• Search form

08.12.2018 | 23:32

Selma Selman u Novembru

Selma Selman u Novembru

Nagrađivana umetnica mlađe generacije iz Bosne i Hercegovine Selma Selman, koja trenutno živi i radi u Njujorku, predstavlja se prvi put samostalno u Beogradu - u Galeriji Novembar, a izložba obuhvata video radove, fotografije i izbor crteža i slika.

Izložba “Viva la Vida”, koja će biti otvorena 10. decembra, obuhvata video radove “Ne gledaj Ciganku u oči”, “Haram” i fotografiju “Viva la Vida”, koji svojim narativima ruše stereotipe o romskoj ženi. Sa druge strane, izbor crteža i slika na metalnim objektima koji su mahom pronađeni na ulici pre nego što ih je umetnica oslikala, predstavljaju njen lični i porodični dnevnik, a govore o egzistenciji, borbi za život, ali i o tome da se ponuđeni okviri uz određene napore ipak mogu prevazići i da se može stvoriti nov smisao života.

Selma Selman se u okviru umetničke prakse bavi pitanjima i temama kao što su identitet, nasleđene socio-kulturne predrasude i stereotipi, ali i emancipacijom, ljudskim pravima, ravnopravnošću kao i dometima humanizma u savremenom društvu. Inspiraciju i legitimitet za svoj rad umetnica pronalazi i crpi iz sopstvenog iskustva kao pripadnice romske zajednice, kao i iz života svoje porodice.

Radovi na metalnim predmetima za umetnicu imaju dublji značaj, s obzirom da egzistencija njene porodice zavisi od sakupljanja i preprodaje predmeta od metala. Tako instalacija “Slike na metalu” predstavlja zbirku slika koje su materijalizovane na metalnom, aluminijumskom ili mesinganom otpadu.

Prema rečima Selme Selman, svaki komad predstavlja deo njenog života – portret nekog člana njene porodice, auto-porteret ili scene iz života njene zajednice.

“Metal je bio i ostao integralni deo mog života i izvor egzistencije moje porodice. Od detinjstva sam okružena metalom. Površina ovih slika je istovremeno moj umetnički rad i sredstvo preživljavanja za moju porodicu”, navela je Selma Selman povodom izložbe.

Slike na metalu

Važan segment aktivizma Selme Selman čini i nedavno pokrenut pilot projekat “Marš u školu” kroz koji sakuplja novac za pomoć za školovanje romskih devojčica kako bi stekle osnovno obrazovanje i kako bi ih podstakla da upišu srednju školu, a potom i univerzitet. Do sada je pomogla da sedam devojčica dobije punu godišnju stipendiju, a 42 dece da dobije dnevni obrok u školi.

Koristeći umetnost i kao alat da promeni mehanizme marginalizacije, Selma Selman u okviru dugoročnog projekta “Marš u školu” sarađuje sa američkom nevladinom organizacijom u Bosni, fondacijom BHeart. “Mi zajedno prodajemo moju umetnost i imovinu kako bismo prikupili i obezbedili stipendije za ugroženu romsku decu. Ova deca, a posebno devojčice, suočavaju su sa problemima siromaštva i dečjih brakova, koji su u porastu usled veoma loše društveno-ekonomske situacije koja proizilazi iz naše migratorne istorije i ratnih iskustava”, navela je Selma Selman.

Rođena 1991. godine u Bihaću, Selma Selman diplomirala je 2014. na Akademiji likovnih umetnosti u Banjaluci, na odseku za slikarstvo, a magistrirala je 2018. na Univerzitetu Sirakuza, na odseku za transmedije, vizuelne umetnosti i performans.

Dobitnica je nagrade “Zvono” za najboljeg mladog umetnika u BiH (2014), koja obuhvata rezidencijalni boravak u Njujorku, a ove godine dodeljena joj je nagrada za mladu evropsku umetnicu “Trieste Contemporanea”.

Radovi Selme Selman prikazani su internacionalno na kolektivnim izložbama “Hero Mother” u Kunstquartier Bethanie u Berlinu (2016), te “Identification – Field exercises after Katalin Ladik” u acb galeriji u Budimpešti (2017).

Samostalne izložbe “You have no Idea” imala je u Agnès b. Galerie Boutique u Njujorku (2017) i “I Will buy my freedom” u Studio Tommaseo u Trstu (2018).

U Beogradu je gostovala 2016. godine na Mikser festivalu performansom “Vi nemate pojma”.

Izložba Selme Selman u Galeriji “Novembar” simbolično će biti otvorena na Međunarodni dan ljudskih prava, a biće je moguće obići do 30. januara 2019.

Svi radovi na izložbi, osim videa, biće ponuđeni na prodaju, a biće štampane i posebne majice sa crtežima Selme Selman, u cilju prikupljanja sredstava i doniranja za projekat usmeren na edukaciju romske dece.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Casablanca Cartoon, 1980
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r