• Search form

28.09.2018 | 13:54

Fenomen Ilija-Mangelos

Fenomen Ilija-Mangelos

Izložba “Fenomen Ilija – Mangelos”, posvećena umetnosti Ilije Bašičevića Bosilja i Dimitrija Bašičevića Mangelosa, biće otvorena 4. oktobra u galeriji Menjačnica Gete instituta u Beogradu, a pokušaće da na nov način rasvetli ta dva naizgled sasvim različita opusa koje povezuje činjenica da su autori otac i sin.

Mnogi teoretičari, međutim, osećali su da postoji osnova da se o njihovim opusima govori kao o jednom za istoriju umetnosti važnom fenomenu - fenomenu Ilija - Mangelos (ili u pojedinoj literaturi Fenomen porodice Bašičević).

Izložba u Menjačnici, čija je kustoskinja dr Ivana Bašičević Antić, pokušaće da na nov način priđe tom fenomenu i to baš u vreme kada oba umetnika dobijaju vrhunska priznanja svetske javnosti.

U okviru izložbe, biće prikazani Ilijini radovi rađeni tehnikom ulja na platnu nasuprot Mangelosovim manifestima u tehnici štampe na drvenim tablama, čime se postiže ambijent gotovo potpune vizuelne suprotstavljenosti dva opusa, a istovremeno, njihove sadržajne duboke srodnosti.

Ilija Bašičević Bosilj (1895-1972) i Dimitrija Bašičević Mangelos (1921-1987) prvi put su zajedno predstavljeni van Srbije 2014. godine u Njujorku, na izložbi “Ilija/Mangelos, Father & Son, Inside & Out” u Galeriji Sent Etjen, koja je obuhvatala oko 70 radova tih značajnih umetnika, koji su godinama stvarali pod pseudonimima.

Ilija je prve gvaševe i crteže uradio 1957, a 1958. počeo je da slika uljanim bojama. Slikao je sve do smrti i ostavio opus od više od 2.000 dela.

Dimitrije se 1959. pridružio grupi Gorgona. Malo je ljudi u to vreme znalo da on, istoričar umetnosti, takođe i stvara umetnost. Radio je pod pseudonimom Mangelos, koji je uzeo u znak sećanja na prijatelja iz Šida koji je umro za vreme Drugog svetskog rata.

Ilija Bosilj je za života izlagao na stotinak izložbi širom sveta (Tokio, Osaka, Pariz, Amsterdam, Minhen, Milano, Dortmund, Bazel, Cirih, Rim, Đenova, Meksiko Siti), a u njujorškoj Galeriji Sent Etjen 2006. održana je njegova prva američka izložba. Tada je istaknut kao jedan je od najznačajnijih art brut umetnika koji dolazi iz zemlje nekad poznate kao Jugoslavija.

Za ime Bosilja vezuje se i afera "Bosilj", kada je bio izložen javnoj sumnji da je zaista autor svojih dela. Nakon što je Krsto Hegedušić izjavio u Ekspresu: "Sumnjam da je Bosilj autor”, komisija Prosvetno-kulturnog veća Zagreba pozvala je Iliju Bašičevića Bosilja da slika pred posebno imenovanom stručnom komisijom, čime bi se utvrdila "autentičnost njegovog stvaralačkog čina".

Mangelosova dela izlagana su od 90-ih godina širom Evrope i SAD. Otkupili su ih, između ostalog, i pariski Centar “Žorž Pompidu” i Muzej moderne umetnosti u Njujorku.

U znak sećanja na Mangelosa, u Srbiji je ustanovljena nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos” za mlade umetnike, a njenu dodelu organizuju Fond “Ilija & Mangelos” i Remont.

U okviru izložbe u galeriji Menjačnica, koja će biti otvorena do 3. novembra, za 10. oktobar najavljen je “Umetnički kafe”.

(SEEcult.org)

 

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r