Kineski festival u Kinoteci
Jugoslovenska kinoteka predstavlja od 24. do 29. oktobra u svom muzeju Festival savremenog kineskog filma koji obuhvata šest ostvarenja, počev od “Velikog majstora” Vonga Kar Vaija.
Program tog festivala, koji Kinoteka organizuje u saradnji sa kineskim partnerima, obuhvata i filmove “Američki snovi u Kini” (Piter Čan), “Uhvaćen u mrežu” (Čen Kajge), “Izgubljeni na Tajlandu” (Ženg Hu), “Tako mladi” (Vei Žao) i “Reka Ili” (Vang Junguang).
Reč je o izboru nekoliko značajnih ostvarenja jedne od najvećih kinematografija sveta koja svoja filmska dela, kako je podsetila Kinoteka u najavi, često najavljuje u superlativima.
Kineski film se samo tokom ove godine okitio brojnim nagradama, počevši od Berlina, ali i inkasirao toliku svotu novca da od konačnog zbira može da se čoveku zavrti u glavi. Osetan je novi proboj na programskim listama značajnih filmskih festivala u svetu poslednjih par godina, što po mnogim svedočenjima, predstavlja značajnu otvorenost prema nezavisnom filmu (Flora Lau, Jia Zhangke, Ye Lou, Hou Hsiao-Hsien, Tsai Ming-liang), ali i ublažavanje cenzure od strane kineskog cenzorskog nadleštva.
Ovogodišnji seriju filmova u Kinoteci otvara jedan od kineskih festivalskih hitova - akciona biografska drama "Veliki majstor” (The Grandmaster, 2013). Renomirani kineski sinasta Vong Kar Vai u drugačijem žanrovskom opredeljenju (pristupom i dalje stilski autentičan) prikazuje svoje divljenje prema veštini Ipa Mena, mentora Brusa Lija, koji je postao tematska meta mnogim autorima minulih godina (prvi deo prikazivan 2008. godine obnovio je veliko interesovanje za Ving Čun borilačku veštinu).
“Američki snovi u Kini” (American dreams in China, 2013) i “Tako mladi” (So Young, 2013) su (ljubavne) drame koje su inkorporirale isprobani holivudski kod radi osvajanja nešto mlađe publike. Kada god je recept u “fabrici snova” odlazilo u deža vi, na Istoku se rađao filmski odgovor čime se štafeta nastavljala u (naizgled?) novom ruhu. Zbog toga kolosalni filmski spektakli ustali sa Istoka i Zapada znaju da se bore kao titani za pažnju publike. Deo te kosmičke borbe i parče ustreptalosti filmskog neba videće i publika u Muzeju Jugoslovenske kinoteke.
Odabranih šest filmova predstavljaju u malom jednu vrstu uvoda u mnogo bogatiju žanrovsku i produkcijusku proizvodnju koja svake godine donosi tehnološke i autorske inventivnosti, kao i kompletna azijska kinematografija - na žalost, isuviše zapostavljena u domaćim distributerskim bioskopskim mrežama pa i na festivalima.
“Izgubljeni na Tajlandu” (Lost in Thailand, 2012) je avanturistička komedija koja je po mnogim parametrnima postala grandiozan “blokbaster” i jedan od filmova na vrhu prestižne liste najvećih zarada u istoriji kineske kinematografije.
“Uhvaćeni u mreži” (Caught in the web, 2013) i “Reka Jili” (Yili River) upotpunjuju sliku jedne neobične filmske vizije.
Da se strasti ne umiruju, svedoče i visokoobećavajuće najave koje izdvajaju i animirana ostvarenja poput filma “Gospodar Šijang i šest Kraljevstava” (Master Jiang and the Six Kingdoms), koji dolazi u bioskope za par godina i na kojem radi impozantan tim ljudi, crtača, animatora, pisaca i stručnjaka za specijalne efekte. Tako kineski spektakli stiču reputaciju vrlo ozbiljnog pretendenta za presto filmskog džina što je svakako dragoceno, ali samo dokle god se dovoljno prostora ostavlja autorskim strujanjima. Važno je bez sankcionisanja osloboditi glasove i tih nešto nepopularnijih tendencija, što svakako donosi dobre razultate i poštovanje i divljenje kod publike širom sveta, navela je Kinoteka.
Sajt Kinoteke je kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)