Decenija bez Suzan Zontag
Merlinka festival prikazuje 14. decembra u Domu omladine Beograda dokumentarni film “O Suzan Zontag”, koji se intimno i detaljno bavi životom žene koja je bila među najuticajnijim i najprovokativnijim misliocima 20. veka, a preminula je pre deset godina.
Povodom desetogodišnjice smrti Suzan Zontag i u znak sećanja na njen lik i delo, Merlinka prikazuje dokumentarac autorke Nensi Kejts (Nancy D. Kates) koji predstavlja život Zontagove kroz arhivski materijal, priče njenih prijatelja, porodice, kolega i ljubavnika, kao i njene reči koje čita Patriša Klarkson.
Od ranog zaljubljivanja u knjige do prvog iskustva u gej baru; od rane udaje do njene poslednje ljubavnice, film “O Suzan Sontag” daje fascinantnu perspektivu na život velike književne kritičarke i spisateljice, čija dela iz oblasti fotografije, o ratovima, bolestima i terorizmu i danas imaju veliki značaj.
Suzan Zontag je preminula 28. decembra 2004. godine od leukemije, bolesti od koje je patila nekoliko godina.
Zahvaljujući svojoj vatrenosti i otvorenosti, Suzan Zontag je postala jedna od najbitnijih književnih, političkih i feminističkih ikona svoje generacije.
Nazivajući samu sebe “opsednutim moralistom”, Zontagova je napisala 17 knjiga i ceo život posvetila borbi za ljudska prava. Napisala je istorijski roman i bestseler “The Volcano Lover”, a 2000. dobila je prestižnu Nacionalnu književnu nagradu za drugi istorijski roman “In America”. Najveći uticaj ostvarila je kao esejistkinja, a već studijom iz 1964. godine o homoseksualnoj estetici “Notes on Camp” etablirala se kao veliki novi pisac.
Bila je i veliki kritičar američke spoljne politike, a bila je i jedan od glavnih učesnika prvog i jedinog velikog protesta u SAD protiv rata u Iraku – 2003. godine u Njujorku. Izazivala je i kritičke reakcije na svoj račun, kada je napisala da teroristički napad 11. septembra 2001. godine u SAD nije bio kukavički atak na civilizaciju, vec “akt koji je posledica specifičnih američkih akcija i saveza”.
Suzan Zontag je tokom 90-ih putovala i u bivšu Jugoslaviju, pozivajući na međunarodnu akciju protiv rasplamsavanja rata. Posetila je 1993. i okupirano Sarajevo.
Film "O Suzan Zontag", nastao u produkciji HBO, proglašen je najboljim dokumentarcem na Trajbeka filmskom festivalu.
Biće prikazan 14. decembra u 19 sati u Velikoj Sali DOB-a, u okviru šestog festivala LGBT filma Merlinka, koji predstavlja do 16. decembra ukupno oko 65 filmova, uključujući nagrađena ostvarenja na Sandensu, Trajbeki, Berlinalu… Objedinjuje ih tematski koncept slobode i važnosti borbe za nju.
Za 14. decembar u DOB-u najavljena je i premijera srpskog lezbejskog erotskog filma “U prolazu” Ane Kale, a biće prikazan i francuski igrani film “Iv Sen Loran” Žalila Lespera (Jalil Lespert), biografska drama o životu čuvenog modnog dizajnera, koja je i zanosna priča o stvaranju ikone i svedok snage postojane ljubavi.
Festival će biti zatvoren 16. decembra specijalnom projekcijom dokumentarca “Globalno tvoj” autrijskog režisera Marka Doringera - u čast nedavno preminulog LGBT i HIV aktiviste Nikole Latkovića, kao i tribinom o višestrukoj diskriminaciji i projekcijom dokumentarca “Odri Lord - Godine u Berlinu” nemačke režiserke Dagmar Šulc (Schultz) koja će se i predstaviti publici.
Uz dugometražne, Merlinka prikazuje svakodnevno i blokove kratkih filmova, a kao i do sada, dodeliće nagradu za najbolji kratki film Dorotina cipelica.
Festival Merlinka dobio je ime u čast Vjerana Miladinovića Merlinke, transvestita koji je ubijen u Beogradu 2003. godine. Merlinka je životna iskustva opisao u autobiografskom romanu “Terezin sin”, a reditelj Želimir Žilnik mu je dodelio uloge u filmovima “Lijepe žene prolaze kroz grad” i “Marble ass”.
Festivalski sajt je merlinka.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)