bourgeois, Heather Cassils, Michael Elmgreen & Ingar Dragset, Nicole Eisenman, Lee Lozano, Jeanne Mammen, Zanele Muholi, Henrik Olesen, Tanja Ostojić i Andy Warhol, čiji se radovi odnose na temu na različite načine.

Tanja Ostojić učestvuje radom “Politics of Queer Curatorial Positions: After Rosa von Praunheim, Fašbinder and Bridge Markland”, koji je nastao u saradnji sa Marinom Gržinić.

      Tanja Ostojić & Marina Gržinić, Politics of Queer Curatorial Positions: After Rosa von Praunheim, Fassbinder and Bridge Markland, 2003, foto: Jane Štravs

Izložba obuhvata dokumenta, slike, crteže, fotografije, video radove, postere…

Među dokumentarnim eksponatima je i pismo Karl Marije Kertbenija iz 1868. godine u kojem su prvi put upotrebljene reči “homoseksualno” i “heteroseksualno”. Postavka ukazuje i na ugledne pojedince, poput Oskara Vajlda, koji su progonjeni zbog homoseksualizma.

Postavka u Nemačkom istorijskom muzeju (Deutsches Historisches Museum) fokusirana je na istoriju društva, politike, umetnosti, prava i nauke od “otkrića” homoseksualizma sredinom 19. veka, dok izložba u Muzeju homoseksualizma (Schwules Museum) obuhvata savremene umetničke radove i odnosi se na sadašnja i buduća rodna pitanja i teme seksualiteta.

      Advertisement: Homage to Benglis, part of the larger body of work CUTS: A Traditional Sculpture, 2011, a six month durational performance, image courtesy of Heather Cassils and Ronald Feldman Fine Arts © Heather Cassils and Robin Black 2011

Izložba “Homosexuality_ies” će biti otvorena do 1. decembra.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r