• Search form

24.06.2015 | 15:27

Završnica Meseca Prištine u Beogradu

Završnica Meseca Prištine u Beogradu

Festival “Mesec dana Prištine u Beogradu”, u organizaciji Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, završava se 26. juna u Kulturnom centru Grad koncertom Shpat Dede, čija se muzika opisuje kao ogoljena i lična refleksija na događaje iz privatnog života. Prethodno će, 25. juna u Centru za kulturnu dekontaminaciju, biti održana i tribina “Položaj žena i patrijarhalne vrednosti u kulturi i umetnosti”, uz projekciju dokumentarnog filma “Šta hoće žene na desnici?

Tribina je posvećena ženama i temama koje bitno određuju kvalitet njihovih života u Srbiji i na Kosovu, a učesnice će govoriti na teme patrijahalnih vrednosti u kulturi i umetnosti na Kosovu i u Srbiji, kao i o položaju žena u oblasti kulture i umetnosti.

Učestvovaće predstavnica BEFEM feminističkog kulturnog centra Jelena Višnjić, kao moderatorka, te vizuelna umetnica Ivana Smiljanić iz Beograda, književnica Lura Limani i sociološkinja Vjollca Krasniqi.

Uoči razgovora biće prikazan dokumentarni film “Šta hoće žene na desnici?”, u produkciji Helsinškog odbora za ljudska prava, u kojem govore predsednica Demokratske stranke Srbije Sanda Rašković Ivić, aktvistkinja pokreta Dveri i novinarka Dragana Kukrić, aktivistkinja SNP 1389 Mirjana Stanković, portparolka Srpskog sabora Zavetnici Milica Đurđević i feministkinje: profesorka Nada Sekulić, predstavnica BEFEM-a Jelena Višnjić i magistarka ženskih studija Nađa Duhaček.

Film govori o ženama iz desničarskih stranaka i organizacija koje su aktivne u političkom i društvenom životu Srbije i utiču na javno mnjenje prisustvom u medijima, institucijama kulture, lokalnim samoupravama, univerzitetima i školama.

Neke od desničarki preuzimaju delove iz feminističkih i levičarskih pokreta, ali se, prema navodima autora, postavlja pitanje da li se one zaista zalažu za ženska prava ili je samo reč o individualnim strategijama vođenja razgovora?

“Šta se krije iza parola desničarki: ‘Ženama ne treba više prava, već više privilegija’ ili: ‘I umna žena, i majka?’ Može li populaciona politika biti rešena na demokratski način? Može li se rodna politika desničarki posmatrati izvan nacionalističke politike desničarskih stranaka?” To su neke od tema kojima se bavi film, nastao prema scenariju Izabele Kisić, u režiji Zlatka Pakovića.

Na izborima u Srbiji 2014. godine, kako podsećaju organizatori, pobedila je sa više od 1,7 miliona glasova populistička Srpska napredna stranka, nastala izdvajanjem iz ultradesničarske Srpske radikalne stranke. Za druge desničarske i ultradesničarske stranke glasalo je još oko 350.000 birača.

Festival “Mesec dana Prištine u Beogradu” je i počeo u CZKD-u – filmom "Balkon" rediteljke Lendite Zekiraj, a biće završen koncertom muzičara, tekstopisca i pevača Shpat Dede u KC Gradu, koji prvi put nastupa u Beogradu.

Shpat Deda peva o ljubavi, očaju, društvenoj situaciji i nadi u prepoznatljivom tonu koji spaja elemente popa, roka, fanka i džeza.

Debi album "Prva jabuka" objavio je u leto 2010. godine, a dobio je za njega niz nagrada, uključujući i dve nagrade za najboljeg mladog umetnika, pet nagrada za video spotove i nominaciju za album godine u Tirani. U albumu su i snimci koji su bili prvi na listi hitova na Kosovu i u Albaniji. Drugi album "Iskra", promovisan u leto 2014. na sajtu shpatdeda.com, sadrži materijal za koji je već dobio nagrade za video spotove, a bio je na top listama na Kosovu i Albaniji.

Na sceni će mu se pridružiti i kosovski muzičari Nesim Maxhuni, Ilir Bajri i Fatjon Miftaraj, a ulaz na koncert je besplatan.

Helsinški odbor za ljudska prava organizovao je festival “Mesec dana Prištine u Beogradu” uz podršku Delegacije EU u Srbiji.

Program se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r