Zlatna palma Odijaru
Francuski reditelj Žak Odijar (Jacques Audiard) neočekivano je osvojio Zlatnu palmu 68. Kanskog festivala za film “Dipan” o pripadniku Tamilskih tigrova koji se sa lažnom porodicom seli iz ratom zahvaćene Šri Lanke u Pariz. Gran pri je dobio mađarski debitant Laslo Nemeš (László Nemes) za film “Šaulov sin” o strahotama holokausta, a Nagradu žirija, kojim su predsedavala braća Koen, dobio je grčki reditelj Jorgos Lantimos (Yorgos Lanthimos) za film “Jastog”, nadrealnu priču na engleskom jeziku o budućnosti u kojoj su brak i potomstvo obavezni.
Veteran na Kanskom festivalu, koji je završen 24. maja, Odijar je na ceremoniji dodele nagrada zahvalio u šali austrijskom kolegi Mihaelu Hanekeu na tome što ove godine ne učestvuje, jer ga je prethodna dva puta u trci za glavnu nagradu nadmašio - 2009. godine kada je osvojio Zlatnu palmu za “Ljubav” (Odijar je dobio Gran pri za zatvorsku dramu “Prorok”) i 2012, kada je trijumfovao filmom “Bela traka” (Odijar je učestvovao filmom “Rđa i kost”).
Dipan
Predsednici žirija Džoel i Itan Koen ranije su već nahvalili Odijarov film, iako nije oduševio međunarodnu kritiku. Braća Koen su tim povodom i izjavila da ne predsedavaju žirijem kritike, već žirijem umetnika.
Da su se žiri i kritika ipak složili u nečemu pokazuje dodela Gran prija filmu “Šaulov sin” o Jevrejima u Aušvicu koji su primorani da rade u jednom od krematorijuma, koji je dobio i nagradu međunarodnog žirija kritike FIPRESCI.
Članovi žirija nisu krili oduševljenje Nemešovim filmom - reditelj Gzavije Dolan (Xavier) izjavio je da je posle projekcije usledio “veoma dugačak trenutak refleksije i tišine”. “To je jedan od onih filmova koji polako ulaze u vas”, dodao je Dolan, dok je glumica Siena Miler (Sienna Miller), takođe članica žirija, rekla da “ne zna da je ikada videla nešto tako efektno na tu temu”.
Šaulov sin
Očekivano je nagrađen tajvanski reditelj Hu Šijao Šjen (Hou Hsiao-hsien), koji je dobio nagradu za režiju vizuelno upečatljivog filma epohe “The Assassin” o mladoj devojci, ćerki generala u Kini u 9. veku, koja je obučavana u borilačkim veštinama, a dobija zadatak da ubije čoveka kome je obećana.
The Assassin
Nagradu za najbolji scenario dobio je meksički reditelj i scenarista Mišel Franko (Michel Franco) za film “Hronika” sa Timom Rotom (Roth) u ulozi bolničara koji sklapa prijateljstva sa bolesnicima na samrti.
Rot je bio i među favoritima za nagradu za najboljeg glumca, koju je dobio, međutim, Vinsent Lindon (Vincent) za ulogu sredovečnog čoveka koji ostaje bez posla u socijalno-angažovanom filmu “Zakon tržišta” (The Measure of a Man) Stefana Brizea (Stéphane).
Nagradu za najbolju glumicu ravnopravno su dobile Runi Mara (Rooney) i Emanuel Berko (Emmanuelle Bercot), koja se na 68. Kanu predstavila i kao rediteljka filma “Glavu gore”, koji je festival svečano i otvoren. Runi Mara nagrađena je za ulogu u filmu “Kerol” američkog reditelja Toda Hajnesa (Todd Haynes), koji je bio jedan od najvećih favorita za Zlatnu palmu. Francuska glumica Emanuel Berko je nagrađena za ulogu u filmu “Moj kralj” rediteljke Majven (Maiwenn), u kojem preispituje burnu ljubavnu vezu, a partner joj je Vensan Kasel (Vincent Cassel).
Moj kralj
Francuska kinematografija, izuzetno snažno prisutna ove godine u Kanu (pet filmova u takmičarskom programu), odnela je tako tri nagrade – za pobednički film i dve glumačke. Za razliku od Francuza, Italijani su ostali praznih ruku, a imali su tri aduta u trci za Zlatnu palmu - “Mladost” Paola Sorentina (Sorrentino), film “Moja majka” Nanija Moretija (Nanni Moretti) i “Priču o pričama” Matea Garonea (Garrone).
Ceremoniju dodele nagrada 68. Kana uveličala je i 87-godišnja rediteljka Anjes Varda (Agnes), veteranka francuskog novog talasa 60-ih, kojoj je uručena počasna Zlatna palma. Ona je ujedno prva žena kojoj je dodeljeno to priznanje, čime Kan na još jedan način želi da ublaži kritike zbog odsustva ženskih filmskih stvaralaca.
Dan uoči zatvaranja 68. Kana dodeljene su nagrade takmičarskog programa “Izvestan pogled”, u kojem je nagradu žirija dobio film “Zvizdan” hrvatskog reditelja Dalibora Matinića o ljubavi i netrpeljivostima na Balkanu, nastao u koprodukciji sa Srbijom i Slovenijom.
U Kanu je prikazan iz regiona i debitantski film “Panama” mladog srpskog reditelja Pavla Vučkovića, koji je imao specijalnu projekciju u okviru zvaničnog programa 68. Kanskog festivala.
(SEEcult.org)