Psihološki triler o umetničkom delu
Predstava “Neispričano”, prema tekstu Božidara Kneževića, u režiji i adaptaciji Vladana Đurkovića, biće premijerno izvedena 23. novembra na Novoj sceni Beogradskog dramskog pozorišta, a najavljena je kao komad koji na specifičan način formira žanr u domenu misterije i psiho drame, kao romantičan, oniričan, ali i trilerski zamišljen “upad” u podsvest pisca.
“Zanimljiv je način kako se dve paralelne radnje sa vremenskim razmakom od preko 75 godina na kraju sastanu i zaokruže temu predstave, a to je kreativni proces nastanka umetničkog dela”, izjavio je 21. novembra na konferenciji za novinare Đurković.
U glavnoj radnji izvesni umetnik zapada u sopstveni tamni vilajet i pokušava da izađe na kraj sa sopstvenim idejama, dok je paralelna radnja dokumentarna priča iz Beograda tokom okupacije u Drugom svetskom ratu, a dešava se među glumcima u nacionalnom teatru.
“Radeći predstavu kretali smo se na različitim psihološkim nivoima, otkrivali različite strane likova, skidali njihove maske, naročito glavnog junaka, što je predstavljalo veliki izazov i glumački i rediteljski. Složene scene i zaplet zaista idu do nivoa psihološke drame”, kazao je reditelj Đurković, inače umetnički direktor Omladinskog pozorišta Dadov.
Drama “Neispričano”, kako je navedeno u programu predstave, dovodi glavnog aktera u centar psihodeličnog susreta sa zapostavljenim muzama i junacima nedovršenih priča u snolikom okruženju lavirinta od knjiga imaginarne biblioteke iz kojeg nema pravog izlaza.
Umetnik i njegovo delo povezani su neraskidivom vezom. Od procesa nastajanja do konačnog umetničkog dela put je dug, trnovit, moralan, pa nekad i bolan. To je put na kome umetničko delo dobija samostalni život, postaje ličnost i dobija svoju intelektualnu vrednost. Dalji život jednog dela je u potpunosti samostalan. Za umetnika ostaje samo pamćenje na proces nastajanja dela - stvaranja do samostalnosti njegovog dela. Taj put na kome jedna ideja dobija svoj konačan oblik zna samo umetnik i predstavlja njegovu najdublju intimu. Na tom putu se stvaraju neraskidive veze njega i dela, taj odnos prolazi kroz različite faze i niz kriznih stvaralačkih situacija u kojima je umetnik sam, naveo je Đurković u programu predstave.
Glavne uloge igraju članovi ansambla BDP-a Milorad Damjanović (Džimi) i Sandra Bugarski (Gospođica), a ostale likove gostujući glumci Jelica Knežević, Aleksandar Jovanović, Borko Sarić i Fuad Tabudžić.
Milorad Damjanović je opisao komad kao emotivni psihološki triler koji se bavi važnim temama za svakog umetnika, nudeći razne slojeve. “Mislim da je Vladan uspeo, zajedno sa svima nama, da napravi priču koju će publika voleti da gleda, a da će kada izađe iz sale malo i razmisliti o tome šta je umetnik zapravo i koliko iza toga što tokom sat i po vide na sceni ima znoja, suza, preispitivanja, koliko je borbi sa samim sobom potrebno da bi umetničko delo došlo do krajnjeg konzumenta”, rekao je Damjanović.
Što se tiče lika koji igra, bilo mu je izazovno da od početka do kraja komada napravi potpuni preokret, “da vidimo kako iz jednog čoveka koga je on smislio u svojoj glavi zapravo dođe do onoga što je njegova suština”.
Sandra Bugarski je izjavila da je njen lik “u okviru kreativne blokade jednog umetnika prizvan kao nešto što je njegova misao i pripomoć”. “Shodno tome trudila sam se da igram nekoliko likova paralelno, da ih vučem i da ih menjam u toku bloka, u toku replike. Tekst mi je pružio tu mogućnost, što je zahvalno za glumca. Nadam se da sam uspela da igram i babu i misao i muzu i alter ego”, rekla je ona.
Reditelj Đurković izabrao je muziku za predstavu, scenografija je kolektivni rad, a kostime potpisuje Ina Jadranski.
Autor komada Božidar Knežević umetnički je direktor multimedijalne umetničke trupe “Duplo dno” i producentske kuće Insomnia film iz Novog Sada.
*Foto: BDP
(SEEcult.org)