• Search form

27.11.2010 | 15:18

Preminuo Dado Đurić

Dado Đurić, jedan od najznačajnijih crnogorskih slikara, preminuo je 27. novembra u Parizu u 78. godini, nakon duže i teške bolesti.

Prema sopstvenoj želji, Đurić će biti sahranjen na Cetinju, gde je i rodjen 4. oktobra 1933. godine.

Preminuo Dado Đurić

Dado Đurić, jedan od najznačajnijih crnogorskih slikara, preminuo je 27. novembra u Parizu u 78. godini, nakon duže i teške bolesti.

Prema sopstvenoj želji, Đurić će biti sahranjen na Cetinju, gde je i rodjen 4. oktobra 1933. godine.

Đurić je rano ostao bez majke, a prihvatio ga je ujak, koji je bio slikar, pa je život nastavio u Ljubljani.

Završio je potom Umetničku školu u Herceg Novom i upisao Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Marka Čelebonovića, koji mu je pomogao da ode u Pariz 1956. godine, nakon prve izložbe koju je imao u Galeriji u Rijeci, rame uz rame s francuskim slikarima.

U Parizu je radio u jednom ateljeu litografije, gde je upoznao Žana Dibifea i Roberta Matu, a potom i Danijela Kordijea, koji postaje prodavac njegovih dela.

Prvu samostalnu izložbu imao je 1958. u Galeriji “Danijel Kordije”. Izmedju ostalog, imao je retrospektivu još 1981. godine u Boburu u Parizu. Njegova dela se nalaze u mnogim muzejima, galerijama i privatnim kolekcijama širom sveta.

Ove godine mu je dodeljena Trinaestojulska nagrada za životno delo, najveće državno priznanje Crne Gore.

Velika Djuricheva retrospektiva crteža, skicen blokova i gravira, odrzzana je u maju ove godine u Galeriji Haos u Beogradu, koja je tom ekskluzivnom izlozzbom obelezzila i 15 godina postojanja.

Otvaranje je izazvalo ogromno interesovanje publike koja je par sati praktično blokirala Dositejevu ulicu. Đurić je naslovio izložbu “Hérouval - Belgrade, aller-retour” (Eruval - Beograd, odlazak i povratak), a poznat je po tome što nije prisustvovao otvaranjima svojih izložbi, niti ga je bilo kakav publicitet zanimao.

Otvarajući izložbu, umetnikova cherka Janica Đurić istakla je da je cilj te postavke, između ostalog, i da predstavi različite načine crtanja kojima se Đurić i dalje bavi podjednakim žarom.

Otvaranju izložbe prisustvovali su i mnogobrojni umetnici, kustosi i drugi predstavnici stručne javnosti, kao i ministri kulture Srbije i Crne Gore Nebojša Bradić i Branislav Mićunović.

Bradić je tada rekao da slikarstvo Đurića nije dovoljno prisutno u Srbiji, iako je među poštovaocima i profesionalcima vrednost njegovog specifičnog i prepoznatljivog rukopisa odavno uvažena.

“Ovo je prilika da ovom vrlo reprezentativnom postavkom pozdravimo povratak Dada i otvorimo još jedna nova vrata - vrata novog prijateljstva i dijaloga između naše sredine, Dadove domovine Francuske i njegove postojbine Crne Gore”, naglasio je tada Bradić.

Crnogorski ministar Mićunović takodje je istakao da je pred publikom impozantna izložba umetnika koji je od školskih dana nalazio inspiraciju u Crnoj Gori, njenoj tradiciji, etnosu, ali i genetici, haosu, ratu.

Đurić je specijalno za Galeriju Haos ustupio skicen blokove i seriju “Trente têtes couronnés” (Trideset krunisanih glava) najrecentnijih crtačkih intervencija bojom na štampanim portretima slavnih naučnika, vladalaca i mislilaca.

Reč je o umetnikovom izboru 30 ličnosti koje su na ovaj ili onaj način bile “krunisane glave svoje epohe”, pa posetioci mogu videti Henrija VIII, Kopernika, Mariju Mediči, Papu Lava X, Anu od Austrije, Martina Lutera.., kojima je Đurić, crtačkom intervencijom, dodao različite polne organe.

Prikazani su i neki od najranijih Đurićevih crteža, kao i nekoliko kolaža rađenih u saradnji sa umetnicom fotografije Ev Morkret (Eve Morcrette).

Djurichev sajt je dado.fr, a nazvao ga je “Virtuelni antimuzej”.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.