Zatvaranje Narodnog muzeja
Narodni muzej u Beogradu biće od naredne nedelje privremeno zatvoren za javnost zbog dugoočekivanih radova na sanaciji, adaptaciji i rekonstrukciji, a tim povodom ponovo će ga posetiti i ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac, koji je najavio otvaranje obnovljene muzejske zgrade za maj 2016.
Tasovac će sa direktorkom Narodnog muzeja Bojanom Borić Brešković, autorima aktuelnih izložbi i novinarima poslednji put obići izložbe “Pit Mondrijan. Slučaj kompozicije II”, “Kroz lice muzeja” i “Sava Sandić” u Narodnom muzeju.
Po završetku obilaska, stručne službe Narodnog muzeja pristupiće skidanju izložbi, nakon čega će privremeno biti zatvoren izložbeni prostor te institucije, najavilo je Ministarstvo kulture.
Tasovac je nedavno aktivirao na zgradi Narodnog muzeja digitalni sat koji odbrojava vreme do otvaranja obnovljene zgrade, koje je planirano za 10. maj 2016.
Digitalni sat postavljen je i na zgradu Muzeja savremene umetnosti na Ušću, koja bi trebalo da bude ponovo otvorena 20. oktobra ove godine, nakon godinama odlagane rekonstrukcije.
MSUB je zatvoren od 2007. godine, a stalna postavka Narodnog muzeja zatvorena je 2003. zbog neadekvatnih uslova za čuvanje i izlaganje muzejskog blaga.
Direktor MSUB Jovan Despotović, Bojana Borić Brešković i Ivan Tasovac u obilasku Narodnog muzeja povodom početka rekonstrukcije, decembar 2014.
Radovi na sanaciji, adaptaciji i delimičnoj rekonstrukciji Narodnog muzeja počeli su 20. decembra 2014. godine, a Tasovac je tada rekao da predstoji veliki posao i da se raduje što zna tačno kada će biti završen.
Iako će biti zatvoren za javnost, Narodni muzej će, kako je najavila direktorka Bojana Borić Brešković, nastaviti izložbenu aktivnost.
“Ako u ovom prostoru nećemo moći da predstavljamo svoja dobra, to ne znači da Narodni muzej, u saradnji sa drugim muzejima, neće raditi. Pored toga imamo još nekoliko naših muzeja i u Beogradu, a isto tako i Arheološki muzej Đerdapa u Kladovu, pa Muzej Lepenskog vira, Galeriju fresaka, Muzej Vuka i Dositeja, i kroz međunarodnu saradnju ćemo nastaviti aktivnosti”, rekla je Bojana Borić Brešković povodom započinjanja radova u decembru.
Eksponat u depou Narodnog muzeja
Za rekonstrukciju Narodnog muzeja, kako je ranije izjavio Tasovac, biće izdvojeno 640,44 miliona u 2015. godini i 263,71 miliona u 2016. godini, a za MSUB 975,8 miliona.
Ponovno otvaranje Narodnog muzeja, osnovanog 1844. godine ukazom tadašnjeg ministra prosvete Jovana Sterije Popovića, obećao je i premijer Aleksandar Vučić prilikom izbora vlade na čijem je čelu u aprilu 2014.
“Obećavam da će ova Vlada Srbije konačno obnoviti Narodni muzej na Trgu Republike, koji na sramotu svih nas stoji zatvoren deceniju”, rekao je Vučić u ekspozeu, dodajući da ga je, kao roditelja, stid što u Srbiji žive deca koja nisu imala prilike da vide Narodni muzej.
Do sada se odustalo od dva projekta rekonstrukcije Narodnog muzeja – arhitekte Milana Rakočevića i potom Vladimira Lojanice, a u vreme bivšeg ministra kulture Bratislava Petkovića najavljeno je jeftinije i brže rešenje sanacije.
Rekonstrukcija Narodnog muzeja prvobitno je trebalo da bude obavljena prema projektnom rešenju autorskog tima na čelu sa arhitektom Milanom Rakočevićem, a potom je, na osnovu javnog konkursa, 2010. godine odabran novi predlog rekonstrukcije, ali i dogradnje Narodnog muzeja - prema idejnom rešenju arhitekte Vladimira Lojanice.
Pogled na kupolu, prema planu Lojanice
Taj projekat praktično nije ni započet zbog nedostatka novca, a predviđao je veliko stepenište na ulazu sa Trga republike, te dogradnju četvrtog, dvostepenog nivoa planiranog za modernu umetnost, kao i zastakljene kupole na vrhu zgrade i podzemnog depoa.
(SEEcult.org)