• Search form

04.09.2014 | 10:33

Ničije dete na Mostri

Ničije dete na Mostri

Svetska premijera debitantskog igranog filma “Ničije dete” scenariste i reditelja Vuka Ršumovića iz Srbije biće održana 4. septembra na 71. Filmskom festivalu u Veneciji, u završnici 29. izdanja takmičarske selekcije “Nedelja međunarodne filmske kritike”, u kojoj je prikazano još šest debitantskih ostvarenja iz celog sveta.

Ršumovićev film, zasnovan na istinitoj priči o usamljenosti i nevinosti jednog dečaka u vreme rata, biće prikazan i reprizno 5. septembra u okviru 71. Mostre, koja se završava dan kasnije dodelom nagrada.

Film “Ničije dete” baziran je na fascinantnoj istinitoj priči o divljem dečaku, koga igra Denis Murić, koga su sredinom 80-ih godina prošlog veka pronašli lovci među vukovima u šumi u planinama Bosne i Hercegovine, nakon čega je poslat u dom za nezbrinutu decu u Beogradu da bi se socijalizovao. Suprotno predviđanjima, dečak, koji nasumično dobija ime Haris, počinje ubrzano da se razvija i sklapa prijateljstva. Počinje rat u BiH, a u dom stiže pismo od lokalnih bosanskih vlasti kojim se zahteva Harisov brzi povratak. Po povratku u Bosnu, Haris nema gde da ode. Dok luta besciljno, nailazi na grupu vojnika koja ga vodi sa sobom. Dobija i pušku i odlazi u borbu...

Izbijanje rata i podela teritorija dramatično će obeležiti njegovu regresiju ka samoći, a možda i smrti, navedeno je u najavnom tekstu na sajtu selekcije “Nedelja međunarodne filmske kritike”, koju organizuje Nacionalna unija filmskih kritičara Italije kao deo zvaničnog programa Mostre.

U tom programu Srbija nije imala predstavnika 30 godina, odnosno od prvog izdanja “Nedelje međunarodne filmske kritike” 1984. godine i filma “O pokojniku sve najlepšePredraga Antonijevića.

Kako je navedeno u najavi Nedelje kritike, Ršumovićev film je univerzalna priča o napuštenoj deci koja traže sopstveni put, odbijena od ostatka sveta. To je i priča o mladim ljudima koje je odneo rat. Film “Ničije dete” je i refleksija o kontrastu prirode i civilizacije koji pruža niz značenja, pored činjenice da je priča smeštena na prostor Balkana na početku ratova 90-ih.

U filmu “Ničije dete”, osim Denisa Murića, igraju i deca Pavle Čemerikić i Isidora Janković, te glumci Miloš Timotijević, Tihomir Stanić, Borka Tomović, Goran Šušljik, Zinaida Dedakin, Branka Šelić, Mihailo Laptošević, Draginja Voganjac, Marija Opsenica, Ljuba Todorović i Bora Nenić.

Ršumović potpisuje i scenario tog filma, realizovanog u produkciji Miroslava Mogorovića iz kuće Art & Popcorn iz Beograda. 

Rođen 1975. godine u Beogradu, Ršumović je završio dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Ima veliko iskustvo u radu na televiziji i napisao je više scenarija za kratke filmove, serije, animirane i dokumentarne filmove.

Direktor fotografije filma “Ničije dete” je Damjan Radovanović, kome je to takođe prvi igrani film.

Uz “Ničije dete”, u konkurenciji su i debitantski filmovi “The Coffin in the Mountain” (Xin Yukun) iz Kine, “Dancing with Maria” (Ivan Gergolet), koprodukcija Italije, Argentine i Slovenije, “Flapping in the Middle of Nowhere” (Nguyễn Hoàng Điệp), takođe koprodukcija Vijetnama, Francuske, Norveške i Nemačke, francusko-belgijski film “40-Love” (Stéphane Demoustier), palestinski “Villa Touma” (Suha Arraf) i nemački “The Council of Birds” (Timm Kröger).

Filmovi su u konkurenciji za nagradu za najboljeg debitanta (Lav budućnosti – Luiđi de Laurentis), koja je vredna 100.000 dolara, te nagradu publike, vrednu 5.000 evra. Takođe, Federacija filmskih kritičara Evrope i Mediterana (FEDEORA) dodeliće dve nagrade - za najbolji film i za najbolji scenario i fotografiju ili glumca/glumicu.

Filmovi iz selekcije Međunarodne nedelje filmske kritike biće prikazani, nakon 71. Mostre, u još nekoliko gradova u venecijanskom regionu.

Nedelja kritike je ustanovljena 1984. godine, a do sada je lansirala i promovisala niz autora koji su u međuvremenu stekli ugled na međunarodnoj filmskoj sceni, među kojima su i Kevin Rejnolds (Reynolds), Olivije Asajas (Olivier Ašayas), Džon Hilkot (John Hillcoat), Majk Li (Mike Leigh), Brus Veber (Bruce Weber), Pedro Kosta (Costa)…

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r