• Search form

18.03.2009 | 12:44

Grubićevi rituali oslobađanja

Izložba zagrebačkog umetnika Igora Grubića “366 rituala oslobađanja”, koja će biti otvorena 20. marta u Galeriji “Miroslav Kraljević” u Zagrebu, završna je faza niza mikropolitičkih akcija i intervencija koje je izvodio gotovo svakodnevno tokom 2008. i 2009. godine, u pokušaju da isprovocira i konfrontira “neutralizovano” stanje sadašnjice.

Grubićevi rituali oslobađanja

Izložba zagrebačkog umetnika Igora Grubića “366 rituala oslobađanja”, koja će biti otvorena 20. marta u Galeriji “Miroslav Kraljević” u Zagrebu, završna je faza niza mikropolitičkih akcija i intervencija koje je izvodio gotovo svakodnevno tokom 2008. i 2009. godine, u pokušaju da isprovocira i konfrontira “neutralizovano” stanje sadašnjice.

Preuzimajući ulogu “usamljenog revolucionara” koji se, u prvom redu, bori protiv vlastitog potencijalnog utišavanja i defetizma, Grubić se kreće na granici poetskog i političkog, počev od radikalnih i ilegalnih intervencija u javnom prostoru (na javnim spomenicima, bojenje vode u javnoj fontani za vreme posete bivšeg američkog predsednika Džordža Buša Zagrebu...), preko tihih i gotovo nevidljivih infiltracija u opšteprihvaćene društvene sisteme i matrice (označavanje novčanica agitacijskim porukama, intervencije i transformacije grafita s nacionalističkim i neofašističkim sadržajima...), pa sve do potpuno ličnih rituala u kojima “interveniše” pre svega na samom sebi.

Njegove taktike dovode u pitanje asimetriju javnog i privatnog, osobnog i političkog i tako, jačanjem individualnih, direktnih akcija prizivaju prakse istorijskog konceptualizma, saopštila je galerija “Miroslav Kraljević”, u čijoj je produkciji i realizovan projekat “366 rituala oslobađanja”.

Nakon izložbe, tokom koje će se i dalje odvijati niz Grubićevih akcija, biće objavljena publikacija o celokupnom projektu sa tekstovima Sezgina Boynika, kustoškinja izložbe Ivane Bago i Antonije Majače, te samog Grubića.

Grubić učestvuje i na 43. Zagrebačkom salonu, koji će od 19. marta predstaviti radove više od 80 autora uoblasti primenjenih umetnosti i dizajna.

Grubićev društveno angažovani rad “East Side Story” biće premijerno predstavljen u Hrvatskoj, a podstaknut je brutalnim reakcijama neonacističkih grupa i prisutnih građana na nastojanja aktivista da na Gej paradi u Beogradu 2001. i Zagrebu 2002. izbore takozvana jednaka građanska prava za homoseksualne osobe.

Dvokanalna video-instalacija, koja je već predstavljena u Beogradu, donosi naizmenično montirane televizijske snimke nasilja u oba grada, te plesnu predstavu događaja u izvođenju zagrebačke plesne trupe.

Rođen 1969. godine u Zagrebu, Grubić se od 1996. ističe pre svega nizom jedinstvenih site-specific intervencija u javnom prostoru, od kojih je najpoznatija akcija “Crni Perstil” u Splitu 1998.

Izlagao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu, među kojima su “Be A Happy Worker: Work-To-Rule” u Galeriia “Miroslav Kraljević” (2008), "East Side Story” u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (2008), “Bad Joke” u Talinu (2007), “October. Exit, Desire and Memory” u Artra galeriji u Milanu (2007), “Revolution is not a garden party” u Trafo galeriji u Budimpešti (2006), “Looking Awry” u Apexart galeriji u Njujorku (2003), Manifesta 4 u Frankfurtu (2002)…

Grubićev projekat i izložba “366 rituala oslobađanja” deo su međunarodnog projekta “Zemlja ljudskih prava” (www.landofhumanrights.eu) u kojem, pored Galerije “Miroslav Kraljević”, učestvuju i asocijacija za savremenu umetnost u Gracu, Univerzitet J.E. Purkyne / Usti nad Labem, Motorenhalle / Drezden, Trafo galerija / Budimpešta i Galerija Skuc u Ljubljani.

Program Galerije “Miroslav Kraljević” podržavaju Grad Zagreb (Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport), Ministarstvo kulture Hrvatske i INA.

Izložba će biti otvorena do 21. aprila.

Sajt galerije "MK" je www.g-mk.hr

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r