Ponosna Nedelja ponosa
Predstavnici LGBT zajednice u Beogradu najavili su Nedelju ponosa od 22. do 28. septembra, a poslednjeg dana u podne biće održana šetnja od zgrade Vlade Srbije u Nemanjinoj do platoa ispred Skupštine grada Beograda.
Trasa šetnje odabrana je kao podsetnik na prošlogodišnju, organizovanu spontano nakon još jedne zabrane održavanja te manifestacije.
Član Organizacionog odbora Parade ponosa Boban Stojanović rekao je 10. septembra u Medija centru da je to bila mala, ali važna simbolička pobeda LGBT zajednice koja je pokazala da Prajd “može da prođe bez incidenata i da je odluka o zabrani političke prirode”.
Ovogodišnja tema Nedelje ponosa biće ponos, jer LGBT zajednica želi da naglasi da je ponosna na sve na šta su ponosni i svi drugi ljudi, ali su joj neke od tih stvari nedostupne, poput porodice, braka, osiguranja... Osim toga, pripadnici/e LGBT zajednice žive u strahu da ne budu pretučeni/e, maltretirani/e ili diskriminsani/e na raznim mestima.
Organizatori Parade ponosa izrazili su očekivanje da će nadležni organi osigurati bezbednost i podržati tu manifestaciju, a poziv za šetnju uputili su i predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću, premijeru Aleksandru Vučiću, ministrima i drugim.
Prajd je dobio prvi put i finansijsku pomoć države u iznosu od 300.000 dinara, ali još nisu dobijene sve potrebne dozvole.
Parada ponosa prvobitno je bila najavljena za maj ove godine, ali je odložena zbog vanredne situacije usled katastrofalnih poplava.
Prošle godine, par sati nakon zabrane Parade ponosa u Beogradu, organizatori i stotinak na brzinu okupljenih građana prošetali su nešto pre ponoći centrom grada, noseći transparent “Ovo je Prajd!” i zastave duginih boja. Protestna šetnja, praćena jakim policijskim snagama, protekla je bez incidenata, a saobraćaj je delimično bio zatvoren u Ulici kneza Miloša i Bulevaru kralja Aleksandra.
Par sati ranije centrom grada prošetale su i pristalice pokreta Dveri, čiji je protest takođe bio zabranjen odlukom Biroa za koordinaciju službi bezbednosti.
Jake policijske snage bile su raspoređene već tokom dana u širem centru grada - u očekivanju odluke o Paradi ponosa, koja je trebalo da bude održana 28. septembra u prepodnevnim satima u parku Manjež i par okolnih ulica.
Parada ponosa održana je u Beogradu prvi put u oktobru 2010. godine - u parku Manjež i okolini, ali je širi centar grada demoliran posle višesatnih sukoba protivnika te manifestacije sa jakim snagama policije. Povređeno je oko sto osoba i naneta je ogromna materijalna šteta.
Parada ponosa prvi put je trebalo da bude održana u Beogradu 2001. godine, ali je sprečena fizičkim nasiljem, a 2009. otkazana je u poslednjem trenutku, odnosno veče uoči početka.
2012. i 2011. godine Parada ponosa održana je “u četiri zida”, jer su vlasti iz bezbednosnih razloga zabranile i taj skup i okupljanje protivnika.
*Foto: Medija centar
(SEEcult.org)