• Search form

05.09.2018 | 17:04

58. MESS – Otvoreni za sve

58. MESS – Otvoreni za sve

Internacionalni teatarski festival MESS u Sarajevu predstaviće od 29. septembra do 6. oktobra 23 predstava iz 17 zemalja koje su objedinjene temom “Otvoreni za sve”, kako je i naziv predstave argentinske rediteljke i koreografkinje Constanze Macras kojom će 58. izdanje MESS-a biti otvoreno u Narodnom pozorištu.

Uz predstave u kojima učestvuje oko 500 umetnika sa četiri kontinenta, u posebnom fokusu 58. MESS-a biće forumi na kojima će biti reči o društvenim temama u kontekstu glavnog programa, a uključujući pitanja diskriminacije, empatije, porodice, granice, etike, odgovornosti i ljubavi.

Direktor MESS-a Nihad Kreševljaković istakao je da je taj festival u suštini “kontinuirana manifestacija multikulturalizma i internacionalizma”.

MESS je “manifestacija kosmopolitizma i jedne posvećenosti da ovaj prostor predstavimo u njegovoj najvećoj širini, prelazeći preko svih granica, a približavajući se čoveku, njegovom stvarnom potencijalu, njegovoj intelektualnoj širini i duhovnoj dubini”, rekao je Kreševljaković na konferenciji za novinare, saopštili su organizatori.

Inspiracija za vizuelni identitet 58. MESS-a bio je Gian Lorenzo Bernini, italijanski umetnik koji se smatra jednim od najznačajnih skulptora 17. veka i najznačajnijeg skulptora baroka.

“U današnjem svetu, velikim delom zahvaljujući digitalizaciji, svi su, pa tako i mi otvoreni za sve (i prema svima). Bez obzira na to, nečije namere kako dobre, mogu biti i skrivene, pogrešne, iskrivljene... Bernini je na alegoričan način prikazao spašenu dušu i prokletu dušu. Pitanje koje ovi posteri postavljaju je da li vanjština može biti pravi pokazatelj i onoga što se nalazi unutar čoveka?”, naverla je u obrazloženju vizuelnog rešenja Agencija Fabrika.

Predstava “Otvoreni za sve”, odabrana za otvaranje 58. MESS-a, govori uz muziku i ples o Romima kao velikoj evropskoj manjini, načinu njihovog života u Mađarskoj, Češkoj i Slovačkoj, te o diskriminaciji, siromaštvu i nasilju.

Kako je ranije najavljeno, prvi put na MESS dolazi avangardna slovenačka trupa Via Negativa, grupa etabliranih stvaralaca sa velikim brojem članova koji igraju u drugim teatrima, a igraće predstavu “Deveta” o granici između čoveka i životinje. Iz Rumunije stiže jedan od najboljih evropskih reditelja, Mihai Maniutiu, čija će predstava “Rambuku” biti igrana na sceni Bosanskog narodnog pozorišta u Zenici, a govori o ljubavi kroz istoriju i materiju. Program MESS-a obuhvata i predstavu “Ono što nedostaje“ Zagrebačkog kazališta mladih, u režiji Selme Spahić, koja govori o odnosu porodice i mogućnosti ličnog izbora u trenutku društvenog pritiska. Vraća se i italijanska trupa Collecttivo CineticO, koja je pre nekoliko godina dobila nagradu publike. Ovog puta predstaviće se brzim i dinamičnim komadom “Sylphidarium-Maria Taglioni na podu”, u kojem se bave pitanjem tela kada je subjekt ili kada postaje seksualni objekat. Poljska trupa Komuna Warszawa učestvovaće predstavom “Cezary polazi u rat”, koja na duhovit i radikalan način, kroz muzičku formu, propituje teme koje su opsesivne u društvu, a tiču se predratne i post-ratne stvarnosti. Publika će na 58. MESS-u moći da pogleda i apstraktnu koreografsku predstavu “Ti nisi onaj koji će živeti dugo” iz Česke, te belgijsko-holandsku koprodukciju Chrisa Keulemansa i Enkidua Khladea - dokumentaristički teatar u komadu “Bagdad”. Predstava Alessandra SerreMacbettu”, koja dolazi sa Sardinije, specifičan je oblik etno-ambijentalnog teatra koji kroz klasičan pristup rađa neka nova značenja, dok britanska predstava “Palmira“ govori o odnosu prema kulturno-istorijskom nasleđu i tome zašto su politike uništenja opasne za civilizacijske vrednosti.

Gde počinje radikalno zlo, zašto dođu beda i siromaštvo i zašto tada izgubimo svaki etički korektiv? Odgovore na ta pitanja ponudiće predstava “Carstvo mraka” autora Igora Vuka Torbice nastala u produkciji Narodnog pozorišta u Beogradu. Vizuelna i bez govora, predstava “Besmrtnost“ iz Irana priča je o čoveku umornom od svog životnog stila koji emigrira u svet snova. Nagrađivani reditelj Andraš Urban iz Subotice predstaviće se sa svoja dva komada. “Bordel Balkan” je predstava rađena na Kosovu i govori o balkanskim mitovima i odnosu prema zločinu, dok predstava “Leptir“, nastala u produkciji Kraljevskog pozorišta Zetski dom, potpuno dekonstruiše pojam porodice, tradicionalne mitove i stereotipe o crnogorskom društvu, te pokazuje koliko iza nekih floskula ima licemerstva. Nemačko-kamerunska koprodukcija u predstavi “Fin de Mission” govori o savremenom ropstvu kroz muzičku, plesnu i dramski formu, dok “Groznica“ koja stiže iz SAD kao interaktivna i forumska predstava obrađuje temu individualne i kolektivne odgovornosti, kao i spremnosti za njeno propitivanje  teatru.

Bordel Balkan

Domaćin MESS-a i ove godine biće Narodno pozorište, čiji je v.d. direktora Izudin Bajrović istakao da festival MESS treba podržati u valitetu koji on zaslužuje i ima.

“Sada, kada imamo predstave iz celog sveta, drago nam je da možemo pratiti šta su to novi trendovi u teatrima sa svih kontinenata”, kazao je Bajrović.

I Sarajevski ratni teatar – SARTR, kako je rekao direktor tog pozorišta Aleš Kurt, na neki je način prirodan partner MESS-a.

“Ta saradnja nije samo u segmentu festivala, nego i u drugim segmentima. Veoma je bitno što imamo priliku pogledati drugačije predstave i MESS je lep prozor u teatarska dešavanja u svetu”, naglasio je Kurt.

Festivalski sajt je mess.ba, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r