• Search form

25.02.2015 | 00:16

Podrška saradnji u regionu

Podrška saradnji u regionu

Balkanski fond za umetnost i kulturu (BAC), posvećen podršci nezavisnim kulturnim scenama i jačanju saradnje u regionu, obeležio je 24. februara u Sarajevu novu fazu razvoja i partnerstva sa Evropskom kulturnom fondacijom (ECF) i švajcarskom vladom, zahvaljujući kojoj će u naredne dve godine sufinansirati sedam novih regionalnih projekata, odabranih na osnovu upravo završenog javnog konkursa.

Zahvaljujući podršci BAC-a, koji je osnovan 2013. godine i jedini je posvećen regionalnoj saradnji u kulturi, u toku je devet saradničkih projekata 34 organizacije iz 11 zemalja, istaknuto je na promociji BAC-a u Umetničkoj galeriji BiH, na kojoj su učestvovali i ambasadori Švajcarske u Sarajevu i Beogradu i direktorka ECF-a Ketrin Votson (Katherine Watson).

Projekti podržani na poslednjem konkursu BAC-a, kojim rukovodi organizacija ArtAngle, biće realizovani u više od 20 gradova u regionu, a bave se pitanjima javnog prostora, uključivanjem mladih i razvojem nove publike, učešćem žena u kulturi, stvaralaštvom dijaspore, odnosom prema zajedničkoj istoriji i drugim lokalno i regionalno društveno značajnim temama.

Programska direktorka ArtAngle Bojana Matić-Ostojić rekla je da podrška švajcarske vlade predstavlja praktično treći početak za BAC, koji je osnovan 2013. godine zahvaljujući podršci ECF-a, Hivosa i Fonda za otvoreno društvo.

Zahvaljujući novom partnerstvu švajcarske vlade i ECF-a, BAC je u mogućnosti da u naredne dve godine podrži veći broj kulturnih inicijativa, kreativnog stvaralaštva i savremene umetničke produkcije, rekla je Bojana Matić-Ostojić, ističući da je jedan od ciljeva BAC-a da pokuša da razvije kolaborativni pristup i sa drugim fondovima u regionu.

Poseban fokus BAC-a je na nezavisnoj kulturi koja je u zemljama u regionu u poslednjih 20 godina, uprkos skrajnutosti, bila zapravo predvodnik u regionalnoj saradnji, iznedrivši niz kvalitetnih, razvojnih, estetskih i etičkih projekata. Time je postala nezaobilazan faktor i na nacionalnim i na regionalnom nivou, rekla je Bojana Matić-Ostojić, ističući i značaj umrežavanja u nezavisnom kulturnom kontekstu, čiji je najnoviji primer inicijativa Kultura2020 u BiH.

Švajcarski ambašador u BiH Hajnrih Mauer (Heinrich) podsetio je da je njegova zemlja kroz Švajcarski program za kulturu (SCP),koji je delovao od 1999. do 2012. godine, podržala više od 3.000 projekata u regionu.

Mauer je naglasio da postoji snažna veza kulture i razvoja društva.

Posebno je naglasio u tom kontekstu značaj nezavisnih aktera u kulturi, podsećajući na reči Fridriha Šilera da je “umetnost ćerka slobode”.

I švajcarski ambasador u Srbiji Žan Danijel Ruh (Jean Daniel Ruch) istakao je da je značaj kulture za ukupan razvoj, napominjući da njegova zemlja ima poseban emotivan odnos prema regionu, iz kojih potiče i pet odsto njenih građana.

“Brinemo o regionu, naša dužnost je da brinemo i ubrzamo evropsku integraciju regiona, iako Švajcarska nije članica EU, ali je u srcu Evrope”, rekao je Ruh, ističući da je “kultura svedok dinamičnosti i snage privlačnosti svakog društva“, te da Švajcarska želi da kroz podršku BAC-u podstakne stvaralaštvo i inovativnost u celom regionu, jer je otvaranje uma ključno i za napredak u nauci, ekonomiji, biznisu...

Značaj kulture, a posebno nezavisne kulturne produkcije za razvoj celokupnog drušva istakao je i direktor za saradnju švajcarske ambasade u BiH Jozef Guntern (Joseph), koji je rekao da je novo partnerstvo ECF-a i švajcarske vlade u podršci BAC-u ujedno i prilika za poziv drugim donatorima i nacionalnim institucijama u regionu da im se pridruže i učine tu inicijativu još efikasnijom.

Na osnovu 15-godišnjeg iskustva SCP-a u regionu, Guntern je rekao da nezavisno umetničko izražavanje i rad u kulturi predstavljaju osnovne pokretače i za razvoj demokratije i prosperitet društva, jer izražavaju kritičke i ka budućnosti okrenute glasove.

Direktorka ECF-a Ketrin Votson istakla je da ta fondacija, koja postoji više od 60 godina, već deceniju i po deluje u regionu povezujući i pospešujući lokalne inicijative u kulturi.

“Veliki entuzijazam, strast i energija su nas doveli dovde”, rekla je Ketrin Votson, izražavajući zahvalnost švajcarskoj vladi na partnerstvu u razvoju BAC-a, kao i nadu da će i dalje rasti.

Nove projekte podržane sredstvima BAC-a predstavila je Petra Bišof (Bischof), ističući da ih je bilo više od 120 prijavljenih, od kojih je više od 70 ispunjavalo uslove konkursa, a u dvostepenom selekcionom procesu odabrano ih je sedam za sufinansiranje.

To su “Zoom! Region”, čiji su partneri Fondacija Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Urban iz Sarajeva, Multimedijalni kulturni centar iz Splita, Punkt iz Podgorice i Volonterski centar iz Skoplja, zatim “ACT4CITY” organizacije Expeditio iz Kotora, MikroArta (Ministarstva prostora) iz Beograda, CCN (City Creative Network) iz Skoplja i Art radionice Lazareti iz Dubrovnika, “From diaspora to diversities”, čiji su partneri Esperanza iz Skoplja, Remont ‘ nezavisna umetnička asocijacija iz Beograda, KunsOst iz Graca i mreža menadžera u kulturi Oracle iz Brisela, “New Spark Jazz Orchestra- Balkan Women in Jazz” Artrusta iz Subotice, Fakulteta za muzičku umetnost Univerziteta “Goce Delčev” iz Štipa, Muzička škola u Tivtu, Big bend iz Krška i Fondazione Adkins Chiti iz Italije, “Cirkobalkana” beogradske Cirkusfere, zagrebačke Cirkorame, Asocijacije Appel D'air/Circuške škole Turbul'iz Francuske i Fabrike radosti iz Banjaluke, “If Buildings Could Talk” FRU (Faculty of things that can’t be learned) iz Bitolja, Bacača senki iz Zagreba i Supervizuelne iz Beograda, te “Inappropriate Monuments” Grupe arhitekata iz Beograda, SF:ius iz Zagreba, Istorijskog muzeja BiH iz Sarajeva i Muzeja savremene umetnosti Metelkova iz Ljubljane.

Na konkurs BAC-a su kao nosioci projekta mogle da se prijave organizacije iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Makedonije i Srbije, dok partneri mogu da budu iz drugih zemalja.

Osim finansijske podrške, BAC pruža i tehničku podršku i mentorstvo partnerskim organizacijama i pristup relevantnim informacijama.

Promociji BAC-a prisustvovali su predstavnici organizacija čiji su projekti u toku, uključujući “Generator” Stanice – servisa za savremeni ples iz Beograda i IAAU organizacije Co-plan iz Tirane.

Prezentacija nove faze BAC-a i novog partnerstva bila je i prilika za susret predstavnika nezavisnih kulturnih scena koje su formirane u većini zemalja u regionu, kao i regionalne platforme Kooperativa i Zaklade Kultura Nova iz Hrvatske.

*Foto: Amer Kapetanović

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r